Piše: Nebojša Popović
Kada je prije oko godinu dana Ilon Mask napisao na mreži „X“ da je Americi „možda potreban moderni Sula“, aludirajući na Lucija Kornelija Sulu, antičkog vojskovođu i prvog diktatora Rima, vjerovatno nije ni slutio da će rat elita u Americi proključati do te mjere, da će pokušaj atentata na Donalda Trampa uslijediti čak nekoliko mjeseci prije novembarskih predsjedničkih izbora.
Kada se pak malo bolje razmisli – moguće da je Mask upravo sve ovo i predvidio. Jer prizivanje duha Kornelija Sule uvijek sa sobom nosi rizik žestoke osude javnosti. Sula, koji je sebe za života prozvao Felix –„Srećni“, bio je, naime, jedan od onih rijetkih ljudi u istoriji svijeta kojima je Bog položio sve neprijetalje pod noge njihove. To je međutim, pored političkog genija, pratila beskrupulozna surovost i tiranija.
„Niko nije učinio toliko dobra svojim prijateljima, niti zla svojim neprijateljima“ – glasio je epitaf na Sulinom grobu koji je tražio da se ispiše po njegovoj želji.
Bio je prvi čovjek koji je u jeku građanskog rata sa vojskom ušao u Rim, što je do tog trenutka bilo presedan za rimske zakone i tradiciju. Danas je, između ostalog, poznat po još jednoj „inovaciji“ – zloglasnim „proskripcijama“ – tj. spiskovima za likvidaciju i konfiskaciju imovine svojih političkih protivnika. U Sulinim čistkama stradalo na hiljade rimskih građana, od čega oko 90 senatora.
Zanimljivo da je upravo ta činjenica Ilonu Masku takođe poslužila kao šlagort za jednu od objava iz 2021. godine dovodeći u isti kontekst Kornelija Sulu i Deda Mraza. Doduše uz malo perverznu konotaciju – obojica „imaju listu“, „provjeravaju je dvaput“, „znaju ko je bio nevaljao a ko dobar“, i „obojica stižu u grad“.
Maskova metafora je naravno saopštena u kontekstu potrebe isušivanja tzv. „vašingtonske močvare“ – odnarođene, pokvarene i do krajnjih granica korumpirane američke elite koja se okuplja oko predsjednika Bajdena. Kornelije Sula je u svoje doba zaveo red u Rimu, pa bi, po Masku, jedna tako gorka medicina bila lijek i za ovdašnju Ameriku.
Nebojša Popović: „Učinimo Evropu ponovo velikom“ – Mađarska je spremna za predsjedavanje EU
Ipak, iako ga mnogi percipiraju kao projavu kakve demonske ličnosti, nije preteško dokučiti ni zašto je jednom od najvećih umova i preduzetnika današnjice toliko magnetski privlačna Sulina pojava. Radi se o ličnosti koju je teško svariti, ali čija je genijalnost zapanjujuće jasna.
Savremenici su govorili da je Sula u sebi imao i lava i lisicu. Njegov lav je bio njegova čista snaga ličnosti i njegov vojnički sjaj. Lisica je bila njegova suptilna, prevrtljiva strana koju je pokazivao kada god bi osjetio da ogoljena sila neće djelovati. Nekoliko puta je tako uspio da dobije bitku bez ispaljenog metka čime je sačuvao mnoge živote, a krasila ga je i vanredna sposobnost u prepoznavanju talenata svojih podređenih..
Najčuveniji primjer za to je svakako njegova opaska o mladom Gaju Juliju Cezaru, tada osamnaestogodišnjaku, koji je dolazio iz neprijateljskog tabora. Sula mu je na jedvite jade poštedio život, uz predskazanje da u tom mladiću čuči ličnost koja će biti deset puta opasnija od njegovog najvećeg takmaca, Gaja Marija, čuvenog vojskovođe i, po mnogima, najznamenitijeg konzula Rimskog carstva ikada.
Na koncu, važan detalj iz Suline bografije je da je to čovjek koji je na vrhuncu svoje moći, kao neprikosnoveni diktator Rima, vratio vlast narodu. Poslednje godine života Kornelije Sula je proveo na seoskom imanju, gdje je umro prirodnom smrću, u svom krevetu.
Amerika živi puzajući državni udar
Amerika već četiri godine obitava u stanju puzajućeg državnog udara i uzurpacije institucija. Nad prethodnim predsjedničkim izborima lebdi ogromna sumnja da su pokradeni.
Pride, očito je da aktuelni predsjednik nije kognitivno sposoban da obnaša funkciju što jasno upućuje da Amerikom sve vrijeme iz sjenke upravlja neko drugi. A taj neko želi da tako ostane, i nakon predsjedničkih izbora u novembru.
Američka demokratija je na konopcima, a nakon atentata na Donalda Trampa, druga strana je pokazala da ne preza od radikalizacije. Pri tom, s obzirom da se radi o najvećoj svjetskoj sili, tamošnja dešavanja pogađaju čitav svijet. S tim u vezi, izjava mađarskog šefa diplomatije Sijarta, da je atentat na Trampa „pokušaj blokiranja politike mira“, bolno je tačna.
Nebojša Popović: Tramp proglašen krivim, šta je sledeće za Ameriku?
Sve usporedbe između SAD i Rima imaju smisla jer su američki očevi osnivači inkorporirali u američki Ustav mnoga rešenja po ugledu na Rimljane. Riječi kao što su Senat, Kapitol, Komitet, te civilna arhitektura američkih institucija svjedoče o jednom pokušaju izobražavanja tradicija Rimske imperije… Za američke političare kroz 18. vijek najveći kompliment bio je kada ih upoređuju sa rimskim kolegama… Rim je takođe imao presudan uticaj i u pogledu očekivanja kako treba da izgledaju američki lideri i heroji… analogije su zaista bezbrojne.
Činjenica da je Ilon Mask odabrao prototip ličnosti Lucija Kornelija Sule Feliksa, kao nekog ko bi bio idealan da počisti sav haos koji se zapatio u društveno-političkom životu imperije, samo govori u kolikom trenutno blatu grca američko društvo. Neprijatno je to izgovoriti, ali Americi je očito potreban spasilac po ugledu na kakvog Mračnog viteza, koji je spreman da žrtvuje istovremeno i sebe i druge, ali i da sam zna da ode kada bude dosta.