Пише: Вера Самолов
Марко Врбанић је осам година биљежио богатство мора, представивши 212 врста флоре и фауне Боке и Црногорског приморја.
Фотомонографија „Ко живи у мору“ Марка Врбанића, прва публикација те врсте у Црној Гори, која на популаран и визуелно атрактиван начин представља богатство подводног свијета Боке и Црногорског приморја, промовисана је у петак, 19. јуна, у препуном ђардину Музеја и галерије Тиват. Овим догађајем званично је отворено Тиватско књижевно љето 2026.
Говорећи о књизи, аутор је истакао да је на њој радио осам година, настојећи да створи дјело које ће бити доступно свима, а истовремено носити снажну поруку о очувању мора.
– Књигу сам припремао осам година. Дуго је трајао овај пројекат и увијек сам проналазио нешто ново. Чинило ми се да нема краја. У једном моменту сам одлучио да станем – казао је Врбанић.
Објаснио је да је желио да мјештанима и туристима покаже шта све живи у нашем мору, због чега је књига урађена двојезично и обухвата 212 врста флоре и фауне, илустрованих ауторским фотографијама. Посебну пажњу посветио је и означавању заштићених зона на мапама, како би се указало на потребу одговорнијег односа према природи.
Бранислав Матић: Никола Маловић, обалска стража српске књижевности
„Оваквих књига, приступачних људима, недостаје. Марко је приказао дио свијета под морем, да видимо све те љепоте. Коначно и Црна Гора добија једну овакву фотомонографију, истакао је Јоксимовић
Како је нагласио, књига има и изразиту еколошку димензију, јер је човјек највећа пријетња морском екосистему.
– Море угрожавамо ми људи. Ми смо највећи проблем. Насипају се плаже, гради се, мијења се екосистем. Ова књига носи и ту поруку – рекао је Врбанић, додајући да се подморје мора сачувати за генерације које долазе.
О вриједности ове публикације говорили су др Миомир Абовић и др Александар Јоксимовић.
Абовић је оцијенио да књига на приступачан начин приближава море и онима који нису стручњаци.
– Мене тешко шта у посљедње вријеме може одушевити, али морам рећи да сам био срећан кад сам прочитао књигу Марка Врбанића. Ово није стриктно стручна књига и вјерујем да ће бити занимљива за просјечног човјека који воли море – казао је Абовић.
Он је нагласио да књига има и снажну еколошку димензију, јер подиже свијест о значају морског биодиверзитета и угрожености коју узрокује човјек.
У Боки више нема паластура
Морамо промијенити понашање према природи, према мору, рибама и шкољкама. У Боки више нема паластура. Зато је ова књига и нека врста апела. Да се људи осврну на екологију. Сви говоре о одрживом развоју, али се то слабо примјењује. Можда нам требају и нови рибарски закони, али да се поштују. Подморје се мора сачувати за генерације које долазе. Пишући ову књигу много сам научио. Кренуо сам од риба, па шкољке, пужеви… Посао је био напоран. Ово је популарна литература, а не стручни уџбеник, казао је Врбанић.
Из Сплита се путем видео-везе обратио др Александар Јоксимовић, који је подсјетио да о мору постоји много стручне литературе, али мало издања намијењених широј публици.
– Оваквих књига, приступачних људима, недостаје. Марко је приказао дио свијета под морем, да видимо све те љепоте. Коначно и Црна Гора добија једну овакву фотомонографију – истакао је Јоксимовић, захваливши аутору на великом труду и љубави према мору, која се, како је казао, осјећа на свакој страници.
Публику је поздравила и директорка Градске библиотеке Тиват Весна Барбић, изражавајући задовољство великим одзивом публике и подсјетивши да је ријеч о још једном значајном издавачком подухвату те установе. Она је најавила и наредне програме Тиватског књижевног љета, које ће и у наредним седмицама окупљати љубитеље књижевности и културе.
Након званичног дијела програма, аутор је одговарао на бројна питања заинтересоване публике о настанку књиге, подводној фотографији и изазовима очувања морског свијета.
Извор: Дан
