Piše: Aleksandar Živković
Više ličnog primjera nije na odmet u pravljenju civilizovanog sistema. Narod, ipak, treba da zadrži mućkove za kažnjavanje bahatih. I to je demokratija.
Tri vijesti iz crnogorskog ekonomskog života obilježile su minule dane. Dosadašnja turistička sezona podbacuje za 7,9% u odnosu na prethodnu godinu (avio sankcije Rusiji), smanjena je nezaposlenost za desetak procenata, ali je i dalje na visokom, neevropskom nivou, i najzad, našao se jedan ministar koji nije ni cent potrošio za tzv. reprezentaciju.
Ministar energetike Saša Mujović.
Ne znamo, a slutimo, da mu to neće doneti poene među ministarskom sabraćom, ali je lijepo odjeknulo u narodu, iscrpljenom od privilegovane političke kaste, koja svaki dan suze lije nad ugroženim „dostojanstvom Crne Gore“, a zapravo mašta o restauracpji sistema u kojem su se tako lijepo „snalazili“. Za poslove, stanove i – reprezentaciju.
Ruku na srce, svuda toga ima. U šparnoj Njemačkoj nedavno su shvatili da ministarka spoljnih poslova troši stotine hiljada evra, iz državnog budžeta naravno, na šminku.
Ali ona je jedan od stubova koalicije i – nikom ništa. Poslije se čude bijesu omladine na demonstracijama, glasanju za vansistemske stranke itd, Čude se u medijima bogate reprezentacije.
Lični primjer ministra Mujovića, svakako treba pozdraviti i nikakako potcjeniti snagu ličnog primjera u borbi za civilizovano društvo. Ali on ne može da zamijeni napor da se izgradi sistem uistinu dostojanstvene Crne Gore. Konačno se posvetiti izgradnji državnog i lokalnog aparata kao servisa građana to je politički zadatak broj jedan.
Nekada su građani jajima (mućkovima) gađali ministre korupcionaše. Ni sada to nije loš demokratski metod kada se u državi suočimo sa bahaćenjem političke kaste.
Da je jaja bilo više možda bi agonija kraće trajala.
