Најновија ракета којом располаже Пентагон пореди се с руском хиперсоничном ракетом „Орешник“ која је недавно испаљена на Украјину, а та два пројектила би, како се процењује, требало да буду кључни конкуренти у утакмици Русије и САД у хиперсоничном наоружању, те изазивају расправе о њиховим способностима и стратешком учинку.
Америчко министарство одбране потврдило је да су Сједињене Државе завршиле пробно лансирање свог хиперсоничног оружја дугог домета из ваздухопловне базе Кејп Канаверал на Флориди.
„Овај тест означава важну прекретницу у развоју једног од наших најнапреднијих система наоружања“, рекао је министар морнарице Карлос Дел Торо након тестног лета, који је изведен после година обустава и застоја у развоју америчког хиперсоничног наоружања. Дел Торо је рекао да ће интеграција новог оружја – названог Дарк игл (Тамни орао) – у амерички арсенал, помоћи да се осигура да САД, како је рекао, остану надмоћна светска борбена сила, објавило је Министарство одбране САД.
Неки сматрају да је представљање Дарк Игла амерички одговор на руску хиперсоничну ракету под називом Орешник, који може да носи нуклеарне бојеве главе и који је 21. новембра погодио украјинско војно-индустријско постројење у Дњепру. Коришћење овог, како Руси тврде, новог пројектила, изазвало је посебну забринутост међу украјинским савезницима, будући да је напад на Дњепар уследио само неколико дана након што је руски председник Владимир Путин потписао закон о новој нуклеарној доктрини земље, према којој је спуштен праг за коришћење нуклеарног оружја, наводи Јутарњи.
Дарк Игл vs. Орешник
У среду је представница Пентагона за медије, Сабрина Син, упозорила да би Русија могла поново да употреби оружје „у наредним данима“.
Амерички Тамни орао је ракетни систем средњег домета који се развија за потребе војске САД. Ово „трансформацијско“ хиперсонично оружје, које се лансира с копна, постављено на мобилну платформу (камион) „задовољиће ратне потребе“, рекао је заменик адмирала Џони Вулф Млађи, директор Програма стратешких система америчке морнарице.
Недељко Чолић: Бацање пара или страх од комшије, трка у наоружању Србије и Хрватске
Пројектни нацрт Дарк Игла наводно су развили компаније Локид Мартин и Нортроп Груман, према недавном извештају Конгресне службе за истраживање оружја. Иако је Министарство одбране истакло да ће најновији тест показати када би Дарк игл могао бити уведен у употребу, још увек није јасно када би се то могло догодити. Функционери су 2021. године рекли да су „уверени“ да би оружје могло бити уведено до 2023. године, иако ни сада још није најављен датум његовог почетка употребе.
Русија је на сва уста нахвалила своју хиперсоничну ракету, а Путин је отишао толико далеко да је рекао да развој Орешника његову земљу позиционира практично на ивицу уклањања потребе за коришћењем нуклеарног оружја, рекавши да ће довољна количина тих, како је рекао, најсавременијих система, заправо елиминисати потребу за употребом нуклеарног оружја.
„Тренутно не постоје противмере против таквог оружја. Ове ракете погађају циљеве брзином од 10 маха – 2,5 до 3 километра у секунди (12.250 км/х)“, рекао је Путин након првог коришћења Орешника.
Украјина је известила да је пројектил достигао највећу брзину од преко 13.500 километара на час пре него што је погодио своју мету у Дњепру.
Дарк игл, како тврди америчка војска, може да лети брзином „већом од 4.800 километара на сат“, како је наведено у недавном извештају Конгресне службе за истраживање.
„Може да достигне врх Земљине атмосфере и остане изван домета ваздушних и ракетних одбрамбених система све док не буде спреман за напад, а тада је прекасно за реакцију“, додаје се.
Међутим, Дарк игл можда може да достигне брзину до 20.800 километара на сат, што је 17 пута брже од брзине звука, тврде поједини амерички медији. Тамни орао може да се похвали дометом од 2.700 километара. То је знатно мање од пријављеног домета Орешника од 5.500 километара, иако је лист Известија, који је близак Кремљу, пренео изјаву једног руског војног стручњака који је тврдио да је стварни домет Орешника вероватно мањи, између 2.500 и 5.000 километара.
Не може да носи нуклеарне бојеве главе?
Није познато да ли је Дарк игл способан да носи нуклеарне бојеве главе, као руски конкурент. Према недавном извештају који је за Конгрес припремила стручњакиња за напредну технологију Кели Сејлер, „већина америчког хиперсоничног оружја, за разлику од руског и кинеског, није дизајнирана за коришћење с нуклеарном бојевом главом“. И Кина и Русија, пак, истичу супериорност свог хиперсоничног оружја и своју имуност на непријатељску одбрану.
„Модерни системи противваздушне одбране, укључујући оне које развијају Американци у Европи, не могу пресрести такве пројектиле“, рекао је Путин након напада на Дњепар у новембру.
Америчко министарство одбране је у међувремену саопштило да „комбинација брзине, домета, маневрисања и висине“ његов хиперсонични систем чини готово немогућом метом за обарање, омогућавајући „врло висок ниво преживљавања и брз пораз временски критичних и добро брањених мета“.
„Способност тренутне реакције, способност маневрисања и способност преживљавања хиперсоничног оружја, неупоредива је с традиционалним ударним способностима за прецизно циљање, посебно у окружењу противмера приступа подручју“, рекао је генерал-пуковник Роберт А. Раш.
ФТ: Русија би овог викенда могла лансирати други Орешник
Фајненшал тајмс (ФТ) је известио, позивајући се на неименованог функционера америчког Већа за националну безбедност, да Русија разматра друго лансирање своје нове балистичке ракете средњег домета Орешник на Украјину овог викенда.
„У среду је функционер америчког Већа за националну безбедност рекао за ФТ да Москва разматра други напад новом ракетом већ овог викенда“, како преноси Украјинска правда.
Од бункера до таблета јода: Како се европске земље припремају за нуклеарну катастрофу
Неименовани функционер је такође рекао да је Русија желела да употреби то оружје како би застрашила Украјину и њене савезнике, али да Орешник ипак „није играч који мења игру на бојном пољу“.
„Као што је Путин јавно рекао, Русија намерава да лансира још једну експерименталну ракету Орешник на Украјину, а могуће је да би Русија то могла учинити у наредним данима“, рекао је извор.
У среду је агенција АП известила да су америчке обавештајне службе установиле да би Русија могла да употреби Орешник против Украјине „у наредним данима“, а исто је јавио и Блумберг.
Извор: НИН