У оквиру упоредне анализе будућег Темељног споразума између Цркве и државе, коју је јутрос објавио интернет портал Вијести, њихов портпарол Центра за грађанско образовање каже да у дијелу везаном за медијe, цитирам: „о неснимљеном о покушају да регулише медијско извештавање од стране верске заједнице“. Такође се каже: „…У члану 14 став 3 стоји да „црква има приступ средствима јавног информисања која морају информисати јавност о ставовима и активностима Цркве. „Црна Гора има медијске законе и Кодекс новинара и није на ниједној вјерској заједници да рад медија организује путем других докумената са Владом.“
Значи Црна Гора има медијске законе и кодекс новинара. Веома занимљиво сазнање. Колико вас је имало утисак да је постојао, било какав новинарски кодекс, када је била скандалозна, филмска пропагандна акција против блаженопочившег митрополита Амфилохија?
Колико пута сте регистровали постојање и присуство било каквих „кодекса“, свих ових година, када сте на дубоко непрофесионалан начин и ретко и најприземнији начин, извештавали о активностима Цркве? И то најчешће на Јавном сервису.
Па у чему је сад проблем? То што Црква захтева да јавност о својим активностима информише веродостојно, објективно и без дискриминације, што до сада није често био случај? Па, треба ли да помињем „новинарски кодекс“ већ садржи, обећава и гарантује све то? Ако то није случај, онда није ни шифра ни новинарство.
Шта си мислио? Да се настави пропагандна хистерија у информативним и документарним програмима на Јавном сервису? Да јавност без одговорности треба да буде погрешно информисана о историји и активностима СПЦ? Да настави отворену медијску дискриминацију Цркве са највећим бројем верника у овој земљи?
Не тражи СПЦ више од других, већ тражи да јој држава гарантује оно што већ имају Исламска заједница и Католичка црква. Почев од елементарног поштовања, јер ова држава дуго толерише и њени бивши политички представници подстицали дискриминацију СПЦ и огромног броја вјерника у Црној Гори, због чега су они бивша влада.
И кад год неко одлучи да брани секуларни поредак државе од Цркве, корисно би било да се подсјети да је управо Митрополија црногорско-приморска са осталим епархијама СПЦ у Црног Гори 2020. године одбранила Устав и секуларни поредак државе Црне Горе од бивше власти, која је брутално кршила Устав у намјери да преуређује црквено устројство и атакује на црквену имовину.
Лука Радоњић / Извор: Фејсбук