
Граматички проблем у древном индијском језику, који мучи научнике од 5. века пре нове ере, решио је студент Кембриџа и могао би да „револуционише проучавање санскрита“, најавио је његов професор. Индијски докторант Риши Рајпопат (27) дешифровао је правило које је учио Панини, мајстор древног санскритског језика, који је живео пре отприлике две и по хиљаде година. Процењује се да санскрит у Индији говори само око 25.000 људи од више од милијарду становника, према Универзитету Кембриџ. Али то је свети језик хиндуизма и медиј кроз који се вековима преноси велики део индијске науке, филозофије, поезије и друге световне књижевности. Панинијева граматика, позната као Астадхиаии, ослањала се на систем који је функционисао као алгоритам за претварање основа и суфикса речи у граматички исправне речи и реченице.
Међутим, два или више Панинијевих правила се често примењују истовремено, што доводи до сукобљених правила. Панини је подучавао „мета-правило” које научници традиционално тумаче на следећи начин – „у случају сукоба између два правила једнаке снаге, побеђује правило које долази касније у редоследу граматике”.
Међутим, то је често доводило до граматички нетачних резултата. Рајпопат је одбацио традиционално тумачење метаправила. Уместо тога, он је тврдио да Панини мисли да између правила која се примењују на леву и десну страну речи, Панини је желео да изаберемо правило које се примењује на десној страни. Користећи ову интерпретацију, Рајпопат је открио да Панинијева „језичка машина“ производи граматички исправне речи без готово никаквих изузетака. Рајпопат је рекао да је имао „еурека тренутак“ након што му је његов супервизор на Кембриџу, професор санскрита Винћенцо Верђиани, саветовао – „Ако је решење компликовано, вероватно грешите“. Рекао је – „Имао сам тренутак еуреке у Кембриџу. После девет месеци покушаја да решим овај проблем, био сам скоро спреман да одустанем, заглавио сам. Одложио сам књиге на месец дана и само уживао у лету, пливању, вожњи бицикла, кувању, молитви и медитацији.“
„Онда сам се невољко вратио послу и за неколико минута, док сам окретао странице, ови обрасци су почели да се појављују и све је почело да има смисла. Било је још много посла, али сам решио већину загонетке. Током наредних неколико недеља био сам толико узбуђен да нисам могао да спавам и проводио сам сате у библиотеци, укључујући и усред ноћи, да проверим шта сам пронашао и решим повезане проблеме.
Тај рад је трајао још две и по године. Надам се да ће ово откриће улити поверење, понос и наду студентима у Индији да и они могу да постигну велике ствари“, истакао је он. Он се нада да ће сада бити могуће увести принципе Панинијеве граматике у рачунаре. „Мој ученик Риши је то решио – пронашао је изузетно елегантно решење за проблем који је збуњивао научнике вековима. Ово откриц́е ц́е револуционисати проучавање санскрита у време када је интересовање за тај језик у порасту“, рекао је професор Верђијани, пише Хина
Извор: Данас