Piše: Vladimir Đukanović
Donald Tramp preuzima Ovalnu Kancelariju za nekoliko dana. Već je zamutio vodu svojim nepredvidivim izjavama koje čitav svet prati. Najkontraverzniji je njegov stav da Grenland što pre pređe u američke ruke. Nominalni razlog je naravno nacionalna bezbednost, dok je pravi nešto što je mnogo manje interesantno medijima.
Evropska unija je 2023. godine identifikovala 34 kritične sirovine koje su od suštinskog značaja za njenu ekonomiju i nose visok rizik od poremećaja u snabdevanju. Ove sirovine uključuju materijale poput aluminijuma, litijuma, kobalta, nikla, bakra i drugih. Kako bi smanjila zavisnost od uvoza i osigurala stabilno snabdevanje, EU je usvojila Evropski akt o kritičnim sirovinama, postavljajući ciljeve da do 2030. godine 10% godišnje potrošnje ovih sirovina bude iz domaće eksploatacije, 40% iz prerade unutar EU i 25% iz recikliranih materijala.
Grenland poseduje nalazišta čak 25 od 34 vrste sirovina koje su Uniji potrebne za prelazak na obnovljive izvore energije. Od 1979. godine, Grenland ima sopstvenu vladu sa širokom autonomijom, dok su spoljna politika, odbrana i monetarna politika pod kontrolom Danske. Tramp, pod uticajem Ilon Maska, hoće da preuzme ovo ledeno ostrvo zbog ovih sirovina, bez kojih je ekonomska i tehnološka budućnost upitna. Iako mnogi smatraju Trampovu ideju o preuzimanju ove ogromne teritorije, od 2,16 kvadratnih kilometara, kao sprdnju, mislim da je vrag odneo šalu. Grenland će možda biti najspornija tačka zapadnog razdora između EU i SAD. Glavni razlog je Kina.
Vladimir Đukanović: NIS – Srbija je uterana pod američku šljivu
Kina trenutno dominira globalnim tržištem kritičnih sirovina, što joj daje značajnu stratešku prednost. Evropa je zavisna od kineske dobre volje da te materijale izveze, što postaje sve komplikovanije kako se trgovinski rat između Kine i Zapada zaoštrava.
Kina se u poslednje dve decenije pozicionirala kao lider u ovoj oblasti. Na taj način su ovladali industrijama kao što su obnovljiva energija i električna vozila. Pored veštačke inteligencije ove industrije su ključ ekonomskog razvoja. Ko bude njima vladao imaće veliku moć u odnosu na druge igrače. Države koje su pre jednog veka značajno investirale u auto industriju su danas među najrazvijenijim zemljama sveta. Nema razloga zašto i sledeći vek neće biti obeležen istim trendom. Sve je više ljudi na planeti i iz godine u godinu se sve više putuje.
Svet pokušava da izbalansira ekonomski rast sa prezervacijom životne sredine što nije lak zadatak. Rasprave o ekonomskom rastu i čistoj prirodi su žustre u skoro svim društvima, tako da će rešenja morati da budu globalna. U suprotnom rizikujemo dalje raslojavanje na bogate i siromašne zemlje, što je izvor političke nestabilnosti.
Prelazak na održiv energetski razvoj zahteva sve te materijale kojima Grenland obiluje. Tramp neće biti nežan u svojim zahtevima, naročito sad kada počinje drugi mandat. Američki predsednici većinu svojih planova realizuju tokom drugog mandata, a njegova specifičan stil će u ovom mandatu doći do izražaja. Kako će se postaviti prema Srbiji i kontraverzi oko projekta Jadar ostaje da se vidi. Verovatno ćemo saznati kada dođe da otvori planirani Tramp hotel u Beogradu.
Izvor: Fejsbučenje