Ако све буде ишло по плану, у главном граду Албаније, Тирани, биће формирана најмања држава на свету која ће се звати „Суверена држава Бекташијског реда“. То ће бити муслиманска енклава основана по узору на Ватикан која ће контролисати територију величине 27 хектара. Алкохол ће бити дозвољен, а жене ће моћи да носе шта желе, пише Њујорк тајмс.
„Бог ништа не забрањује, зато нам је дао памет“, рекао је муслимански келрик Едмонд Брахимај, следбеницима познат као Баба Монди, објашњавајући како немарава да влада над парчетом земље које Албанија жели да претвори у суверену државу са сопственом администрацијом, пасошима и границама.
„Све одлуке ће бити донете са љубављу и добротом“, додао је 65-годишњи Баба Монди, бивши официр албанске војске кога милиони широм света ословљавају са Његова светост Хаџи Деде Баба“, наводи амерички лист.
Баба Монди је главни вођа Бекташа, шиитског суфијског реда основаног у 13. веку у Турској, чије је седиште сада у Албанији.
Рама истиче да је циљ нове државе да промовише толерантну верзију ислама „којом се Албанија поноси“.
„Треба да водимо рачуна о овом благу, а то је верска толеранција коју никада не би требало да узимамо здраво за готово. Не дозволите да предрасуде о муслиманима дефинишу ко су муслимани“, рекао је Рама.
Четвртина територије Ватикана
Територија предложене нове исламске државе је комплекс у стамбеној четврти са ниским закупом у источном делу Тиране. Реч је о четвртини територије Ватикана, тренутно најмање земље на свету којом управља папа, апсолутни монарх. Баба Монди истиче да „величина није битна“, додајући да „не мора да буде диктатор“, иако је признао да ће једино ограничење његовог ауторитета долазити од самог Бога.
„Само Бог не прави грешке“, рекао је Баба Монди.
Област у којој ће бити основана нова држава има салу за састанке и молитве са куполом, музеј који приказује историју реда, клинику, архив и административне канцеларије Баба Мондија, који каже да су исламски екстремисти који бацају бомбе и користе насиље како би ширили своју верзију религије „само каубоји“.
Ко су Бекташи?
Комбинујући лабаво тумачење Курана са мистицизмом, елементима турске предисламске вере и оданошћу својим преминулим мудрацима, познатим као дервиши, Бекташи су пре скоро једног века преместили своје седиште из Турске у Тирану, након што је отац оснивач Турске Републике Кемал Ататурк забранио њихово деловање. Иако на њих многи конзервативни шиити и сунити гледају као на јеретике и, упркос томе вековном прогону у муслиманским земљама, бекташи су били сила у Албанији, на Косову и Метохији и у Северној Македонији када је Отоманско царство освојило Балкан у 14. и 15. веку.
Чланови секте играли су истакнуту улогу у „албанском националном буђењу“ против турске владавине, промовишући либералнију верзију ислама која је помогла да се велике муслиманске и хришћанске заједнице у земљи окупе иза секуларног циља независности. Иако је једна од најсиромашнијих земаља у Европи, Албанија има дугу историју помагања људима у невољи, пружања утичишта Јеврејима током Другог светског рата и Авганистанцима који су бежали од талибана 2021. године, пише Њујорк тајмс, додајући да је међународни аеродром у Тирану назван по Мајци Терези, албанској монахињи која је добила Нобелову награду за мир због добротворног рада у Индији.
Тим правних стручњака, укључујуц́и међународне експерте, ради на изради закона којим се дефинише суверени статус нове државе унутар Албаније. То ц́е морати да одобри парламент, који контролише владајуц́а Социјалистичка партија господина Раме. Нејасно је које ц́е, ако их уопште буде било, земље пристати да признају суверенитет државе бекташа. Засад, према речима албанског премијера, само неколико његових најближих сарадника зна за план, док савезници из НАТО-а, укључујући Сједињене Државе, нису консултовани.
Албанија: Представници мањина критикују попис јер се избегавају питања о етничкој припадности
Земља која вероватно неће признати нову државу је Иран, који има много следбеника суфизма углавном у „подземлју“, зато шо Техеран себе сматра чуваром шиитског ислама.
„Искрено, о Иранцима ни не размишљам“, рекао је Рама, напомињући да је Албанија прекинула дипломатске односе са Ираном још 2022. године након што је ту земљу оптужила за сајбер нападе на албанску владу и банке.
Мини држава неће имати војску, граничаре или судове
Баба Монди је дуго водио кампању против екстремизма. Након што су исламистички милитанти убили 12 људи у нападу на француски сатирични недељник „Шарли ебдо“ 2015. године, вођа бекташа отпутовао је у Париз заједно са Рамом, где се придружио маршу против тероризма.
Он каже да би новој држави можда била потребна и мала обавештајна служба „јер и ми имамо непријатеље“, али наводи да град-држава неће имати војску, граничаре или судове. Детаљи попут тога ко ће имати право на пасош тек треба да се разраде, али је одлучено да ће боја пасоша бити зелена.
Посвећена смиривању, а не распиривању тензија, нова држава се већ одрекла проклетства многих нација – територијалне амбиције, пише Њујорк тајмс, наводећи да је Баба Монди обећао да неће предузимати било какве покушаје када је реч о преузимању контроле над територијом у Тирани која је некада припадала његовом реду.
Комплекс у Тирани, који је првобитно покривао скоро 90 хектара, смањио се за две трец́ине откако је бивши албански комунистички диктатор Енвер Хоџа 1967. године ставио ван закона сваку религију, а његова влада почела да гради складишта на територији Бекташија у престоници. Након колапса комунизма 1991. године, Бекташи су изгубили још више земље када су приватни инвеститори без дозволе изградили куц́е на ивици комплекса.
Албански премијер наглашава да ће границе будуће државе бити дефинисане у складу са територијом коју бекташи тренутно контролишу.
„Оно што је заплењено неће бити део тога. Ово није имовинско, већ духовно питање“, каже Рама, додајући да би препирке око власништва над имовином само поткопале сврху државе као „модела коегзистенције“.
Баба Монди је, са друге стране, план о државности прогласио „чудом“, изразивши наду да ће Сједињене Државе и друге западне силе признати суверенитет његове државе уколико албански парламент подржи план премијера.
Тајмс: Како британски конзументи кокаина финансирају албански мини Дубаи
„Заслужујемо државу. Ми смо једини на свету који говоре истину о исламу и да га не треба мешати са политиком“, рекао је он.
Непознат број бекташа у свету и Албанији
Број бекташијских верника у свету није познат, а чак је и њихов број у самој Албанији подложан различитим проценама – у распону од само неколико процената становништва у Албанији која има три милиона становника, до броја вишеструко већег од тог. Баба Монди каже да бекташи чине половину укупног становништва Албаније, док су остали сунити, католици, православни хришћани и евгангелисти.
Амерички лист, међутим, наводи да је готово сигурно реч о претеривању, додајући да то, истовремено, одражава широко распрострањен став о секти, чак и међу неким хришћанима, као о националној религији албанске државе.
У Кроји, граду северно до Тиране, где се налази замат који је у 15. веку користио Скендербег, албански национални херој, пензионисани бекташијски учитељ Исмет Качију каже да није чуо за планове албанског премијера да секта добије суверенитет наликом оном који има Ватикан. Додао је, међутим, да би био пресрећан уколико би се то догодило.
Према његовим речима, то би помогло да се млађи Албанци, укључујући његово четворо деце који раде у Италији, не удаље од своје вере и своје земље.
Нури Цени, 79-годишњи бекташијски историчар, поздравио је понуду као „веома важан дар“ који ће, не само ојачати толерантни ислам у Албанији, већ ће, како каже, помоћи и у ширењу „наше поруке о мирном суживоту без обзира на веру или расу“.
„Ми смо против свих облика екстремизма који су тако опасни“.
Извор: НИН