Амерички научници саопштили су да су остварили велики напредак у покушајима да реконструишу нуклеарну фузију. Физичари су деценијама истраживали ову технологију јер обећава потенцијални извор скоро неограничене чисте енергије. Истраживачи су у уторак потврдили да су превазишли велику препреку – производњу више енергије из експеримента фузије него што је уложено. Али стручњаци кажу да још далеко тренутак када ће фузија моћи да напаја домове. Експеримент је одржан у Националном постројењу за паљење у лабораторији Лоренс Ливермор (ЛЛНЛ) у Калифорнији. Нуклеарна фузија је описана као „свети грал“ производње енергије. Делује тако што узима парове лаких атома и спаја их – ова „фузија“ ослобађа много енергије. То је супротно од нуклеарне фисије, где се тешки атоми раздвајају.
Фисија је технологија која се тренутно користи у нуклеарним електранама, али производи много отпада који наставља да зрачи и дуго времена после. Може бити опасно и мора се безбедно чувати. Нуклеарна фузија производи далеко више енергије и само мале количине краткотрајног радиоактивног отпада. И што је важно, процес не ствара емисије гасова стаклене баште и стога не доприноси климатским променама. Али један од изазова је да одржавање елемената заједно у фузији захтева изузетно високу температуре и велики притисак.
До сада, ниједан експеримент није успео да произведе више енергије од количине која је уложена да би функционисао. Национално постројење за паљење у Калифорнији је експеримент вредан 3,5 милијарди долара (2,85 милијарди фунти). Ту се мала количина водоника ставља у капсулу величине зрна бибера.Затим се моћни ласер са 192 зрака користи за загревање и компресију водоничног горива. Ласер је толико јак да може да загреје капсулу до 100 милиона степени Целзијуса – температуре више од оне у средишту Сунца, и да је компресује на 100 милијарди пута више од Земљине атмосфере. Под овим силама капсула почиње да имплодира, приморавајући атоме водоника да се стапају и ослобађају енергију. „Фузија је узбуђивала научнике још откако су открили шта узрокује да Сунце сија“, каже Мелани Виндриџ, извршна директорка компаније Фјужн енерџи инсајт (Fusion Energy Insights).
„Ови резултати нас заиста стављају на пут комерцијализације технологије“, додаје она за ББЦ. Џереми П. Читенден, професор физике и кодиректор Центра за студије инерцијалне фузије на Империјал колеџу у Лондону, овај случај назива „тренутком истинског пробоја“ који доказује да се „свети грал фузије заиста може пронаћи“.
Тај став понављају физичари широм света, хвалећи рад међународне научне заједнице. Ђанлука Грегори, професор физике на Универзитету у Оксфорду, наводи да је „данашњи успех заснован на раду многих научника у САД, Великој Британији и широм света“. „Овим постигнућем, не само да је енергија фузије откључана, већ се отварају врата нове науке“, изјавио је Грегори.нМеђутим, упркос великом напретку, професор Читенден каже за ББЦ да треба још много да се уради да би се нуклеарна фузија користила за напајање домова. Експеримент је био у стању да произведе само довољно енергије да прокува око 10-15 котлића, а да би се то догодило уложене су милијарде долара. „Ако желимо да покренемо електрану [у рад], можда ћемо морати да изводимо ове експерименте једном у секунди, а тренутно је неопходан читав један дан између експеримената“, наводи Читенден. И иако у експерименту направљено више енергије него што је ласер у њега унео, то не укључуе енергију потребну да ласери раде. Она је и даље далеко већа од количине енергије коју је произвео водоник у експерименту.
Извор: ББЦ