„Питање укуса у вријеме масовне културе“ тема је трибине „Агора“ коју је оквиру репертоара за фебруар програма Никшићка културна сцена организовала Јавна установа “Захумље”. Гости трибине били су професор др Саво Лаушевић и Христина Пламенац, теолошкиња и модна креаторка. Масовна култура, важан друштвени феномен модерног друштва, од свог настанка, предмет је проучавања и жестоке дебате филозофа, социолога и теолога. Дискусије о том феномену наметнутом масама, веома актуелном и данас, разматрају нове формиране укусе, појаву кича, дезинтеграцију и комодификацију продуката културе.
Питање укуса, који је настанком масовне културе, потпуно измјештен из постављених образовних, етичких и естетичких оквира, као и критеријума за његово формирање и повезаности са моралом, биле су у фокусу трибине „Агора“ коју уређује и води Анђела Пековић.
Народно стваралаштво, кроз разне историске периоде, углавном, односило се на израду употребних предмета, препознатљиве орнаметике, док се у данашњем наметнутом потрошачком друштву, разне одјевне и употребне ствари непотребно гомилају. Разлози те појаве је осмишљено медијско окружење које је омогућило продуктима културе и умјетности статус масовног.
Јован Џоџо
Извор: РТНК