Пише: Монир Гаеди
Једна од првих ствари које су побуњеници у урадили након што су прошле недеље заузели главни град Дамаск било је ослобађање затвореника из ћелија злогласног војног затвора Седнаја. Организација за људска права Амнести интернешенал описала је то место као „људску кланицу“. Затвор Седнаја био је место где су сиријске власти под председником Башаром ел Асадом систематски мучиле и погубљивале велики број цивила.
Активиста за људска права и бивши затвореник Омар ал Шогре за DW каже: „Број регистрованих затвореника у Сирији пре пада режима био је око 139.000. Верујем да је у ствари више од 200.000 људи било мучено у тим ћелијама свакога дана.“
„Говоримо о стотинама хиљада људи који су били заробљени и мучени деценијама. То значи да су многи Сиријци, готово свака сиријска породица, изгубили некога или познају некога ко је нестао и никада више није чуо за те људе““, каже Ибрахим ел Асил са Института за Блиски исток у разговору за DW.
Док многи очајнички трагају за својим рођацима који су наводно заробљени у Седнаји, интернет су преплавиле слике и видео-снимци ослобођених затвореника.
Патња људи и тренутно олакшање многих су стварни, али неке слике на интернету нису. DW је проверио неке од најраширенијих тврдњи. Лажне вести поричу стварност и помажу да се замагли разјашњење злочина које је починио Асадов режим.
Једна фотографија коју је генерисала вештачка интелигенција постала је вирална као фотографија затвореника Седнаје
Испод фотографије се тврди: „Ово је један од затвореника из затвора Седнаја. Човек је изненађен кад види људско лице, јер га је нека подла особа ставила под земљу и одлучила да га заборави у рупи“, стоји на арапском у објави на платформи Икс испод фотографије наизглед престрављеног човека који излази из рупе у земљи.
DW провера чињеница: лажно
Фото: Дојче Веле
Слика не приказује затвореника из затвора Седнајја. Повратна претрага води до једног другог поста на Иксу с фотографијом и видео-записом од пет секунди човека који пузи из рупе држећи великог паука. Видео је објављен на ТикТоку 3. децембра 2024. и означен је као пост генерисан вештачком интелигенцијом. Широм отворене очи човека на фотографији упркос јаком светлу и неприродни покрети руку, такође су показатељи да је видео настао уз помоћ вештачке интелигенције.
„Да, све је ово вештачка интелигенција“, стоји у опису тог ТикТок-налога који свакодневно објављује језиве видео-снимке генерисане вештачком интелигенцијом који често приказују особе у тунелима с огромним пауцима и непознатим створењима.
Наводни призори из Седнаје су заправо мотиви из музеја у Вијетнаму
Тврдња: слика која приказује мршавог мушкарца дуге косе окованог у ћелији постала је вирална на разним друштвеним мрежама – уз тврдњу да је затвореник затвора Седнаја. „На први поглед бисте могли помислити да је ово сцена из хорор филма?! Али, заправо је реч о затвору Седнаја у Дамаску“, тврди један корисник на Фејсбуку.
DW провера чињеница: нетачно
Фото: Дојче Веле
Широко распрострањена слика не приказује затвореника из Седнаје. Повратним претраживањем слика на интернету пронашли смо слику истог везаног човека снимљену у августу 2008. године у британској приватној агенцији за фотографије Аламy.
Фотографов наслов гласи: „Реконструкција ћелије, познате као ’тигров кавез’, у Музеју ратних жртава у граду Хо Ши Мин у Вијетнаму.“ На интернету се могу наћи и друге слике воштаних фигура у другим ћелијама које је снимио тај фотограф.
Фото: Дојче Веле
Као што показује обрнута претрага слика који је спровео DW, вирална слика само је кадар из видео-снимка од једанаест секунди који је наводно снимљен у затвору Седнаја.
DW је упоредио је видео с онлајн-филмом обиласка на званичном Јутјуб-каналу Вијетнамског музеја ратних остатака. Већина слика у видеу које наводно приказују затвор Седнаја потичу из тог музејског филма. Слика дугокосог, окованог мушкарца вероватно је интегрисана у видео.
Тврдње о подземним ћелијама и даље се шире упркос недостатку доказа
Тврдња: овај видео тврди да приказује мало дете у подземним ћелијама Седнаје. Једноминутна секвенца, која се проширила ТикТоком и има више од 2,7 милиона прегледа, почиње крупним планом детета које гледа кроз мали отвор у рушевинама с испруженом руком.
Оно што следи је сателитски снимак затвора Седнаја, пропраћен гласом који тврди да у затвору постоје скривене подземне ћелије у којима су затвореници заробљени без хране, воде или свежег ваздуха. Глас из тражи и да поделите видео-снимак како бисте „привукли међународну пажњу“.
Фото: Дојче Веле
Иако глас изричито не каже да у затвору има деце, многи од више од 1.000 корисника који су коментарисали снимак то тако тумаче. Неки изражавају тугу и забринутост за судбину детета.
DW провера чињеница: нетачно
Тај снимак детета не потиче из затвора Седнаја или било којег с тим затвором повезаног инцидента. Обрнута претрага слика открива дуже верзије које су још увек доступне на интернету, а које приказују дете како се игра код куће, а не заробљено испод рушевина.
Чини се да видео долази са у међувремену избрисаног ТикТок-налога који је редовно објављивао видео-снимке тог детета. Исти материјал циркулисао је последњих недеља с разним лажним тврдњама, укључујући и ону да је то дете из Газе заробљено испод рушевина након израелског напада.
Тешко је проверити тачно време и локацију снимка, али постављен је недељама пре недавних догађаја у Сирији и зато се то не може повезати с ослобађањем затвореника из Седнаје.
Осим тога, оповргнуте су и тврдње о скривеним подземним ћелијама у затвору Седнаја. Деветог децембра тим Белих шлемова, волонтерске организације повезане с антивладиним побуњеницима, спровео је темељну претрагу затвора, користећи обучене псе трагаче.
У саопштењу објављеном на друштвеним мрежама, организација је навела да након прегледа свих улаза, излаза, вентилационих отвора, система канализације, водоводних цеви, електричних инсталација и система надзора, „нису идентификована скривена или запечаћена подручја“.
Како погрешне тврдње узрокују штету
Проблем с лажним тврдњама и манипулисаним фотографијама везаних за затвор Седнаја много су опсежније од конкретних случајева које смо истражили. Уз видео-записе извучене из контекста, бројне непотврђене тврдње и даље круже интернетом.
На верификованом снимку на којем се види како Сиријци улазе у затвор, накратко се види дете. Многи су поделили фотографије те сцене, тврдећи да она доказује да се у затвору Седнаја држе деца.
Међутим, није неуобичајено да мала деца прате своје затворене мајке у затворима. Остаје нејасно да ли је дете на снимку било међу заробљеницима или је једноставно било у пратњи цивила који су упали у ту установу.
Ширење дезинформација о злочинима и стравичним догађајима поткопава напоре да се они забележе и истраже, односно отежава да одговорни одговарају за своје поступке. Они могу да искористе збуњујућу ситуацију са информацијама како би негирали оно што се заиста догодило. Лажне вести у сваком случају слабе напоре да се дође до истине и правде.
Извор: Дојче Веле