Пише: Владимир Ђукановић
Један од клипова на интернету који је подигао доста прашине јесте моја тврдња о сложеној камати. Ако одвојите 100 долара месечно и уложите у берзу, и та берза у просеку расте 10% годишње, након 40 година имаћете 531.111 долара. Дигла се интернетска кука и мотика с критикама. Како је то могуће? Па то је само 48.000 долара, многи су закључили једноставно сабирајући месеце у 40 година и множећи са 100 долара. „И овај нам је неки финансијски стручњак”, гласи мој омиљени коментар из ове мале сајбер-епизоде. Никада нисам имао илузије о нивоу образовања у овом делу Европе, али овај ниво незнања ме је шокирао. Оно што сам сматрао да свака особа са основном школом има у малом прсту испаде виша математика.
Термин compound interest запамтите добро. Сретаћете се свуда са сложеном каматом у финансијској литератури и морате имати осећај за моћ камате на камату. Још је Алберт Ајнштајн рекао: „The most powerful force in the universe is compound interest Славни физичар је дубоко разумео сложену камату јер је у својим математичким моделима разумео шта значи мали процентуални раст током дугог периода. Сама идеја инвестирања лежи на темељу овог концепта, јер да није тако, логика штедње и инвестирања не би била валидна.
Једно од трик-питања током интервјуа за посао на Волстриту често је било везано за овај концепт. Ко нема фундаментални осећај за сложену камату, нема шта да ради у овој индустрији.
Ако вам неко понуди поклон од сто милиона долара за Нову годину који добијате 1. јануара или један долар 31. јануара, али који се дуплира сваки дан у том месецу, који ћете поклон узети? Већина се ухвати за прву опцију и не може да претпостави да је друга опција преко десет пута вреднија и износи тачно 1.073.741.824 долара. Управо сте пропустили прилику да постанете милијардер бирајући оно што је математички мање. На овакво питање морате тачно да одговорите на интервјуу за посао, али и да образложите зашто је то тако. Узмите дигитрон, укуцајте број 1 и помножите га са 2 тридесет пута.
Друга славна прича везана за сложену камату говори о мудрацу који је краљу спасао живот. Краљ је заузврат хтео мудрацу да испуни било коју жељу. Скромни старац му затражи зрно пиринча на првом пољу шаховске табле, али да на сваком следећем дуплира број зрна. Краљ, изненађен скромношћу мудраца, брзоплето пристаде не сањајући у какву је трансакцију ушао. Како шаховска табла има 64 поља, дуплирањем на последњем пољу долазимо до 9.223.372.036.854.775.808 зрна пиринча. На последњем пољу је 263 зрна пиринча, што је више од свег пиринча икада произведеног и који ће се икад произвести. Разумевање експоненцијалног раста јесте једна врста мудрости коју морате да поседујете зарад стабилне финансијске будућности. А колико је зрна пиринча на целој табли? Пробајте да израчунате тај број.
Важно је да читалац овог чланка увек има на уму да је ова сила иза вишедеценијског труда који води у финансијску сигурност. Капитал се брзо множи што је основица већа, принос већи и што је дужи временски период инвестиције. Ако кренемо од тога да је читалац просечан грађанин који нема битну почетну уштеђевину, морамо да радимо на ова друга два елемента једначине.
Годишњи профит или принос јесте оно на чему морамо да радимо. Наш таргет од 10% годишње у просеку није лако постићи. Нарочито је тешко остварити овај циљ на пасиван начин, који не изискује велики број радних сати. Зато сложена камата мора да нам буде мантра коју ћемо понављати својој деци, породици и пријатељима. Моје велико разочарање јесте управо ниво знања везаних за једноставну аритметику. Иако немамо велику основицу од које крећемо, едукацијом можемо заједно да научимо како да из године у годину остваримо таргетирани профит. Моја књига „Тајне Инвестирања“ се управо бави овом темом.
Последњи елемент једначине је најлакши, и то је време. Сваког месеца дисциплиновано одвајати штедњу коју ћемо инвестиционо пласирати – то може свако без икаквих препрека. Крените што млађи, али упамтите да никада није касно. Ако имате 30, 35, 40 или 50 година, кључно је да сад промените приступ финансијама. Генерацијски иметак се ствара тако што је неко некада у породици разумео концепт сложене камате и кренуо у инвестиције које су често деценијске. Приче о брзим богатствима су баш то – само приче. Јер на сваку брзу акумулацију иметка имате на стотине примера породица које су генерацијама радиле и инвестирале и зато су финансијски стабилне. Само је питање да ли ћете ви бити та особа у вашој породици која ће прекинути низ промашених инвестиција и финансијских заблуда.
Табела која следи визуелно дочарава где ћете бити за 40 година ако кренете у акцију овог месеца. Плавом је означена номинална вредност новца који сте одвајали, а црвена приказује крајњи баланс на рачуну. Сваком успешном инвеститору овај графикон је икона која му увек трепти пред очима.
Ово је такође одличан пример која је разлика између оних који капитал држе у „сламарици”, и оних који га акумулирају по стопи од 10% годишње. Први има номиналну вредност коју ће инфлација након тог периода битно истопити, а други је неутралисао инфлацију и преко тога створио додатну вредност. На мојој веб-страници www.vladimirdjukanovic.com имате калкулатор за израчунавање сложене камате. Мењајте главницу, месечни допринос, као и годишњи принос. Пробајте много комбинација како бисте добили осећај за овај кључни концепт. Термин compound interest од сада је ваш омиљени склоп речи на енглеском, па истражите даље сами моћ сложене камате.
Извор: Фејсбучење