Мостарски муфтија Салем-еф.Дедовић и игуман манастира Житомислићи Данило Павловић посјетили су два мостарска приградска насеља, Баћевиће и Мало поље, у којима су у протеклој седмици забиљежени физички напади на малољетну дјецу српске и бошњачке националности. Гости „Новог дана“ из Мостара поручују појединим политичарима да зауставе хушкачку реторику, а институције позивају на откривање насилника.
Мостарски муфтија Салем-еф. Дедовић је мишљења да то није обичан инцидент и не смије се, како нажалост, то се покушава од одговорних власти и органа минимизирати.
Озбиљан мотив
“Он има озбиљну позадину и људи су јесу узнемирени. Они који су најодговорнији треба да утврде ко стоји иза овога и какве су поруке? Ово је урађено са циљем националне и вјерске нетрпељивости”, каже еф. Дедовић.
Игуман Данило Павловић казао је да су откривени починитељи што се тиче Баћевића.
“Имамо још два случаја и очекујемо да ће се открити. Очекујемо шта ће бити са њима и каква ће акција бити покренута да се овакве ствари више не дешавају. Имали смо низ различитих коментара на ове догађаје. Чак једна је била да је уобичајено да се дјеца туку. Што је нумјесно. И нису се тукла дјеца ни због лопте, него је врло озбиљан мотив. Тукла су се четири одрасла момка, која су ишла на дјечака који има 15-16 година”, казао је Павловић.
Мир и изградња
Игуман се присјетио да је говорио већ прије 20 година да ако се не посветимо младим људима да ћемо доћи у ситуацију да генерације које одрастају затворене у својим енклавама, израст ће у нешто што ће за нас бити јако лоше.
“Дјеца су одрасла у породицама које су их васпитавале на начин како су најбоље знале, а то је да неко ко је другачији да је крив за посљедице рата и некаквог лошег стања. Имамо и медије које непрестано евоцирају успомене на рат као да се није никад завршио. Имамо дјецу која су малољетна и цртају кукасте крстове. Ваљда смо постигли на парламентарном нивоу да је фашизам нешто што је осуђено и црна мрља средњег вијека”, казао је игуман Павловић.
Салем-еф. Дедовић је мишљења да је Мостар парадигма БиХ, град који покушава развијати мултиетничку сарадњу, мир и изградња повјерења међу људима.
“А најлакше је бацити искру у овај простор и довести у питање шта се урадило, а направили су се велики помаци”, истакнуо је Салем-еф.Дедовић.
Извор: Н1 БиХ