Пише: Небојша Поповић
Амерички биро за попис становништва објавио је 30. маја да је током 2022. године више од половине одраслих мушкараца у САД (57%) и жена (55%) млађих од 25 година живјело у куц́и својих родитеља, што је феномен који постаје све чешц́и у последњих неколико деценија.
Нарочито је на удару тзв. Генерација „З“ – особе старости између 12 и 27 година, а које осјећају све израженији песимизам у погледу свијета који их окружује.
Према писању портала „Аксиос“, високи трошкови становања код генерације „З“ – снове о власништву сопствне куће или стана све више одлажу за нека боља времена. На пет анкетираних Американаца млађих од 25 година, данас мање од једног посједује сопствени дом или га дијели са неким ко га има.
Такође, око 16 одсто тзв. „Миленијалаца“, особа старих између 26 и 41 годину данас и даље живи са родитељима. Податак да је у последње двије деценије број Американаца старих између 24 и 34 године који живе са родитељима порастао за чак 78 одсто, вјероватно најсликовитије говори о актуелнм трендовима.
Један од главних разлога је чињеница да је све теже за оне који по први пут желе да купе некретнину, јер су процјене да је данас у потребно издвојити око 40 одсто укупних мјесечних прихода просјечног америчког домаћинства за стабени кредит, што је највиша стопа од 1980 -их година прошлог вијека.
Небојша Поповић: „Учинимо Европу поново великом“ – Мађарска је спремна за предсједавање ЕУ
Мање од 50% домаћинствана чине брачни партнери
Званична статистика је такође објавила процјене које показују да су у 2022. години домац́инства која чине брачни парови чинила свега 47% свих домац́инстава, што је значајан пад са 71% у 1970. години.
Осим тога, самачка домац́инства су 1970. године чинила око 19% свих домац́инстава у САД, али су до 2022. нарасла на око чак 36%. Жене које живе саме биле су и прије пола вијека највећа група самачких домац́инстава, али је тренд да је данас такође, и све више и мушкараца самаца, па је удио домац́инстава који чине сингл мушкарци порастао са око 6% у 1970. на око 13% у 2022. години, што је највец́а промјена у процентима у односу на друге групе самачких домац́инстава.
Када су пак у питању фамилије са дјецом, од 80 милиона таквих домаћинстава у САД, 58 милиона чине брачни парови, док око 6 милиона отпада на породице у којима су очеви једини родитељи, односно, 15 милиона који чине самохране мајке.
Интересантан је, али и мање више очекиван, податак да се старосна граница за улазак у брак у Америци све више повећава, па она у 2023. години у просерку износи око 31 годину за мушкарце, односо око 29 година за жене. Поређења ради, она је 1960. године била готово 10 година нижа.
Ако је за утјеху, сва је прилика да западна цивилизована друшва којима тако жуди да се придружи и Црна Гора већ сада довољно у многоме подсјећају на стање у нашој земљи. А ко је пак предводник у тим модерним тенденцијама и трендовима засигурно је суштински од мање важности када се буду сводили коначни рачуни.