Piše: Redakcija
Cetinjski ljetnji pejzaž. Na lijepoj staroj kući sa fasadnim ukrasima koja dominira Balšića pazarom, nekadašnjom gradskom pijacom okruženom kafanama zborištem Cetinjana stoji istaknut veliki transparent. Na njemu piše. “ Krsto Zrnov đe tastavu vije četnicima mjesto nije“
Parola sa Balšića pazara na Cetinju bila bi analogna poruci koju bi neko u Berlinu na Aleksanderplacu okačio sa sličnim budalasto sumanutim i anahronom sadržajem koji bi glasio:
„Adolf Hitler đe boj bije,
Tu Geringu mjesto nije“
Koliko je Cetinje izvan prostora vremena i fakata istorije iznenadio bi se i čuveni njemački režiser Rajner Verner Fasbinder autor filmske serije „Berlin Aleksanderplac“. Fasbinderova nadaleko čuvena filmska serija prikazuje mračnu stranu jednog grada i ljudi koji u njemu žive.
Povodom svoje serije „Berlin Aleksanderplac“ (alijas Cetinje Balšića pazar) Fasbinder je izjavio sledeće :
„Prvenstveno sam hteo da pokažem od čega su Nemci sazdani, a ja stvarno jako dobro poznajem Nemce. Kako jedna ideja poput fašizma, o kome, smatram, još možete diskutovati, može dovesti do nečega poput nacionalsocijalizma, o kome nema rasprave.“
Što danas reći o Cetinju i Crnoj Gori u kojoj je svaka druga riječ fašizam ili antifašizam, a nacionalsocijalizam se malo po malo sa svojim oštrim isključivostima i identitetskim elitizmom uzdiže do Crnogorstva sine qua non.
Na koji način prikazati te naše društvene devijacije?
Nedostaju li nam knjige, filmski scenariji i režiseri?
Vjerovatno uz jedan časni i kreativni izuzetak.
Filmski režiser Živko Nikolić je poput Fasbindera koji je poznavao Njemce jako dobro poznavao Crnogorce. Slično Fasbinderu i Živko Nikolić ih je filmski upečatljivo opisao. Predstavio je Živko i Crnogorce i sve ono što su Crnogorci spremni napraviti „U ime naroda“ svoga slavnog i njegove još slavnije istorije koja se kao što se vidi sa fotografije uzdiže kroz razne parole poput ove u prestonici Crne Gore .