Немачка тространачка владајућа коалиција распала се у среду увече након што је канцелар Олаф Шолц најавио да ће отпустити министра финансија Кристијана Линднера због упорних раскола око потрошње и економских реформи, што је потез који отвара пут за одржавање ванредних избора у року од неколико месеци.
Линднерово отпуштање практично избацује његову конзервативну Странку слободних демократа (ФДП) из проблематичне коалиције, што је приморало Шолца да позове на гласање о поверењу за које је рекао да ће се одржати 15. јануара. Ако, као што се то очекује, Шолц остане без поверење, превремени избори ће се одржати до марта, пише Политико.
Поновна политичка нестабилност у Немачкој дошла је само неколико сати нако убедљиве победе Доналда Трампа на председничким изборима у Америци, што је резултат који је запрепастио немачке политичке лидере који зависе од америчке војне моћи када је рећ о одбрани сопствене земље и страхују да ће Трампова тарифна политика ометати немачку индустрију.
„Драги суграђани, волео бих да сам вас поштедео ове тешке одлуке, посебно у оваквим временима, када неизвесност расте“, рекао је Шолц.
Превелики раздори унутар коалиције
Међутим, раздори унутар коалиције показали су се превеликим да би се превазишли. Линднер и његов ФДП инсистирали су на томе да се немачка влада придржава строгих правила потрошње и смањи порезе, чак и када су његови левичарски коалициони партнери желели да задрже социјалну потрошњу и подстакну немачку индустрију кроз економске подстицаје.
„Пречесто је министар Линднер блокирао законе на неприкладан начин. Пречесто се упуштао у ситне партијско-политичке тактике. Пречесто је нарушавао моје поверење“, навео је Шолц у саопштењу.
Додао је да је тражио од Линднера да ублажи правила о потрошњи како би омогућио више помоћи Украјини, што је Линднер одбио, рекавши да би таквим потезом „прекршио своју заклетву“. Линднер је тако напао Шолцов одговор на немачку економску слабост.
„Олаф Шолц дуго није препознао потребу за новим економским буђењем у нашој земљи. Он је дуго умањивао економске бриге наших грађана“, истакао је Линднер у саопштењу.
ФДП је најмања странка у коалицији и сада има само четири процента подршке – испод цензуса потребног за улазак у парламент, што значи да је доведена у питање њена политичка будућност, наводи бриселски портал.
Превремени избори би вероватно довели до формирања нове владе коју би предводила Хришћанско-демократска унија (ЦДУ) десног центра, која тренутно води у анкетама са великом разликом. Лидери ЦДУ су последњих година оштро скренули удесно по питању миграција, истовремено се залажући за снажнију војну помоћ Украјини.
Оно што су биле главне несугласице међу странкама владајуће коалиције је усвајање буџета 2025. године у којем треба попунити празнину од најмање 2,4 милијарде евра, а потенцијално и много више, као и споразум о мерама за обнову посрнуле немачке економије.
Сукоб унутар коалиције достигао је врхунац након што је Линднер издао политички документ са захтевима за либералне економске реформе које су друге две странке тешко прихватиле, позивајући на смањење пореза и смањење климатских политика како би се стимулисао економски раст. Обе позиције доводе странку у директан сукоб са њеним коалиционим партнерима.
Очекује се да ће Трампова победа довести до великог притиска на највећу европску земљу. Анализа Немачког економског института показује да би нови трговински рат могао да кошта Немачку 180 милијарди евра током Трампове четири године власти.
Многи у Немачкој су се надали да ће победа Трампа на америчким изборима натерати коалицију да се држи на окупу због страха да ће нови председник тешко управљати највећом европском економијом. Међутим, на крају се чак ни претња у виду Трампа није показала довољном да сукобљене странке оставе по страни своје разлике.
„Ово вече изгледа погрешно и трагично на дан када Немачка мора да покаже јединство и способност да делује у Европи“, рекао је министар економије Роберт Хабек из Зелене странке.
Штајнмајер: Спреман сам да распишем изборе, крај једне коалиције није крај света
Председник Немачке Франк Валтер Штајнмајер изјавио је да је спреман да распише нове изборе након што је дошло до распада коалиције канцелара Олафа Шолца, упозоривши све странке да треба да се понашају одговорно.
„Крај једне коалиције није крај света. То је политичка криза коју морамо да превазиђемо“, рекао је Штајнамајер.
Немачки председник има овлашћење да распусти парламент и распише нове изборе тек након што влада изгуби гласање о поверењу. Говорећи о томе, Штајнмајер је поручио да је Немачкој потребна стабилна већина и способна влада.
„Наша демократија је јака. Али сада није време за тактику и обмане, већ за разум и одговорност“, истакао је немачки председник.
Извор: НИН