Дипломатија «набијања» Црне Горе на «хрватски колац»
Пише: Војин Грубач
Доласком у Црну Гору и својим изјавама, хрватски министар Гордан Грлић Радман је показао сву раскошност дуплих стандарда хрватске политике, али и не само то.
Већ и апсолутну неосјетљивост према жртвама које су починили хрватски режими рукама разних монструма: од времена НДХ па све до «Лоре». Али је зато дошао у Морињ да са Ибрахимовићем запали свијећу, изгледа за живе- јер нико од хрватских логораша није смртно страдао у Морињу, као и да положи вијенац- очито на своју нечисту савјест.
Грлић Радман сваким својим поступком и изјавом говори о суноврату хрватске политике која иде испод сваког цивилизацијског нивоа, док министар Ибрахимовић глуми икебану избацујући сувопарне дипломатске фразе које немају баш никакав додир с реалношћу.
Ибрахимовић и Грлић Радман у паралелним свјетовима
Рецимо, ево изјаве коју је дао Ибрахимовић: „Морамо бити свјесни да те мрачне идеологије нису поражене до краја и да данас нажалост имамо и у Црној Гори и окружењу неке који и даље подржавају ратне злочинце и такве идеологије. Поистовјећују се са њима и боре се против културе сјећања. Црна Гора је посвећена култури сјећања и Црна Гора схвата да кроз културу сјећања показујемо пијетет према свим оним страдалим али исто тако солидарност са њиховим породицама».
Војин Грубач: Катаклизма цивилног сектора лажних антифашиста
Што се тиче мрачних идеологија у Црној Гори, њихов кључни промотер је и даље Мило Ђукановић али и његов вјерни сателит Ервин Ибрахимовић. Њихове мрачне идеологије пројектовања конфликата у Црној Гори заиста још нису поражене.
Доказ за то је што Ибрахимовић и даље не види споменик Миру Барешићу, убици амбасадора Роловића, у Хрватској. Не види жртве Лоре, а самим тим нема ни «културу сјећања» на њих. Није примјетио полумилионски концерт Томсона, нити је по било којем од ових питања изразио „лагано незадовољство“, а камоли озбиљни протест.
Ервин Ибрахимовић, скупа с Грлић Радманом изводи неки бизарни експеримент, гдје скупа уживају у бљутавој и перверзној представи која изазива вулканско огорчење црногорске јавности.
Јер како тумачити сљедеће изјаве Грлић Радмана: «У случају војног затвора Лора, који је од увијек био војни затвор и у бившој петој поморској области, значи хрватско правосуђе је подстакло поступке, истраге, наравно и донијело одговарајуће пресуде, односно казне. Ту постоје имена и постоје казне. Тако да ту изједначавање заправо или свако заправо изједначавање овог војног логора овдје заправо логора у Морињу и војног затвора заправо релативизирају, умањује жртве овдје у Морињу…»
Можете ли замислити шта је овај опскурни лик рекао. Да масакрирање 21 црногорског заробљеника никшићко-шавничке и барске групе који су у затвору Лора раскомадани и расчеречени, релативизира сабирни центар Морињ и умањује жртве иако нико од логораша нико није смртно страдао!? Невјероватно!
Нити њему, нити Ибрахимовићу не пада на памет да оду у «Лору», положе вијенац жртвама тога казамата и запале свијећу за мртве. Умјесто тога, они парадирају по Морињу и испразно причају о некаквој «култури сјећања» која код њих уопште не постоји.
Црногорска јавност се затресла од бијеса
Јавност Црне Горе је на овакво понашање двојице изопачених и скаредних министара реаговала салвама незадовољства и огорчења. Младен Бојанић, бивши министар за капиталне инвестиције у 42. Влади је оштро реаговао, рекавши:
„Згадило ми се да гледам како Ервин Ибрахимовић, доказана незналица и ноторни лицемјер, некад јавни а данас прикривени Ђукановићев сателит, користи МВП за страначку промоцију и злоупотребу државних ресурса. Бламира Црну Гору на сваком кораку и урушава њено државно достојанство. Дијели дијаспору по националној припадности и користи је за личне и партијске интересе, ревитализује ДПС кадар и затрпава министарство и државне компаније партијским колегама и рођацима, а све под плаштом лажног европеизма.»
Тринаестојулски устанак: сабор слоге у којем није било четника и партизана
Бојанић је у кратким цртама врло прецизно одсликао политичку личност Ервина Ибрахимовића, фактички без грешке. И да закључимо, Ибрахимовић и Радман Грлић су својим бизарним сусретима, дипломатским лударањима, наопаким и апсурдним поставкама ствари страховито унизили јавност Црне Горе. Једини резултат те приче може бити да се грађани још брже окрену против уласка Црне Горе у ЕУ.
Зато, било би сврсисходно да амбасаде Квинте напокон реагују, те да ова два помамљена министра упитају: шта то ви радите?! Не може се за поглављима кретати кроз унижења, јер се тада скоро сигурно губи народна подршка. Вријеме је да Квинта уразуми Ибрахимовића и Грлић Радмана, док се ствари нису отеле контроли гдје никаква поглавља за улазак у ЕУ више неће бити никоме интересантна.
