Пише: Нина Веркхојзер
Приходи 100 највећих произвођача оружја на свету достигли су укупно 632 милијарде америчких долара, што је пораст од 4,2 одсто у односу на 2022. – пише у извештају шведског института за мировна истраживања СИПРИ за прошлу годину.
„Најважнији развој у 2023. био је тај што су посебно европске и америчке компаније коначно успеле да растућу потражњу изазвану ратом у Украјини претворе у повећане приходе“, објашњава Сјао Лианг, један од аутора извештаја, у интервјуу за DW. „Многе компаније су 2022. још увек имале проблема због поремећаја у ланцима снабдевања изазваних пандемијом коронавируса.“
Русија
СИПРИ наводи да су највећи пораст забележиле руске компаније чији су приходи 2023. порасли за 40 одсто.
Ракете, борбени авиони и дронови често се производе у вишесменском систему како би се надокнадили велики губици материјала на фронту, наводи се у извештају.
Експериментално руско оружје „Орешник“: Шта су хиперсоничне ракете и зашто су опасне
Међутим, међу 100 највећих светских компанија за наоружање налазе се само две руске фирме:
„Већина руских компанија престала је да објављује податке о приходима 2022.“, објашњава Сјао Лианг. Ипак, нису све. Истраживачима из Стокхолма посебно су корисни подаци компаније Ростек, која заузима седмо место међу светским произвођачима наоружања. „То је заправо холдинг са седам или осам различитих руских компанија које смо раније имали у нашој бази података. И даље имамо прилично добар увид у то како се те фирме развијају“, истиче Лианг.
Украјина
Једина украјинска компанија међу првих 100 је ЈСЦ Ukranian Defense Industrty, која је своје приходе повећала за 69 одсто.
Немачка
Немачке компаније оствариле у просеку пораст прихода од 7,5 одсто.
Међу 100 највећих светских произвођача наоружања налазе се четири немачке компаније: Рајнметал, Тисен Круп, Хенсолт и Дил
Највећи пораст прихода – 30 одсто – забележила је компанија Дил, која производи вођене ракете и системе за противваздушну одбрану.
Рајнметал, највећа немачка компанија, заузима 26. место на листи и повећала је приходе за 10 одсто. Ова фирма производи, између осталог, артиљеријску муницију од 155 мм, самоходне хаубице и оклопна возила.
Европа
Упркос расту појединачних компанија, Европа је као целина забележила најмањи раст прихода у сектору наоружања, свега 0,2 одсто.
Економист: Украјина је берићетно тржиште за балканске произвођаче наоружања
То је делом последица ограничених производних капацитета и релативно ниских буџета за одбрану.
Неке земље, попут Француске и Италије, забележиле су значајан пад прихода.
САД
На врху листе 100 највећих светских компанија и даље су амерички гиганти Локид Мартин и РТX (раније Рејтон). Обе компаније су 2023. забележиле благи пад прихода, што је према СИПРИ-ју повезано са ограниченом доступношћу специјалних компоненти или сировина потребних за производњу ракета и у авиоиндустрији.
Дакле, проблем није потражња, већ ланци снабдевања. Генерално, мањи произвођачи су 2023. брже повећавали производњу од великих корпорација.
Азија
У Азији су, пре свега, компаније из Јужне Кореје и Јапана значајно повећале приходе, као одговор на растуће тензије у региону.
Волстрит џурнал: Високотехнолошко америчко наоружање делује против Русије – све док не престане
Јапан од 2022. улаже у наоружање више него икада од завршетка Другог светског рата, и бележи повећање прихода од 35 одсто.
Јужнокорејске компаније успеле су да се пробију и на европско тржиште: Хjундаи Ротем Пољској продаје борбене тенкове. То се одразило и на приходе индустрије наоружања који су порасли за чак 39 одсто.
У Кинису приходи компанија за производњу наоружања 2023. порасли за само 0,7 одсто, што је најмањи раст од 2019.
Блиски исток
Шест од 100 највећих произвођача наоружања налази се на Блиском истоку. Њихови приходи су 2023. порасли за 18 одсто и достигли 19,6 милијарди долара.
Приходи три израелскекомпаније за наоружање достигли су рекордних 13,6 милијарди долара. Међу тим фирмама су и произвођачи заштитног система „Гвоздена купола“, који штити Израел од ракетних напада.
Извор: Дојче Веле