
U Svetogeorgijevskom domu pod Goricom završen je ciklus dijaloških tribina koje moderira sveštenik Gojko Perović, arhijerejski namjesnim podgoričko-kolašinski. Tema završne tribine bilo je pitanje “Kolika je humanost tehnološkog napretka”, a zajedno sa ocem Gojkom, na ovo pitanje su svoje odgovore ponudili Aleksandar Novović, urednik portala “Kombinat” i Milutin Pavićević, magistar informacione tehnologije.
Gospodin Pavićević kazao je da je vještačka inteligencija stvorena sa ciljem i radi u svrhu cilja, a čovjek se rodi i traži svoj cilj, da bi svoje postojanje opravdao. Kazao je da je već nekoliko godina vještačka inteligencija važan dio politike: “Vještačka inteligencija je jako dobra u pomoći, a moguće i u donošenju hladnokrvnih odluka u teškim trenucima, što su vrlo opasni trenuci, gdje ta hladnikrvnost možda i nije poželjna.”
Naglasio je da postoji korektivni faktor, koji čini da vještačka inteligencija neće korisniku dati recept kako da napravi bombu ili neće ispričati vic o nekoj političkoj ili manjinskoj grupi.
Istakao je našu ogromnu vezanost za alate. „Mi smo kroz istoriju počeli da se poistovjećujemo sa alatima. Kada ostanem bez telefona, a neko me pita nešto, ja pola stvari ne znam, tražim ih.“
Novović je objasnio da je vještačka inteligencija određeni prikupljač informacija, koji mnogo puta brže od nas skenira i dobija informacije, koje su automatski posložene.
Kazao je da možda prva upotreba tehnokratije ili vještačke inteligencije treba da bude u sektoru prinude. „Ako me jedan dron privodi, ako me jedan dron zatvara i tretira, on će me apsolutno mnogo bolje tretirati nego batinaš koji ima svojih ličnih i psiholoških problema, i svakih drugih.“
Govorio je o svom projektu koji je trajao od 2014. godine do epidemije korona virusa, koji je bio usmjeren na pokušaj formiranja mikrozajednice, koja bi bila održiva koristeći resurse koji su na raspolaganju, a koje daje zemlja. Jedno vrijeme, u toj zajednici je postojao „kavez“ za telefone, u koji bi svako ko dođe odložio telefon, što je obezbjeđivalo jednu vrstu detoksikacije. Ljudi su shvatali da boraveći u tom okruženju, zajedno sa životinjama, satima nisu uzeli telefon.
Otac Gojko zahvalio je prisutnima na pažnji, najavljujući nastavak dijaloških tribina na jesen. Takođe, jedna razgovor ovog tipa biće održan krajem juna u manastiru Ostrogu, na temu Vidovdana i Kosovskog zavjeta.
Kompletan snimak tribine, na kojoj su gosti kazali još dosta interesantnih stvari, možete poslušati na jutjub kanalima Ostrog Tv Studio i Crkva Svetog Đorđa pod Goricom.
Izvor: Mitropolija crnogorsko-primorska