Drugi svjetski rat je počeo 1. septembra 1939. godine napadom fašista i nacista na brojne suverene i demokratske zemlje. Tom napadu je prethodio pakt Ribentrop – Molotiv potpisan nedjelju dana prije napada Hitlera na Poljsku. Taj se pakt službeno i zvanično zvao „Pakt o nenapadanju i prijateljstvu između Njemačke i SSSR“, a podrazumjevao je trgovinsku razmjenu između Hitlerove i Staljinove države: nacistima nafta i druge sirovine, sovjetima produkti nacističke tehnologije.

Piše: Filip Dragović
Pored toga, ovaj ugovor je svojim „tajnim“ dijelom planirao raspodjelu Evrope između nacista i komunista tako da je Poljska rasparčana zajedničkom akcijom Vermahta i Crvene armije, a po istom međusobnom dogovoru ovih vojnih sila rastrgnuta je i Rumunija.
Istovremeno dok je Hitler okupirao cijelu Evropu tokom 1939. i 1940. godine, Staljin je sinhronizovano osvajao baltičke zemlje i dio Finske. U to vrijeme, rukovodstvo KPJ, nalazi se pod komandom komunističke internacionale sa sjedištem u Moskvi, što će reći da su dobre dvije godine najveće ekspanzije naci-fašizma u Evropi bili njegovi otvoreni i ugovoreni saveznici.
Kad se rat nadkrilio na kraljevinu Jugoslaviju, imamo kontraverznu situaciju da Kraljevina odbija Trojni pakt sa Hitlerom, i da je u tome podržava Sabor SPC, (za šta, do danas, srpski narod nije siguran koliko je to bio dobar potez), dok ovdašnji komunisti sve to nekako gledaju iz prikrajka. Bilo im je valjda neprijatno da se bore protiv pakta kakav već ima Staljin, a rodoljubivi impuls im je govorio drugačije.
Kada je, 6. aprila, rat ipak počeo, i kada je naci-fašizam udario na našu rodnu grudu, komunisti su ostali dosljedni paktu Ribentrop‒Molotov i gledali su mirno okupaciju, dok su se protiv tuđinske sile hrabro borili kraljevi oficiri i vojnici. Među njima i Dragoljub Draža Mihailović.
Aprilski rat jeste bio kratak i porazan, ali ništa kraći niti porazniji od onog koji će protiv Hitlera voditi Francuska, Holandija, Belgija… i druge zemlje Evrope. I ništa porazniji nego što će efekat na ratištu u toj 1941. godini imati Velika Britaniija i kasnije SSSR.
Oficiri i vojnici okupljeni oko Draže Mihailovića, nastavili su svoju borbu protiv Hitlera i poslije aprilskog rata, majskim zborom na Ravnoj Gori iste godine, i prvim oružanim dejstvima do kraja te 1941.
Napadom Njemačke na SSSR došlo je do promjene u ideološkim tokovima velike ratne katastrofe. Zbog rata u drugoj državi, ovdašnji komunisti podižu se na ustanak protiv Njemaca, što Mihailovićevu vojsku stavlja u procjep između okupatora i ideološkog protivnika, dojučerašnjeg Hitlerovog saveznika…
Sve dalje je, kao i ovo do sada, istorija.