Pišu:Dragan Ambrozić i Zorica Kojić
Grupa „Bajaga i instruktori” predstavila je svoj kultni debi album „Pozitivna geografija” pre 40 godina u tadašnjem Domu sindikata, a sada sali MTS. Tom prilikom su u nedelju odradili „rimejk” nastup, puštajući samo pesme sa svog debi albuma
„Bajaga i instruktori” su publici poklonili, kako su rekli, „kopiju” koncerta iz 1984. godine. Pored potpuno odsviranog albuma „Pozitivna geografija”, na repertoaru su bile i pesme koje je Bajaga napisao za tadašnji matični bend „ Riblju Čorba“, kao što su i neke neobjavljene, au tom periodu, koncertno izvođene humoristične numere.
Tokom ovog meseca bend je imao identične koncerte u Skoplju i Zagrebu.
Na bini MTS hale prvo se pojavio klavijaturista Saša Lokner i odsvirao uvodne taktove „Pusti me, prijatelju“, a potom gitarista Žika Milenković, koji je podsetio da je pre 40 godina Kornelije Bata Kovač (1942-2022) bio u Lokneru. mesto.
Kako je nastala „Pozitivna geografija“.
Namera da se ponovi koncert star 40 godina Momčilo Bajagić otkrio je Bajagu u ranijem intervjuu za „Vreme”.
„Inače, želimo da ponovimo taj koncert i to je ekskluzivna informacija – jer to nije bio običan nastup. Nismo ni imali toliko stvari: izveli smo ceo prvi album i još nekoliko mojih pesama za Čorbu, kao npr. Kada hodate, i nešto što sam napravio za Čolu, a Žika je imao pank verziju tada popularne i šaljive kompozicije Ljupke Dimitrovske Čibu Čibu – pevao je u žensko lice“, rekao je Bajaga.
„Prva pesma je bila Pusti me, prijatelj, a od specijalnih efekata imali smo 10-15 velikih meteoroloških balona koje smo kupili za sitniš i na pesmu Mali slonovi zadali su tehničarima da ih iz lože odozgo bacaju u publiku – pa je malo zaigrala. Koncert je, inače, bio prepun i mislim da je bila cela beogradska rok scena tog vremena. To sada nameravamo da ponovimo: otprilike, kako smo razgovarali sa Ganetom Pecikozom, biće to rekonstrukcija celokupnog hepeninga i prilika da se odsvira ceo album. Pozitivna geografija. Ovim počinje obeležavanje 40 godina Bajage i Instruktora“, dodao je legendarni muzičar.
Kako je napustio Čorbu
Bajaga je tom prilikom otkrio i kako je došlo do snimanja prvog albuma grupe „Bajaga i instruktori”, s obzirom da je tokom njegovog nastanka još uvek bio član „Riblje čorbe”.
„Riblja čorba je upravo otišla u London da miksuje albumVečeras će vas zabavljati muzičari koji piju pošto smo prethodno dva meseca proveli u Ljubljani gde smo je snimili. Ostao sam u Beogradu da odradim koncert povodom izlaska mog albuma koji je na njemu ispisan Bajaga –Pozitivna geografija, pošto tada nisam imao Instruktore. Onda me je pozvao Dražen Vrdoljak iz Zagreba, rok kritičar i tadašnji muzički urednik programa u klubu Kulušić, da mi predloži da sviramo deset dana pre Beograda kod njih, samo da probamo sve, i tako sam imao svoj prvi koncert tamo kao Bajaga (bivša Riblja čorba) i bend. Bilo je tamo možda 300 ljudi, ali sve je ispalo legendarno, a već sledeći put smo rasprodali dva Kulušića u Zagrebu”.
Posle početnih uspeha u Zagrebu, Bajaga je počeo da organizuje koncerte u Beogradu.
„I tada sam počeo da organizujem koncert u Domu sindikata u Beogradu, planiran za deset dana kasnije (21. aprila 1984.) – što je za mene bilo veoma stresno iskustvo jer nismo imali sponzore i nikog da nam pomogne. , osim novina Rock. Kada je u pitanju štampanje plakata, što je bila njihova donacija, pozvao me je njihov urednik Peca Popović da me pita šta treba da piše na njima – ali nisam imao naziv benda, pa je na kraju sam stavio Bajagu i Instruktori pozitivne geografije. Posle toga smo sveli samo na Bajagu i Instruktore“, zaključio je muzičar.
Opus Momčila Bajagića Bajage danas je već klasična vrednost kada je u pitanju savremena popularna muzika na prostoru bivše Jugoslavije i šire. Mnoge numere koje svi znaju i vole prostiru se na desetak albuma, jer je ovaj autor u proteklih četrdeset godina kreirao definiciju kako jedna urbana pop-rok pesma treba da zvuči.
Izvor: Vreme