Пише: Марко Батански
Ако Фудбалски клуб Црвена Звезда у двомечу последњег кола квалификација за Лигу шампиона буде боља против норвешког шампиона Боде глимт и квалификују се, наћи ће се у досад непознатој ситуацији – новом формату најпрестижнијег европског фудбалског такмичења. Од свог оснивања 1992. па све до последње такмичарске сезоне минулуг пролећа, Лига шампиона (некада позната и као Куп европских шампиона) као такмичење није доживела овако драстичне промене система и формата.
Наиме, одлуком коју је УЕФА донела на пролеће 2022, од ове сезоне (2024/2025) број клубова који ће се борити за титулу европског првака биће 36, за разлику од претходних 32. Повећање броја клубова аутоматски вуче за собом и промене у систему.
Навијачи више неће гледати досадашњу групну фазу такмичења – већ ће се концепт борбе за нокаут фазу заснивати на „лигашком“ систему такмичења. За разлику од претходног система, где су клубови били распоређени у осам група од по четири екипе, нови формат предвиђа да ће сви тимови бити у једној лиги.
Клубови ће бити подељени у четири шешира – у сваком шеширу по девет. У првом шеширу налазиће се прошлогодишњи освајач – у овом случају Реал Мадрид – и осам клубова са најбољим коефицијентима. То значи да шампиони најбољих домаћих лига и освајач Лиге Европе неће бити приоритет. Шешири од два до четири су поређани према клупском коефицијенту УЕФА.
Сваки клуб ће одиграти по осам утакмица: две утакмице са клубовима из свог шешира, као и две утакмице са екипама из преостала три шешира. Реванш сусрета нема, већ ће клубови играти по четири утакмице код куће и у гостима, са различитим клубовима. Такође је успостављено правило да клубови из истог савеза неће играти једни против других, али тимови из лига које дају четири или више клубова, могу да играју једну утакмицу против другог тима из исте земље. Поред досадашњих редовних термина уторком и средом, Лига шампиона ће имати и неколико кола која ће се играти четвртком.
Систем бодовања остаје исти – три бода за победу, један за нерешени резултат. Осам најбоље пласираних тимова пролазе директно у осмину финала, док ће клубови између 9. и 24. места играти други круг (плеј-оф) како би обезбедили једно од осам преосталих места у даљем такмичењу.
Жреб ће одлучити парове у плеј-офу, а на њему ће екипе бити подељене у две групе: носиоци (од 9. до 16. места у лиги) и неносиоци (од 17. до 24. места). Поражени из плеј-офа настављају такмичење у Лиги Европе, а клубови који су између 25. и 36. места завршавају сезону у европским такмичењима. Треба напоменути да ће и Лига Европе имати идентичан формат као и Лига шампиона. У Лиги конференције ће, са друге стране, свака екипа у првој фази играти шест утакмица.
Удовољавање и богатима и сиромашнима
Ова промена се дуго наслућивала. Откако је незадовољство највећих европских клубова постало евидентно – што најбоље сведочи неуспели „пуч“ 12 најбогатијих клубова Европе у пролећу 2021. када су хтели да организују европску Суперлигу – јасно је било да ће УЕФА, као кровна организација европског фудбала, бити приморана да реагује.
Аргумент најбогатијих, а уједно и највећих, клубова био је једноставан: Зашто бисмо ми играли са знатно слабијим клубовима и тиме губили новац на телевизијска права и цене карата?
Рачуница је једноставна: Паре за ТВ права и цене улазница могу бити знатно веће уколико се константно игра утакмица између Реал Мадрида и Арсенала, него када тимови из лига петице играју против неког источноевропског клуба.
Из УЕФА су објаснили да је формат промењен како би се задовољили захтеви богатих, али и слабијима пружила прилика да се такмиче са јачима?
„Морамо осигурати да свако има прилику у нашем спорту. Да мали могу и даље да играју против великих, а понекада и да шокирају свет победом над њима. То је суштина фудбала. Управо то чини фудбал тако сјајном и прелепом игром“, изјавио је Александар Чеферин, председник УЕФА-е на представљању новог формата такмичења.
„УЕФА је сложна са савезима, клубовима, лигама, играчима, тренерима и навијачима. Сложна је са ТВ партнерима, Међународним олимпијским комитетом, Бриселом и свим европским владама у противљењу арогантном плану смишљеном од стране милијардера, који не могу прихватити концепт да на фудбалском терену, као и у животу, можеш изгубити од некога ко је слабији од тебе. У овом случају победио је и фудбал“, рекао је Чеферин
Густ распоред постаје још гушћи
Иако је један начин гледања на ситуацију са новим форматом као на победу фудбала и обичних људи над Суперлигом и најбогатијих, постоје и реалне негативне последице. Највећи клубови Европе већ увелико имају превише утакмица током сезоне, а увеђењем новог формата додато им је још утакмица, па је питањеда ли чак и најбољи играчи на свету могу да издрже такав темпо играња.
Можда и најбољи пример негативног утицаја је шпански репрезентативац Дани Карвахал, који након наступања за Реал Мадрид прошле сезоне и за Шпанију на Европском првенству у Немачкој, 12 месеци није имао одмора.
„Нови формат доноси више утакмица и већу конкуренцију, што ће бити изазов, али и прилика за нас да покажемо своју снагу”, изјавио је тренер Томас Тухел. Са друге стране, шпански дефанзивац, Серхио Рамос, није толико оптимистичан као немачки стручњак.
„Више утакмица не значи нужно боље такмичење. Морамо пазити да не изгубимо квалитет у жељи за квантитетом”, сматра Рамос, а сличног је мишљења и његов бивши саиграч и један од најбољих играча свих времена, Кристијано Роналдо.
„Више утакмица значи више прилика за игру, али исто тако и већи притисак и умор”, рекао је Роналдо, који додуше у овом тренутку наступа за Ал Наср у Саудијској лиги, те не игра европска такмичења.
Поледица: Чеферин добро разуме потребе клубова из источне Европе
Мирко Поледица, бивши фудбалер и председник Синдиката професионалних фудбалера Независност, је у разговору за НИН рекао да је УЕФА донела одлуку о промени формата како би што већем броју клубова пружила могућност да игра на високом нивоу такмичења.
„Када причамо о мањим државама као што је Србија и клубовима који немају често шансу да играју на том нивоу, мислим да је то добра промоција за фудбал и за мање клубове, узимајући у обзир приходе од играња Лиге шампиона, који су из године у годину све већи”, сматра Поледица, додајући да ће ово такође бити прилика и за веће клубове да пруже прилику неким млађим играчима који нису у првом плану.
„УЕФА, не само променом формата Лиге шампиона већ и увођењем такмичења попут Лиге конференција, даје мањим државама могућност за развијање фудбала. Када би један Зрињски добио прилику да играо на том нивоу? Мислим да не би добили никада”, изјавио је Поледица. „Мислим да генерално Чеферин добро разуме потребе клубова из источне Европе. У том смислу његов долазак на чело УЕФА је добар, јер је он тај који је у највећој мери дао проходност клубовима из тог дела Европе. Мислим да фудбал може само да профитира таквим начином размишљања”.
Поледица напомиње да је формат Суперлиге и даље отворен, напомињући да су одређени судски процеси и даље у току.
„Сви ми који радимо у фудбалу знамо да када се доносе одлуке, морају да се испуне две основне форме: да буду комерцијалне и да буду у интересу фудбала. Фудбалска индустрија након периода корона вируса има преко 30 одсто раста. ФИФА има више чланица од Уједињених нација. Имамо, поред свега наведеног, чињеницу да ћемо на следећем Светском првенству имати 16 репрезентација више него у Катару. Ради се о једном глобалном феномену, где ви морате да пружате шансе мањим нацијама. На крају крајева, спорт као спорт треба да спаја људе”.
„Ипак, нормално је питање календара и колико се оптерећују играчи, као и то да ли играчи могу то да издрже”, изјавио је Поледица.
Извор: НИН