Пише: Сања Томовић
Портал РТЦГ доноси причу о једној од најстаријих школа у Црној Гори – школи „Мојсије Стевановић“, првој брдској школи у земљи, која је основана 1854. године у порти манастира Морача. Основао ју је књаз Данило с циљем ширења писмености и образовања међу становништвом овог краја. Током читавог вијека школа је радила у оквиру манастира, прекидајући рад само током ратних периода. Након Другог свјетског рата, када је школска зграда изгорјела, подигнута је нова школа у којој се и данас изводи настава. Директор ове школе, Никола Баковић, за портал РТЦГ истакао је да је школу основао књаз Данило и да је она једна од првих образовних установа у Црној Гори.
„Ова школа основана је 1854. године и скоро стотину година налазила се у порти манастира Морача. Прекидала је рад само у ратним временима. Након Другог свјетског рата, школска зграда је сагорјела и саграђена је ова у којој се данас налазимо“, казао је Баковић.
Кроз школу „Мојсије Стевановић“ прошле су бројне знамените личности наше прошлости, међу којима су патријарх Гаврило Дожић, митрополит Амфилохије, као и предсједник Парламента Краљевине Црне Горе Мило Дожић. Учитељи ове школе биле су познате личности наше историје, попут Митрофана Бана, јеромонаха Симеуна Дамјановића, архимандрита Мирона Меденице и многих других.
„Ова школа је кроз вјекове била центар знања и просвјете, окупљала је најумније људе и била расадник будућих великана. Њена врата су пропуштала многе знамените људе, сретала их и пратила кроз живот“, додао је директор Баковић.
НАШ ОСНОВНИ САН: Седамсто седамдесет година манастира Мораче (1252–2022)
Некада је школа имала осам подручних одјељења широм Доње Мораче, док данас функционише само једно, у селу Баре, са двоје ученика. Цијела школа тренутно броји 21 ученика.
„Ове године смо имали три првака, а за наредни период очекујемо 14 дјеце предшколског узраста на територији Доње Мораче. То нам даје наду да ће школа опстати и наставити своју мисију“, истиче Баковић.
Иако је ученика све мање, школа је и даље мјесто у којем владају другарство и љубав, што потврђују и ријечи Ивоне, ученице деветог разреда: „Мало нас је, али смо навикли на то. Веома смо повезани, као породица. Жао ми је што одлазим, али уписаћу економску школу у Подгорици и видјети гдје ће ме живот одвести.“
Њена школска другарица Ката истиче: „Овдје смо провели најљепше године дјетињства. Школа је добро опремљена, имамо све што нам је потребно за образовање. У овој школи одувијек царују љубав и другарство.“
Поред тога, Ивона додаје: „Наша школа није само мјесто гдје учимо, већ се ту дружимо и стварамо успомене за цијели живот. Учествовали смо на многим такмичењима и радионицама, иако смо бројчано мала школа, никада нијесмо по том питању заостајали.“
Ката се надовезује: „Насиља овдје нема, сви смо као једна велика породица, као једна душа. Професори нам пружају максималну подршку и осјећамо се сигурно.“
Разговор с Митрополитом Јоаникијем: Обнова манастира Мораче из 1574. је дејство васкрсења Христовога
Иако се број ученика смањује, школа је у посљедње вријеме прошла кроз значајну обнову. Захваљујући Министарству просвјете, реновира се фасада, замијењена је столарија послије 70 година, а ушли су и у пројекат за сљедећу годину, како би се увело гријање на пелет.
„Ово су веома важне промјене за нас. Школа сада изгледа љепше и угодније за рад, а техничка опремљеност је на завидном нивоу“, наглашава Баковић.
Остаје нада да ће ова историјска школа, која је свједок многих важних тренутака црногорске прошлости, опстати и у будућности. Иако се села празне, а број ученика опада, дух образовања у Морачи не јењава, као ни љубав њених ђака и наставника према овој посебној школи.
„Морача је, упркос својој суровости, увијек била плодна, не само земљом, већ и људима. Вјерујем да ће се и у будућности овдје рађати и школовати нови таленти“, закључио је Баковић.
Извор: РТЦГ