Пише: Шајлер Мичел
Превод: Журнал
Окружни тужилац Менхетна Алвин Брег је 17. децембра објавио нове оптужнице против Луиђија Манђонеа, 26-годишњег осумњиченог за убиство извршног директора компаније UnitedHealthcare, Брајана Томпсона.
Иако је Манђоне већ био оптужен за убиство другог степена и незаконито посједовање оружја, новообјављена оптужница доноси значајну промјену: њујоршки тужиоци сада га терете за убиство првог степена „у циљу тероризма“.
Брегова одлука да у оптужницу укључи термин „тероризам“ многе је изненадила, јер се он ријетко користи за појединачна, циљана убиства. У овом случају, тужилаштво примјењује државни закон донесен након терористичких напада 11. септембра, који је осмишљен „за борбу против зла тероризма“.
Додавањем тероризма оптужници, окружни тужилац подиже тежину оптужбе за убиство са другог на први степен. Према њујоршким законима, оптужбе за убиство првог степена углавном су резервисане за случајеве серијских или масовних убистава, као и убистава полицајаца.
Тужилаштво је у прошлости користило овај закон о домаћем тероризму у случајевима попут планирања бомбардовања синагога или регрутовања присталица за Исламску државу (ИСИС).
Године 2019, један бјелачки супремациста је у Њујорку проглашен кривим за тероризам након што је мачем убио Афроамериканца са намјером да покрене „свјетски расни рат“.
Брег је у саопштењу рекао да је одлучио подићи оптужбе против Манђонеа за тероризам јер је наводно убиство извршног директора UnitedHealthcare-а имало за циљ „сијање страха и терора“.
Статус народног хероја
Тешко је игнорисати контекст овако тешких оптужби, с обзиром на то да је Манђоне у посљедње вријеме стекао нешто попут статуса народног хероја.
На мјесту убиства Брајана Томпсона, полиција је наводно пронашла чауре на којима су биле исписане ријечи „одбиј“, „брани“ и „збаци“ — што је, како изгледа, алузија на књигу која објашњава зашто здравствене осигуравајуће компаније често одбијају одштетне захтјеве. Такође се наводи да је осумњичени у Централ Парку оставио ранац пун новца из друштвене игре Монопол.
Ове појединости су изазвале праву буру на интернету, гдје су људи из различитих политичких кругова изразили дивљење Манђонеу, доживљавајући га као симбол борбе против система здравственог осигурања заснованог искључиво на профиту. Корисници су дијелили потресне приче о властитим борбама за добијање осигурања које покрива животно важну његу.
Као јавно лице највеће компаније за здравствено осигурање у САД, Томпсон је сведен на симбол корпоративне похлепе. Његова укупна зарада у 2023. години премашила је 10 милиона долара.
Овај талас јавног незадовољства узнемирио је руководиоце у сектору здравства. Корпорације су похитале да са интернета уклоне податке о својим управним тимовима и ангажовале приватне службе за обезбјеђење. Тужилац Брег се на конференцији за новинаре осврнуо на овај страх.
„Ово је било убиство које је имало за циљ да изазове терор, и видимо ту реакцију,” рекао је новинарима 17. децембра. „Ово није било обично убиство.“
Термин „терориста“ у америчком контексту
Термин „терориста“ никада није био неутралан опис у САД-у, нити се равноправно примјењивао на све популације. Након напада 11. септембра и америчке инвазије на Ирак, тероризам је у политичком и медијском дискурсу у САД-у добио обрисе питања повезаног углавном са транснационалним исламским фундаментализмом.
Овај наратив је оптеретио термин политичким набојем, често заташкавајући изворе масовног насиља унутар самих САД-а — попут бијелачке супремације.
„Легитимно“ државно насиље
Новинар који се бави радничким правима, Хамилтон Нолан, критиковао је употребу термина терориста на свом Substack блогу, написавши да је тај израз дуго био „уграђен у просјечну америчку свијест као синоним за зло“.
„Термин од самог почетка дефинише субјекта као злочинца,“ написао је Нолан. „Он имплицира насиље које је нелегитимно, за разлику од легитимног насиља које врши држава.“
Легитимно државно насиље може, на примјер, обухватати систематску тортуру у Гвантанаму, финансирање израелског геноцида у Гази или допуштање да систем здравственог осигурања усмјерен на профит сваке године одузме животе хиљадама америчких грађана.
Овдје треба нагласити да не оправдавам ниједан облик насиља, већ само критички промишљам о ситуацијама у којима државни актери бирају, или не бирају, да употребе термин терориста.
У посљедњим годинама, било је неколико случајева високог профила који показују како се дефиниција домаћег тероризма у контексту полицијске државе шири, чак и када није присутна физичка штета.
У Џорџији је више од 40 активиста оптужено на основу државног закона о домаћем тероризму због наводног учешћа у децентрализованом покрету „Одбранимо Атлантску шуму“ (Defend the Atlanta Forest). Полицијски налози наводе „вјероватни разлог“ за њихово хапшење на основу доказа тако слабих као што су блатњаве ципеле.
Од краја 2021. године, демонстранти покушавају да зауставе изградњу огромног полицијског тренинг центра, који су назвали „Град полицајаца“ (Cop City), на простору шуме у Атланти.
„Ако будем ухапшен под оптужбама за домаћи тероризам зато што кампујем у шуми, то је нешто за шта сам спреман да се борим на суду,“ изјавио је Сем Ло, докторски студент антропологије из Тексаса, за Associated Press у марту прошле године.
Џорџија је 2017. проширила свој закон о домаћем тероризму, двије године након што је бјелачки супремациста Дилан Раф извршио масовно убиство у црначкој цркви у Јужној Каролини. Законодавци су представили измјене као одговор на бијелачко супрематистичко насиље, али је нова дефиниција такође обухватила нападе на критичну инфраструктуру и владине објекте као дио дефиниције домаћег тероризма.
Проширена дефиниција сада се користи за оптуживање демонстраната против „Града полицајаца.“ Према тужиоцима, блокирање изградње полицијског тренинг центра сада се сматра тероризмом.
Неколико других америчких савезних држава предложило је или усвојило законе који проширују дефиницију домаћег тероризма. Када су демократски законодавци прошле године у Орегону предложили такав закон, групе за грађанске слободе огласиле су се упозорењима.
Демократе су тврдиле да је проширење закона одговор на недавне нападе на електроенергетску мрежу повезане с неонацистичким групама. Међутим, правни стручњаци су истакли да је закон толико широко дефинисан да би могао обухватити и антирасистичке и климатске активисте који учествују у мирним протестима.
У фебруару, демократе у Њујорку представиле су сопствени предлог закона којим би се блокирање јавних путева и мостова криминализовало као чин домаћег тероризма — још једно проширење већ широког закона о домаћем тероризму, на основу ког је и Манђоне оптужен.
Овај потез изгледа као директан одговор на прилив демонстраната који су преплавили улице Њујорка позивајући на прекид ватре у Гази.
Различити акти
Бескрупулозно убиство, масовна пуцњава и миран протест су очигледно потпуно различити акти — и њихово спајање под заставом тероризма, термина који је већ често политички злоупотребљаван, требало би да буде разлог за додатну забринутост.
На дан Манђонеовог хапшења, други 26-годишњак из Њујорка је ослобођен оптужби. Порота је прогласила Данијела Пенија невиним за кривично убиство из нехата у случају смрти Џордана Нилија, црнца беску ји је доживљавао кризу менталног здравља у метроу. Видео снимци показују како је Пени држао Нилија у захвату око врата скоро минут након што је овај престао да се миче.
Шокантна природа овог убиства изазвала је протесте с позивима на правду за Нилија, укључујући групу демонстраната који су скочили на шине метроа на Горњој источној страни. Њујоршка полиција (NYPD) ухапсила је те демонстранте и у мају их оптужила за домаћи тероризам.
Тужилаштво на челу с Брегом касније је одбацило те оптужбе полиције. Међутим, како су локални медији истакли, активисти су се суочили са истим оптужбама за домаћи тероризам као и Френк Џејмс, нападач који је 2022. пуцао у метроу у Њујорку и ранио 10 људи — све због скока на шине.
Федерални тужиоци су 19. децембра открили сопствену оптужницу против Манђонеа, која укључује федералне оптужбе за убиство, прогањање и злоупотребу оружја. Њујорк је 2004. године прогласио смртну казну неуставном. Али ако Манђоне буде осуђен на федералном суду, могао би се суочити са смртном казном.
Шајлер Мичел је списатељица, уредница и проверитељка чињеница из Сјеверне Каролине, тренутно са седиштем у Бруклину. Њени радови су објављени у медијима као што су The Intercept, The Baffler, Labor Notes, Los Angeles Magazine и другдје. Пронађите је на X-у: @schuy_ler.
Извор: Truthout.org