Piše: Filip Dragović
Od kad postoje na javnoj sceni, čuveni su „Buksovci“ blijeda i neuspjela kopija sarajevskih Nadrealista. Znate ono, jedni isti momci, ko biva, jako su duhoviti, snimaju skečeve i usput sviraju i dobru muziku. Ali, sve ono što su Novi Primitivci iz Sarajeva 80-ih (Elvis DŽ. Kurtović, dr Karajlić, Đurić i ostali) zbilja postigli, to je cetinjsko-podgoričkoj družini nedosanjan san. Da budu novi i originalni, da djeluju kao glas avangarde postojećem sistemu vlasti, da budu duhoviti i da pored svega toga stvaraju nezaboravna muzička djela. „Books“-ovci su mućak od samog njihovog medijskog začeća. Mislim, zna li neko, do dan danas, šta je to duhovito, simbolično ili provikativno u priglupom imenu „The Books of knjige“?
Ono što ovoj družini iz CG daje trag umjetničkog jeste muzički opus „Perpera“ ali faktor koji nedostaje „Buksovcima“ a koji „Perper“ čini ozbiljnom muzičkom pojavom jeste fini i pristojni momak Nikola vokal pomenute grupe. Sve osim Nikole i njegovog glasa, u medijskom i kulturnom smislu je falsifikat falsifikata. Beskrajna prenemaganja u skečevima koji oponašaju mentalno retardirane ljude, česta šegačenja na račun crkve i religije, i ismijavanje vlasti, ali strogo poslije 2020. opisuju njihov stvaralački jad. Za poznavaoce prilika u CG dovoljno je reći da su ovi „zabavljači’ neodvojivi dio Antene M. A za one koji (ih) ne znaju, evo poslušajte njihov posljednji „humoristički“ uradak:
I evo da pitamo, šta je tačno toliko „ludo“ i „smiješno“ u izjavi Moma Koprivice? Liturgija- sama po sebi? Reče jedan od njih da se nada da mu djeca neće biti ni na kakvoj liturgiji (što bi bilo legitimno, da nema podrugljive intonacije koja liturgiju dovodi u ravan dilovanja drogom). Volio bi da čujem ove komičare kako bi zvučalo iz njihovih usta kada bi se tako posprdno odnosili prema namazu ili misi. A nije da nema crnogorskih političara koji afirmativno govore o jednom ili drugom. Ali to je izvan buksovačkih knjiga.
Da li je smiješna Koprivičina bojazan da će se u budućnosti liturgije služiti isključivo na engleskom jeziku? Ma šta smiješna? Ona je, njima, smjehotresna. Zamislite, jedan političar koji hoće CG u EU, a brine o opstanku domaće kulturne baštine, u koju liturgija nesumnjivo spada. Ali ne i za polupismene i nanovo primitivne Buksovce. Njima je sami pomen liturgije u javnom prostoru, nepristojan i čudan. Zato uglas pitaju: pa gdje mi ovo živimo?
Vučić Đukanoviću poklonio Đurišića, kao čuvenu Trojansku skulpturu
A da ne pričam o tome koliko su na ovom nepristojnom snimku izvrgli ruglu izraze „svekoliko srpstvo“ i „policentrično srpstvo“! Hajmo opet da testiramo klovnove iz TBOK: da li bi se ovako šegačili sa izrazima „sveukupno hrvatstvo“ ili „sveobuhvatno albanstvo“. A ne bi, to vam garantujem. I samo u toj činjenici se vidi sav njihov jad. Da ne govorimo o tome koliko moderna vizija Moma Koprivice da svi pripadnici srpskog naroda ili svi govornici srpskog jezika budu, nekada, u Evropskoj Uniji, bez obzira iz koje države (iz kog političkog centra) dolaze. Takav iskaz je svakom normalnom jasan i prihvatljiv osim Buksovcima koji uopšte ne shvataju kakve veze Srbi i srpstvo imaju sa Crnom Gorom? I ne samo što ne shvataju nego se tome rugaju kao da je riječ o nečemu nemoralnom.
Nemoralnom poput npr. pojave da umjetnici koji ganjaju satiru na račun vlasti i institucija, traže i dobijaju pare od tih istih institucija. Ali takva se NVO perverzija ne može pripisati Momu Koprivici, nego upravo ovim skečerima.
Elem, ovi prostori su imali jedan i neponovljiv Nju Primitivizam u Sarajevu prošlog vijeka, koji je bio primitivan samo u svom ironičnom imenu, a duboko u sebi donosio razmrdavanje mozgova i duša. Njegova crnogorska kopija nikad nije dobila ozbiljan umjetnički sadržaj, a u svojoj formi bila je i ostala, ne neki novi, značenjski preneseni, nego stari, dobro poznati primitivizam. Onaj uličarskih manira i dometa.
Ono što oni rade zove se – kreveljenje. A kreveljenje će, kao način izražavanja, zauvijek ostati, „proteza“ za neduhovite.
