Пише: Тајлер Дурден
У понедјељак увече, а затим и у уторак, у хришћанским крајевима Дамаска и других дијелова Сирије избиле су велике демонстрације због континуитета присуства страних џихадиста у земљи.
Владајућа група Хајат Тахрир ал-Шам (HTS) обећала је заштиту бројним немуслиманским заједницама у Сирији – хришћанима, алавитима и Друзима – након свргавања секуларно оријентисаног предсједника Башара ал-Асада и његове Баас партије. Ипак, страх од успостављања исламске државе засноване на шеријатском закону дубоко је укоријењен међу немуслиманима. Лидер HTS-а, Абу Мухамед ал-Џолани, труди се да умири западне и међународне подржаваоце, износећи „исправне“ изјаве у јавности. Али, хришћани, нарочито, остају у великом страху јер је након преузимања земље од стране џихадиста дошло до бројних напада на хришћанску заједницу и вандализовања светиња.
Током Асадове владавине, хришћани и друге мањине уживали су висок степен вјерске слободе. Црквена звона су се оглашавала на празнике, божићна расвјета и украси красили су улице у децембру, а читаве четврти оживљавале су у празничном слављу.
Прије рата, хришћани су чинили око десет до дванаест посто становништва Сирије, али од 2011. године многи су напустили земљу. Током година, неки су убијени или отети од стране побуњеничких група подржаване од стране Запада и заливских земаља. Међу жртвама су били и свештеници, као и двојица епископа који су били хришћански лидери у Алепу.
The Christian community of Latakia put up their traditional Christmas tree in the “American” quarter.
They hesitated for some time, fearing a backlash from HTS. But decided not to assume that it would be frowned on. This is the tree and celebration. pic.twitter.com/nMDT2EiDo9
— Joshua Landis (@joshua_landis) December 23, 2024
Док Џолани покушава послати позитивне сигнале влади Сједињених Држава и другим актерима у вези с будућношћу хришћана у Сирији, црквени лидери и народ не чекају скрштених руку.
У уторак увече, хришћанске четврти у и око Дамаска, као и дијелови села у провинцији Хама, избили су протести. Разлог је био инцидент од претходног дана, када су наоружани људи запалили велику божићну декорацију у хришћанском граду Сукајлабији у провинцији Хама. Испод је сцена из једне од највећих хришћанских четврти у централном Дамаску снимљена у уторак увече:
We reject fighters from Chechnya or any other foreign fighters.
As Christians and Muslims, we stand united as one people.
This is the message the protesters are trying to deliver to the people of Damascus:
Raise your cross; the raising of the cross is salvation.ما بدنا… pic.twitter.com/KEZaLU3MNd
— Greco-Levantines World Wide (@GrecoLevantines) December 24, 2024
Превод на српски, ћирилицом и ијекавским говором: „Захтијевамо права хришћана!“ узвикивали су демонстранти, од којих су многи носили крстове. Други слогани позивали су на будућу улогу за све Сиријце у земљи и истицали да цркве и вјерске слободе свих морају бити заштићене. Регионални извор описао је паљење божићне јелке које је изазвало бијес међу сиријским хришћанима овако:
Видео снимци који су кружили друштвеним мрежама 23. децембра приказују како велика божићна јелка гори у Сукајлабији – хришћанској четврти у Хами. Јелку су у понедјељак запалили страни милитанти под командом HTS-а. Према неким извјештајима, нападачи су били Чечени, док други извори тврде да су били Узбеци.
The actual war on Christmas, brought to you by NATO https://t.co/FAUMb2ieoF
— Max Blumenthal (@MaxBlumenthal) December 23, 2024
HTS је на мјесто инцидента послао војног званичника који је осудио овај чин и обећао казну за одговорне.
„Протести које су предводили сиријски хришћани одржани су и у Сахнаји, Џарамани, Хами и другим дијеловима земље,“ извјестио је исти извор.
Црквени лидери остају у страху, јер страни милитанти контролишу велике дијелове села и могу напасти немуслимане без икаквих посљедица. HTS је такође повремено вршио „застрашивања“ – на примјер, улазећи на црквене службе у Дамаску под пуним наоружањем.
Christian protesters continue taking to the streets across Damascus pic.twitter.com/Swomi5UGbh
— OstensibleOyster (@Ostensiblay) December 24, 2024
Хришћани поручују HTS-у да, ако заиста озбиљно намјеравају управљати земљом, морају одмах протјерати стране џихадисте из Сирије. Црне заставе ИСИС-а виђене су у разним дијеловима земље, а понекад их чак носе и сами припадници HTS-а.
Страни џихадисти ушли су у земљу током претходних 13 година рата, често прелазећи у Сирију из Турске, чланице НАТО-а, уз прећутну подршку западних и заливских савезника против Асада.
Хришћани поручују HTS-у да, ако заиста озбиљно намјеравају управљати земљом, морају одмах протјерати стране џихадисте из Сирије. Црне заставе ИСИС-а виђене су у разним дијеловима земље, а понекад их чак носе и сами припадници HTS-а.
Страни џихадисти ушли су у земљу током претходних 13 година рата, често прелазећи у Сирију из Турске, чланице НАТО-а, уз прећутну подршку западних и заливских савезника против Асада.
За више о историји хришћана у Сирији и прогону којем су били изложени од фанатичних милитантних група током протекле деценије рата, погледајте Syria Crucified…
This is a great book by @BradRHoff and Zachary Wingerd about the experiences of Syrian Christians during the war. I Highly recommend, and it’s especially worth reading now with this HTS/AQ offensive on Aleppo. pic.twitter.com/49Wco335qW
— Dave DeCamp (@DecampDave) November 29, 2024
Извор: Ron Paul Institute