Diskriminaciji Srpske Pravoslavne Crkve, koja je najvjerovatnije motivisana željom za osvetom Crkvi zbog zbivanja u prethodnoj 2020.g, predstavlja i podatak da niko nikada i ničim u Crnoj Gori nije sprječavao vjerske obrede ustoličenja poglavara Katoličke crkve i Islamske zajednice, koji su po bitnim elementima slični ili isti u odnosu na svetkovinu koju je SPC planirala na Cetinju.

Izgleda da je neko iz ANB službe odlučio da pusti „duha iz boce“ u vidu audio-snimka koji navodno pokazuje komunikaciju policijskih vođa, na dan ustoličenja mitropolita Joanikija na Cetinju. Pa sve liči na najavu problematizacije ( kritike ) djelovanja policije prema građanima koji su protestvovali protiv ustoličenja. A vidi se i korak dalje: vezivanje mogućih policijskih propusta i njihovih negativnih posljedica za sam vjerski čin, koji je policija trebalo da obezbjedi. I sve se to javnosti plasira ubrzo poslije očigledne najave=dojave iz sudskih krugova kako postoji obiman matrerijal krivičnih predmeta usmjeren na učesnike saobraćajne blokade na Kruševom ždrijelu, kao i na one „junake“ koji su fizički nasrtali na policiju. Da uprostimo: neko sprema „kriminalizaciju“ ustoličenja mitropolita Joanikija. I to na osnovu sentenci iz pomenutog audio-snimka.
Zato bi bilo dobro da prije širenja novih gasova iz ANB boce, podsjećanja radi, posložimo osnovne činjenice u vezi zbivanja 4.i 5. septembra 2021.g, kako ne bismo podlegli Draginjinim tužbalicama iz parlamenta o herojskom otporu „na Belvederu“ i moralnoj gromadi koja se u vidu guma ukazala na saobraćajnici pred Cetinjem.
Najavljeni vjerski obred, je pripreman u skladu sa crkvenim kanonima, bez kršenja državnih pozitivnih propisa i sa željom dominantne većine crnogorskih građana pravoslavne vjeroispovjesti ( ili ako hoćete većine građana uopste ) da se taj čin obavi baš onako kako je najavljen i gdje je najavljen – na Cetinju.

Nasuprot tome predsjednik države je izašao sa planom anti-ustavne kantonizacije Crne Gore, koja podrazumjeva „specifične teritorije“ na kojima ne važe pravila koja važe u ostatku države. Ovdje se misli na Cetinje i priču o tome da ustoličenje „treba“ obaviti u nekom drugom crnogorskom gradu. Predsjednikov plan je anti-ustavan i po tome sto produžava i širi njegovu neprimjerenu borbu protiv Crkve, na način što se on i njegovi sljedbenici upliću u unutrašnje stvari crkvene organizacije. Za sve to pripremljena je protiv-zakonska blokada saobraćajnica na prilazu Cetinju, koja nije trajala par sati ( koliko obično traju prijavljeni i po slovu zakona organizovani protesti građanstva ) nego danima, u nedogled, dok Crkva i veliki broj građana Crne Gore ne odustanu od svojih legitimnih i legalnih namjera. I ptice na grani znaju, a očigledno i ljudi iz državnog tužilaštva, da je u cilju sprovođenja nasilja koje je planirao predsjednik, Cetinje, tih dana, udomilo veliki broj kriminalaca i delikvenata iz nekoliko drugih gradova iz komšiluka.
Dodatak diskriminaciji Srpske Pravoslavne Crkve, koja je najvjerovatnije motivisana željom za osvetom Crkvi zbog zbivanja u prethodnoj 2020.g, predstavlja i podatak da niko nikada i ničim u Crnoj Gori nije sprječavao vjerske obrede ustoličenja Katoličke crkve i Islamske zajednice, koji su po bitnim elementima slični ili isti u odnosu na svetkovinu koju je SPC planirala na Cetinju.
Helikopter koji je u Cetinjski manastir doveo crkvene velikodostojnike da obave čin na koju su bili obavezani i pozvani, izraz je civilizacijske i tehničke nadmoći nad primitivizmom koji se bješe ušančio na magistralnom putu Cetinje – Podgorica. Iako se mnogi glasnogovornici trude da ovaj detalj omalovaže i prikažu kao dokaz degradacije mitropolitovog ustoličenja, helikopterski let je bio dostojanstveno prelatenje onih koji su se tih dana spremali da Crnu Goru uvuku u nemire i bratske sukobe.
E, tu gospodu treba procesuirati i izvesti pred lice pravde, a potom vidjeti je li bilo propusta u postupanju policije koja je – u naglašenoj atmosferi netrpeljivosti i sukoba u najavi, dovela postupak do kraja, bez težih posljedica za crnogorske građane, i bez konsekvenci koje bi napetost raširile u druge crnogorske gradove, mimo Cetinja.
U svijetlu ovih i ovako posloženih činjenica, treba pratiti dalja zbivanja na temu audio-smaka, prijava, tužbi i sličnih detalja iz priče o ustoličenju mitropolita Joanikija na Cetinju 5. septembra 2021.g
Milija Todorović