Пише: Атанас Ступар
Уочи пада Берлинског зида енглески књижевник, нобеловац, велики антиратни активиста Харолд Пинтер у есеју „Ерозија језика слободе“ написао је да су:
„Наша размишљања упала у замку шупљих језичких структура, устајале, мртве, али бескрајно успјешне реторике која представља пораз интелигенције и воље.“
Има ли боље потврде Пинтеровог закључка од наступа Kамале Харис, кандидаткиње за предсједницу Америке која прије неки дан изјави: „Да је сачувала своје вредности али да су јој се промијениле перспективе“.
С „америчким вриједностима“ свијет се на убједљив начин упознавао од краја Другог свјетског рата на овамо. Популаришући своје вриједности (слободу, демократију, владавину права) Американци су водили преко 50 агресорских ратова против разних земаља широм свијета. Извозили су револуције и међународни тероризам. Обарали су легитимне, од народа изабране владе, и успостављали своје корумпиране марионетске владе. Подржавали су и финансирали разарања старих цивилизација и култура. Омогућавали су спровођење звјерстава над невиним људима. Представљајући се као неприкосновени лидер глобалног свјетског поретка Америка је у униформи свјетског полицајаца с исуканим доларом, ЦИА пројектима и пратећом оружаном силом остатку свијета наметала такозване „америчке вредности“.
Шта лежи у позадини изјаве Kамале Харис: „Мислим да је најважнији и најзначајнији аспект моје политичке перспективе одлука да се моје [америчке] вриједности нијесу промијениле“.
Шта значи сачувати вриједности из своје политичке перспективе?
То је прелажење из једне у другу фазу током доказивања америчких надмоћи и доминација над остатком свијета. Амерички политичари су за тај процес одавно смислили назив „америчке вриједности“.
„Америчке вриједности“ се могу сагледати из више перспектива.
Из медијске перспективе Америка упорно фалсификује сурову стварност својом шупљом дипломатском реториком и двоструким стандардима. Лагаћемо, хушкаћемо, дестабилизоваћемо, обмањиваћемо како би створили што погодније тло за ширење и продукцију „америчких вриједности“ у тајности се договарају амерички милијардери, политичари и дипломате. Не морамо се чак ни правдати. Довољно нам је то што смо освојили медијске перспективе.
Посматрано из птичје перспективе Америка користи сателите, авионе, бомбе, оружја свих врста како би уништила непокорне народе и инфраструктуре у државама које је прогласила непријатељима слободе, демократије, владавине права.
Из перфидне, маркетиншко-преварантске перспективе Америка шири лажне вијести којима дестабилзује државне системе и изазива унутрашње сукобе који доводе до болних подјела и разарања на територијама гдје Америка потпаљује, распламсава и одржава грађанске ратове.
Из жабље перспективе Америка сваког јутра пред кућама својих грађана подиже на јарбол америчку заставу пјевајући о патриотизму и проповиједајући слободу и демократију.
Из перспективе Уједињаних Нација Америка саботира сваку истину и очигледност. Америка унапријед осујећује све акције које би могле зауставити ширење „америчких вриједности“ у државама које ја Америчка политика прогласила ауторитарним и недемократским.
Неко ко вуче конце иза сцене све ове перспективе сажео је у реченици коју је изговорила Kамала Харис.