Piše: Atanas Stupar
Uoči pada Berlinskog zida engleski književnik, nobelovac, veliki antiratni aktivista Harold Pinter u eseju „Erozija jezika slobode“ napisao je da su:
„Naša razmišljanja upala u zamku šupljih jezičkih struktura, ustajale, mrtve, ali beskrajno uspješne retorike koja predstavlja poraz inteligencije i volje.“
Ima li bolje potvrde Pinterovog zaključka od nastupa Kamale Haris, kandidatkinje za predsjednicu Amerike koja prije neki dan izjavi: „Da je sačuvala svoje vrednosti ali da su joj se promijenile perspektive“.
S „američkim vrijednostima“ svijet se na ubjedljiv način upoznavao od kraja Drugog svjetskog rata na ovamo. Popularišući svoje vrijednosti (slobodu, demokratiju, vladavinu prava) Amerikanci su vodili preko 50 agresorskih ratova protiv raznih zemalja širom svijeta. Izvozili su revolucije i međunarodni terorizam. Obarali su legitimne, od naroda izabrane vlade, i uspostavljali svoje korumpirane marionetske vlade. Podržavali su i finansirali razaranja starih civilizacija i kultura. Omogućavali su sprovođenje zvjerstava nad nevinim ljudima. Predstavljajući se kao neprikosnoveni lider globalnog svjetskog poretka Amerika je u uniformi svjetskog policajaca s isukanim dolarom, CIA projektima i pratećom oružanom silom ostatku svijeta nametala takozvane „američke vrednosti“.
Šta leži u pozadini izjave Kamale Haris: „Mislim da je najvažniji i najznačajniji aspekt moje političke perspektive odluka da se moje [američke] vrijednosti nijesu promijenile“.
Šta znači sačuvati vrijednosti iz svoje političke perspektive?
To je prelaženje iz jedne u drugu fazu tokom dokazivanja američkih nadmoći i dominacija nad ostatkom svijeta. Američki političari su za taj proces odavno smislili naziv „američke vrijednosti“.
„Američke vrijednosti“ se mogu sagledati iz više perspektiva.
Iz medijske perspektive Amerika uporno falsifikuje surovu stvarnost svojom šupljom diplomatskom retorikom i dvostrukim standardima. Lagaćemo, huškaćemo, destabilizovaćemo, obmanjivaćemo kako bi stvorili što pogodnije tlo za širenje i produkciju „američkih vrijednosti“ u tajnosti se dogovaraju američki milijarderi, političari i diplomate. Ne moramo se čak ni pravdati. Dovoljno nam je to što smo osvojili medijske perspektive.
Posmatrano iz ptičje perspektive Amerika koristi satelite, avione, bombe, oružja svih vrsta kako bi uništila nepokorne narode i infrastrukture u državama koje je proglasila neprijateljima slobode, demokratije, vladavine prava.
Iz perfidne, marketinško-prevarantske perspektive Amerika širi lažne vijesti kojima destabilzuje državne sisteme i izaziva unutrašnje sukobe koji dovode do bolnih podjela i razaranja na teritorijama gdje Amerika potpaljuje, rasplamsava i održava građanske ratove.
Iz žablje perspektive Amerika svakog jutra pred kućama svojih građana podiže na jarbol američku zastavu pjevajući o patriotizmu i propovijedajući slobodu i demokratiju.
Iz perspektive Ujedinjanih Nacija Amerika sabotira svaku istinu i očiglednost. Amerika unaprijed osujećuje sve akcije koje bi mogle zaustaviti širenje „američkih vrijednosti“ u državama koje ja Američka politika proglasila autoritarnim i nedemokratskim.
Neko ko vuče konce iza scene sve ove perspektive sažeo je u rečenici koju je izgovorila Kamala Haris.