Пише: Новица Ђурић
На Петровдан, 12. јула, Виши суд је донео ослобађајућу пресуду за све окривљене у монтираном процесу „Државни удар”. Сматрам да је то велика победа целе Црне Горе и наук да се такве ствари никоме и никада више не десе. Све гране власти морају радити у интересу грађана, а посебно правосуђе, рекао је председник Скупштине Црне Горе и лидер Нове српске демократије Андрије Мандића у интервјуу за „Политику” одговарајући на питање да ли би и сада подржао избор Владимира Нововића за главног специјалног тужиоца ако његово тужилаштво у поновном поступку тражи да Милан Кнежевић и Мандић поново буду осуђени на казну затвора од пет година за такозвани државни удар.
Црна Гора слави Дан државности. Које су позитивне, а које негативне стране ове одлуке? Који су били приоритети за успостављање слободне и демократске државе, а у чему се није успело?
Дан државности и општенародног устанка спој је вековне борбе за слободу и идеје о стварању суверене и међународно признате државе нашег народа на темељима косовског завета. Симболика два подједнако важна догађаја која су у вези с овим датумом – добијање државности на Берлинском конгресу 1878. године и отпочињања општенародног устанка против окупатора 1941. заправо представља континуитет бројчано малог, али идејама великог народа. Током судбоносног 19. века народна предања и надања добила су свој оквир у књижевности и националној политици које су створили најумнији људи из редова српског народа. Кључну улогу у стварању, али и спровођењу националне идеје о ослобођењу српског народа и уједињењу с другим јужнословенским народима водила је светородна лоза Петровић Његош.
У јавности се често заборавља да нисте били против Његошеве Црне Горе, већ против референдума који је довео до стварања приватне државе, чији су власници постали прва фамилија и њихова политичко-криминална пратња. Како коментаришете ту перцепцију?
На референдуму 2006. године многи су се залагали за идеју „прво држава, па онда демократија” и данас видимо резултате такве идеје коју је наметнула Демократска партија социјалиста. Ја сам био један од учесника блока за заједничку државу управо из разлога што смо били за ону исконску, Његошеву Црну Гору, која је у историји стремила ка народном јединству и стварању заједничке државе. Нажалост, геополитички моменат је диктирао да тада на референдуму уз изузетно малу и контроверзну разлику, победу однесе блок за независну државу. Након тог референдума Црна Гора је до 2020. године сваким даном све више тонула у криминал и корупцију. Наш је циљ да она поново постане она исконска, традиционална Црна Гора, чија ће начела поново бити чојство, јунаштво, али и мир и стабилност.
Да ли сматрате да је флоскула „концепт грађанске државе” током тридесетогодишње владавине Мила Ђукановића била политички параван иза којег су се стварали држава моћних појединаца и ендемска корупција?
Режим Мила Ђукановића је имао бројне флоскуле, од којих је једна била концепт „грађанске државе”. Довољно је да погледате Устав Црне Горе да видите да је тај концепт у самом темељу нарушен када је у питању статус званичног језика. Наравно, ДПС је током своје тридесетогодишње владавине користио све што му је било на располагању да себе представи као модерну, европску, умерену партију, док је нас покушао приказати као екстремисте. Ових дана је то у потпуности разобличено и сви на свету могу да виде како је заиста функционисао тај режим. Ми сада напорно радимо да решимо нагомилане кризе и проблеме које нам је оставио бивши корумпирани режим и опоравимо Црну Гору.
Као председник парламента можете ли јавности објаснити зашто су резултати пописа још увек тајна и ко заговара став да они нису важни?
Морам подсетити да смо приликом осигуравања да попис прође без било каквих опструкција и бојкота од стране опозиције донели Закон о попису, који је предвиђао додатне методе контроле уписаних података, пре свега оних који се тичу нације, вере и језика како нико не би имао аргумент да постоји било каква манипулација резултатима. Тренутно је у фази јавни тендер за израду софтвера којим би грађани Црне Горе током законски предвиђеног рока имали могућност да провере податке који су уписани у пописну базу података.
Вук Бачановић: О чему би Мандић требао размислити
Претходна три тендера су се завршила неуспешно јер није било заинтересованих компанија, услед тога што делови извршне власти нису показали довољан сензибилитет према овом питању и није понуђена адекватну накнаду за израду софтвера. Информисан сам да ће овога пута то бити другачије и да се већ јавило више софтверских компанија. Пре самог расписивања тендера вршена је опструкција комисије која је требало да распише исти од оних који се плаше резултата пописа – ДПС-а, јер је место председника комисије којег именује та партија било упражњено од децембра прошле године, па све до краја априла ове године. Резултати ће бити објављени након што сви кораци буду испуњени, а очекујем да ће то бити ускоро.
Многи верују да су повољни пописни резултати за српски народ разлог зашто се о њима све мање говори и да би они могли присилити парламент на уставне промене у вези с језиком и писмом…
Као што сам објаснио у претходном питању, ствар је комбинација опструкције ДПС-а и недостатка сензибилитета владе. Ми се не плашимо резултата пописа, већ желимо да што пре видимо реално стање у нашој земљи. Уколико српски језик на попису буде већински, отворићемо парламентарни и друштвени дијалог о констатовању ове реалности и у највишем правном акту Црне Горе – њеном Уставу. Верујем да не постоји нико ко би био против, уколико то буде чињенично стање након свих темељних провера и контрола. Резултати пописа не смеју бити доведени у питање и сматрам да због тога вреди сачекати.
Били сте затварани, прогоњени и још увек вам суде. Можете ли навести које слободе је српски народ у Црној Гори добио од 2020. године, када је смењен бивши режим?
Српски народ, а верујем и сви остали у Црној Гори након 2020. године добили су слободу. Данас више нико нема страх да искаже своје мишљење, да подари свој глас на изборима листи коју истински подржава, да конкурише у некој компанији а да у старту не буде дисквалификован јер припада једној или другој нацији. Видимо да је и животни стандард грађана много бољи него што је то било пре промене власти, а свакако и циљ ове власти јесте да на крају њеног мандата Црна Гора буде апсолутни лидер у региону по висини плата и пензија и по стопи запослености.
Парламентарна већина подржава власт премијера Милојка Спајића, који још увек не отвара врата свог кабинета вашим кадровима и кадровима странке Милана Кнежевића.
Реконструкција владе ће се десити врло брзо, већ крајем јула. Тим потезом влада ће добити додатну стабилност, јер она треба да траје четири године. Министри из редова коалиције „За будућност Црне Горе” даће снажан допринос даљем развоју Црне Горе.
Да ли мислите да се потези на политичкој сцени повлаче под утицајем страних земаља? Који је ваш став према томе?
Политичка је реалност да стране земље, посебно оне велике силе, имају своје циљеве и интересе у свакој држави, не само у Црној Гори, али не сматрам да се кључни политички потези у нашој земљи повлаче под утицајем великих сила, као што је то можда био случај пре промене власти.
Да ли сматрате да у Црној Гори постоји организација која интензивно потпирује ватру на сваки помен Србије и свега српског, агресивно исказујући мржњу према српском народу? Како одговарате на оптужбе да радите по диктату Александра Вучића и да ли сте заиста председник црногорског парламента или, како тврде опозиција и невладине организације, радите у интересу Србије?
Мислим да не постоји политичар у Црној Гори који се више залаже за мир и стабилност у Црној Гори од мене. Колеге из парламентарне већине ми често замерају колико сам у скупштини толерантан према опозицији. Сви су сведоци колико сам напада и ниских удараца од стране опозиције прећутао управо због тога што сматрам да је будућност Црне Горе једино у помирењу, тако да ја радим у интересу грађана Црне Горе и српског народа који представљам.
Дух демократије и толеранције Андрије Мандића
У недостатку аргумената против наше политике која свакога дана ствара бројне запажене резултате, ти кругови покушавају да исконструишу причу како се те одлуке заправо не доносе у Црној Гори већ да изнад нас постоји неко ко управља том ситуацијом. За разлику од тих који праве конструкције, ми радимо искључиво у интересу грађана Црне Горе.
Логично питање је зашто медији у Црној Гори већ коментаришу посету председника Србије Александра Вучића, иако он није ни крочио у земљу…
Медији се воде оним што им доноси већи тираж. Они блиски бившем режиму сигурно продају више новина, односно имају већу гледаност уколико форсирају наратив који њихови конзументи очекују. Самим тим, природно је да тема посете председника Србије добије велику пажњу медија чија је уређивачка политика уперена против званичне Србије.
Изјавили сте да је међународна заједница препознала Скупштину Црне Горе, парламентарну већину и 44. владу као апсолутне лидере у региону, постигавши више за неколико месеци него бројни претходници. Међутим, неки тврде да премијер Спајић вешто чисти институције од Срба, док српски лидери ћуте.
Волио бих да ти који тврде да премијер Спајић или било ко из парламентарне већине „чисти институције” од Срба погледају податке колика је била заступљеност припадника српске националности у државним институцијама пре промене власти и сада. Ево, ових дана видимо и да је ћирилично писмо коначно равноправно заступљено на бројним институцијама, укључујући и МУП, па сада Полиција Црне Горе има возила која негују и ћирилицу. Данас тробојке красе бројне кабинете и општине у Црној Гори где Срби чине већину становништва. Довољно је проћи Црном Гором и разговарати с грађанима, па видети да је слика живота у Црној Гори потпуно другачија након смене режима 30. августа. Ја примећујем много више насмејаних лица, посебно младих људи који сада вероватно имају већу жељу да остану у нашој земљи, а не да иду трбухом за крухом. Наш је циљ да учинимо ову државу земљом из које се неће одлазити, већ у коју ће се долазити.
Усвојили сте „преко ноћи” многе важне законе како би Црна Гора добила статус кандидата за чланство у ЕУ. Међутим, након неколико недеља покренуте су иницијативе за њихове измене јер су лоше конципирани, а неки су и у супротности с Уставом.
Ти закони нису уклесани у камену, такву поруку смо добили и од наших партнера у ЕУ и логично је да би сви требало да се прилагоде реалном стању. Приликом целе ове приче око ИБАР-а, било је јако битно да покажемо спремност да своју легислативу прилагодимо оном из ЕУ, а наравно да и колеге из међународне заједнице подржавају наше измене ових закона где је то неопходно како би пратили реално стање и били усклађени са Уставом.
Подржали сте избор Владимира Нововића за главног специјалног тужиоца. Да ли бисте га и сада подржали ако његово тужилаштво у поновном поступку тражи да Милан Кнежевић и ви будете поново осуђени на казну затвора од пет година за такозвани државни удар?
На Петровдан, 12. јула, Виши суд је донио ослобађајућу пресуду за све окривљене у монтираном процесу „државни удар”. Сматрам да је то велика победа целе Црне Горе и наук да се такве ствари никоме и никада више не десе. Све гране власти мурају радити у интересу грађана, а посебно правосуђе.
Извор: Политика