Епископ будимљанско-никшићки Методије упутио је отворено писмо предсједнику Црне Горе Јакову Милатовићу у ком се тражи да прошити иницијативу о рехабилитацији и обештећењу голооточких затвореника тако да обухвати правну рехабилитацију жртава револуционарног терора који је предводила Комунистичка партија Југославије.
Он је поручио Милатовићу да Епархија будимљанско-никшићка подржава иницијативу о рехабилитацији голооточких затвореника, али сматрају да нема апсолутно нити једног увјерљивог моралног и правног аргумента да се по било ком основу врши дискриминација, како је рекао, недужних жртава револуционарног терора.
“Наиме, позната је и неспорна чињеница да су од стране револуционарног покрета, који је предводила Комунистичка партија Југославије, у периоду током и непосредно након Другог свјетског рата, на територији Црне Горе извршени масовни злочини над наводним идеолошким противницима тог покрета. Етикетирајући своје жртве најчешће као „народне непријатеље“ и „домаће издајнике“, без оптужбе и суда стријељано је и погубљено на стотине и хиљаде наших сународника. Небројена свједочанства нам говоре да су се међу жртвама налазила и дјеца, жене и старци, чија је једина кривица била што су најближи сродници идеолошки прокажених лица”, наводи се у писму епископа Методија.
Он истиче да оно што такве злочине чини нарочито тешким је околност да се посмртни остаци погубљених, до данашњег дана налазе у масовним гробницама.
Миодраг Петровић Чкаља: Две деценије од одласка глумачке легенде и симбола домаће комедије
“Неидентификовани, без права на хришћански погреб и постхумно обиљежје, ови наши сународници су осуђени на грађанску смрт и после безсудне физичке кончине. Свака таква масовна гробница је тешка и неизбрисива мрља на савјести читавог друштва и јавна оптужба против институција државе која тврди да стреми владавини права и демократским вриједностима. На самој територији Епархије будимљанско никшићке, налази се најмање неколико таквих стратишта, о чему смо својевремено обавијестили и надлежне правосудне институције”, казао је он.
Нагласио је да према њиховим сазнањима, међу пострадалима који безгробно почивају у јамама (Котор јама, Бока јама и друга стратишта) су и клирици Српске православне цркве.
“Због чега имамо не само право него и обавезу да у свакој прилици тражимо да се посмртни остаци свих жртава грађанског рата, који се налазе у масовним гробницама, без даљег одлагања ексхумирају и достојно човјека, сахране. То је најмање што се у оваквом случају може и мора захтијевати”, поручио је Методије.
Божићна донација за адаптацију Дјечијег диспанзера у Никшићу
Подсјећају на међународне обавезе наше државе у погледу жртава ратних злочина, политичких прогона, нехуманог и нечовјечног поступања и истиучу да је Словенија свијетли и практични примјер како се такве обавезе савјесно испуњавају.
“Вјерујемо да су Вам добро познате бројне декларације и резолуције европских институција које их експлицитно наглашавају. Но, прије свега и независно од тога, постоји неупитна морална обавеза сваког грађанина да се стара и ради на томе како би се ова дубока рана братоубилаштва у нашем бићу напокон исцијелила свебратским опроштајем и помирењем. Стога се надамо да ћете наше обраћање примити и разумјети у духу јеванђељске поруке: Блажени миротворци јер ће се синови Божији назвати“, наводи се у писму.
Извор: РТЦГ
