Пише: Небојша Поповић
Комесар за унутрашње тржиште ЕУ, Тијери Бретон, послао је уочи дуго најављиваног интервјуа Илона Маска са Доналдом Трампом на мрежи „X“, отворено писмо најбогатијем човјеку планете са опаском да – „Уз велики аудиторијум долази и велика одговорност“.
Европски комесар је сугерисао Маску да се придржава законске регулативе ЕУ, укључујући ту пропорционалне и ефикасне мјере ублажавања у вези са ширењем штетног дигиталног садржаја и говора мржње, отворено алудирајући на предстојећи Масков интервју са Дoнладом Трампом.
Одговор америчког пословног магната није био нимало њежан и дипломатски. Многи би чак рекли – бруталан.
Маск је комесару Бретону послао поруку цитирајући досјетку из америчког сатиричног филма „Тропска олуја“ (Tropic thunder), коју овог пута из очигледних разлога нећемо преводити – „Take a step back and literally, fuck your own face”
To be honest, I really wanted to respond with this Tropic Thunder meme, but I would NEVER do something so rude & irresponsible! https://t.co/jL0GDW5QUx pic.twitter.com/XhUxCSGFNP
— Elon Musk (@elonmusk) August 12, 2024
Портпарол Европске комисије је након тога саопштио да ЕК неће даље коментарисати увреде власника мреже „X“ упућене на рачун комесара Тијерија Бретона. Чињеница да у Америци кормило потенцијално преузима елита која нема ама баш никаквог поштовања за Брисел и евробирократију симптоматична је из много разлога.
Трамп у Бриселу види искључиво непријатеље
Наиме, Илон Маск очигледно је урадио интервју са Доналдом Трампом иако није новинар. Маск је такође један од највећих донатора Трампове кампање. Његов однос презира према високим бриселским званичницима показатељ је да у Трамповом тиму на ЕУ у најбољем случају гледају као на изузетно штетан европски крак про- Бајденовске глобалне елите која упорно гура Запад и САД у амбис.
То говори да у случају побједе Доналда Трампа није тешко замислити да ће Вашингтон и Брисел склизнути у зону сасвим отворених неспоразума, па чак и непријатељства. Бриселска бирократија на челу са Фон дер Лајеновом конципирана је на потпуно супротној агенди од Трампове. Ако републикански кандидат поново засједне у Бијелу кућу, на релацији између трансатланских партнера биће мого проблема.
Ко би при таквом сценарију могао извући дебљи крај сама за себе говори чињеница да су у Бриселу поталаушено избјегли да на било који начин коментаришу Маскове увреде.
Небојша Поповић: Брутална порука из Америке – „САД нису у обавези да бране Европу“
Узгред, у поменутом интервјуу, Трамп је Маску рекао да је Бајден „почео да говори глупе ствари као што је изјава да Украјина може да буде чланица НАТО-а“, те да не би било „никакве шансе да дође до рата“ да је он био предсједник. Трамп је такође упозорио и да смо због тако „глупе“ политике сада близу трећег свјетског рата.
Европска унија ће у случају промјена у Америци морати озбиљно да преиспита свој досадашњи приступ и позицију, ако уопште жели да је у Вашингтону третирају са елементарном пристојношћу и уважавањем. С обзиром да ни у Русији ни у Кини нема савезнике, нити то Бриселу желе бити земље Глобалног Југа, ризик да ЕУ буде глобално политички изолована нешто је са чиме ће евробирократија у будућности морати озбиљно да рачуна.