Пише: Редакција
Поред чињенице да су СПЦ и АПЦ сестринске цркве, један од поглавара Албанске православне цркве Анастасије био је лични пријатељ блаженопочившег митрополита Амфилохија. Када је освећен храм Св. Јована Владимира у Бару, архиепископ Анастасија био је један православних поглавара који су учествовали у том чину.
Архиепископ Анастасије (Јанулатос) рођен је у Пиреју, 4. новембра 1929. године. Гимназију је завршио 1947. године, а дипломирао је на Теолошком факултету Универзитета у Атини 1952. Наставио је постдипломске студије из религијских наука, етнологије, мисионарских студија и афричких студија на универзитетима у Хамбургу и Марбургу у Немачкој (1965-1969), као стипендиста фондације Александар фон Хумболт. Докторску дисертацију на Теолошком факултету Универзитета у Атини одбранио је 1970. године.
По доласку у Албанију 1991. године као патријархов егзарх, преузео је задатак обнове Аутокефалне Православне Цркве Албаније из темеља, након деценија прогона под комунистичким режимом. Изабран је за архиепископа Тиране и целе Албаније 1992. године. Његова животна мисија била је усмјерена на ширење православне вере, образовање и социјалну правду, а његово наслијеђе остаје неизбрисиво у Албанији и широм православног свијета.
Од архиепископа опростолили су се многи државници и црквени поглавари.
Предсједник Албаније Бајрам Бегај на својој фејсбук страници, између осталог, написао је да: „…У овом болном тренутку изражавамо наше најдубље саучешће Цркви и свим вјерницима који су изгубили свог оца и пастира, вољеног и поштованог вођу. Наслијеђе Архиепископа ће заувек живјети у срцима оних који су га поштовали и вољели. Молимо се Богу да му подари вјечни мир међу праведницима и нека му је вјечна слава!“
Грчки премијер, Кирјос Мицотакис изразио је своју тугу због губитка Архиепископа Тиране, Драча и целе Албаније, Анастасија. Напоменуо је да је његов допринос православљу је непроцјењив. Његов печат остаје неизбрисив не само у сусједној земљи, већ и у сваком кутку свијета гдје живи и дише хеленизам. Његов глас можда је утихнуо, али ће заувијек слати поруке живота и мирног суживота.
Сократис Фамелос, предсједник странке SIRIZA -Прогресивни савез, подсјетио је да је архиепископ у кључним тренуцима догађаја везаних за Политехнички устанак, храбро је стао уз студенте који су се борили, бранећи вриједности слободе и демократије, те да његов одлазак оставља ненадокнадиву празнину, али његов примјер остаје компас за будуће генерације.
Од архиепископа опростили су се и патријарси Русије и Србије. Патријарх московски Кирил изјавио је да је албански Анастасије био ревнитељ Светих Канона. Написао је да је Господ покојном Архиепископу Анастасију подарио дуговјечност, коју је од младости у потпуности посвијетио ревносном раду у винограду Христовом.
Патријарх српски Порфирије памти архиепископа Анастасија као великог и искреног пријатеља Српске Цркве, са којом је његовао братски однос љубави и поштовања. Исто тако, Патријарх напомиње његову чежњу за рјешењем горућих црквених питања која су актуелна у православном свијету, и да ће остати у историји као вапијући глас одговорности овог блаженог Оца према завету датом Христу и најсветијој Цркви Његовој.