Situacija na reci Ibar, koja je u proteklih nekoliko dana počela da presušuje na nekoliko mesta, trenutno se stabilizuje, jer je u prethodna dva dana bilo kiše, pa je od nedelje Ibar protočan. Voda dolazi polako, ne u obimu kakav je uobičajen, ali ipak polako dolazi, kaže za „Vreme“ Mersad Kačapor Gorskog centra „Help“ iz Tutina.
On navodi da su aktivisti tog Centra danima prebacivali ribu specijalizovanom opremom, bocama sa kiseonikom, iz kritičnih delova Ibra nizvodno, na bezbednija mesta.
„U ovom trenutku, riba koja je bila ugrožena i koju smo uspeli da prebacimo, na neki način je bezbedna. Situacija se u polako vraća u normalu, ne u obimu u kome bi trebalo, ali kada je voda ponovo počela da teče niz suvo kamenje i vodotok, nekako se i život vratio u Ibar“, kaže Kačapor.
On ističe da je sličnih slučajeva, da voda nestane u Ibru, bilo vrlo retko i dodaje da je 2006. godine bila slična situacija, da je i tada Ibar počeo da presušuje, ali da i tada situacija ipak nije bila toliko ekstremna i u obimu kao ovogodišnja.
Kačapor naglašava da ni najstariji žitelji Tutina i okolnih mesta ne pamte da je suša bila toliko velika da Ibar presuši u tolikoj meri.
On smatra da su za takvo stanje na Ibru najviše odgovorne velike suše, pa su i glavni izvor Ibra i njegove pritoke imale manje vode.
Kačapor ističe da nije stručnjak za oblast vodosnabdevanja, ali da bi razlog za drastičan manjak vode u Ibru mogao da bude i u tome što se pijaćom vodom iz Ibra napaja i grad Rožaje u Crnoj Gori, i da bi povećana potrošnja vode zbog velikih vrućina mogla da bude razlog.
Ipak, on naglašava da je suša glavni uzrok zbog koga je Ibar na nekim delovima ostao bez vode i svih problema.
Izvor: Vreme