Piše: Nebojša Popović
Najpoznatiji američki novinar Taker Karlson izjavio je da je uništenje gasovoda Sjeverni tok bio američki napad na Njemačku, te da bi sama ta činjenica mogla da dovede do uništenja NATO-a.
„Eksplozije na ruskim gasovodima Sjeverni tok bile su napad SAD na Njemačku i dovešće do uništenja NATO-a. Ovo je bio napad jedne NATO snage na saveznika, na drugu članicu. Ovo je bio napad SAD na Njemačku“, kazao je Karlson.
Ovaj novinar je takođe izrazio uvjerenje da je eksplozija Sjevernog toka već uništila njemačku ekonomiju.
„To će uništiti EU. Na kraju, kada se ljudi probude iz sna, to će uništiti NATO“, poentirao je Karlson. On je svoje izlaganje pride zabiberio konstatacijom da je administracija Džo Bajdena pokušala da ubije ruskog predsjednika Vladimira Putina. Nakon ove izjave ruska Državna duma zatražila je istragu.
Važno je ko šalje poruku
Elem, čitava stvar povodom izjava Takera Karlsona prilično je zanimljiva. I to sa više aspekata. Naročito u pogledu činjenice da je u pitanju osoba koja je možda najglasniji megafon Trampove administracije. I koja po pravilu ima ulogu da lansira u etar ono što Bijela kuća zaista misli, i to u slučajevima kada to najčešće ne želi javno da saopšti.
Dakle, dizanje u vazduh gasovoda „Sjeverni tok“ zaista je na prvom mjestu bio napad na Njemačku, prije svega na ekonomiju najveće evropske privrede, i to tako precizno osmišljen da – Njemačkoj, a time i čitavoj EU zada strahovit udarac od koga se ova u dogledno vrijeme ne može lako oporaviti. Da je to istina govori činjenica da se privreda Njemačke već dvije godine zaredom nalazi u recesiji, da je evropska privreda energetski ugrožena, dok EU koja nikada nije ni bila značajan vojni faktor, ovim činom momentalno gubi i svoju jedinu preostalu konkurentsku prednost u doba rađanja multipolarizma, a to je – (nekada) snažna evropska privreda.
Nebojša Popović: Strah od “Velike Njemačke” i 80. godišnjica Aušvica
U pitanju je činjenica koja ja u startu bila jasna svakom ko iole ima predstavu o geopolitičkim relacijama u svijetu, dok je u ovom slučaju najbitnija stvar da sve javno saopštava čovjek koji je itekako blizak MAGA pokretu i Trampovoj administraciji. Naravno, sama okolnost da niko u Evropi već 2 godine ne smije ni da zucne da se sve vrijeme radi o napadu jednog NATO saveznika na drugog – pri čemu je Rusija samo sporedni cilj, sama po sebi ukazuje u kako se otužnom položaju danas nalazi EU.
Takođe, iz Karlsonovih riječi se implicitno može zaključiti da i sam Tramp vjerovatno ni danas nije promijenio negativno mišljenje koje je 2016. imao o NATO-u i koristi koju taj „zastareli“ vojni savez ima za Ameriku.
Pokušaj dogovora sa Rusijom
Istovremeno, detalj da je najpoznatiji novinar na svijetu govorio o navodnoj namjeri bivšeg državnog sekretara Blinkena da Amerika izvrši atentat na Vladimira Putina, i tako do neslućenih razmjera rasplamsa ratni požar, signal je da nova administracija već priprema međunarodnu javnost na potrebu neophodnosti postizanja mira sa Rusijom, te Trampovog razgovora sa Putinom lično.
Zapravo ključna poruka Karlsonovog obraćanja trebalo je da glasi – da je Amerika pod Bajdenom bila na krivom putu i da stvari sada treba da se mijenjaju. U tom smislu nastup ovog neobično sposobnog medijskog djelatnika, praktično je knjiški primjer kako se dobro osmišljena medijska strategija sprovodi na najvišem nivou.
Za sada samo ostaje pitanje kako i koliko će se brzo na najavljene promjene adaptirati Evropa. Sudeći prema izjavi poljskog predsjednika Andžeja Dude za CNN, da se on protivi obnovi gasovoda „Sjeverni tok“, za koji je rekao da ga treba demontirati kako bi se Njemačka spriječila da ponovo počne da koristi gas iz Rusije – reklo bi se da aktuelne evropske elite i dalje nisu na visini zadatka. A čak se postavlja i legitimno pitanje u čijem interesu one zaista rade – da li Brisela ili Vašingtona.