Председник Фудбалског савеза Албаније каже да је то “100 одсто фудбалски пројекат са добром политичком поруком”.
Из Фудбалског савеза Србије за Инсајдер је потврђено да је заједничка кандидатура стигла пред УЕФА. Да ли Србија има потребну инфраструктуру за овакво такмичење и да ли се на овај начин заиста шаље политичка порука?
Србија и Албанија званично су испуниле све услове, пре рока поднеле кандидатуру за организацију Европског првенства за играче до 21 године и тако дошле на само корак од турнира који на сваке две године окупља 16 најбољих младих селекција Старог континента. Међутим, како каже Михајло Тодић, новинар Спортског журнала, услови за кандидатуру су једно, али потребне инфраструктуре, бар у Србији, тренутно нема!
“Имамо реконструисане и новоизграђене стадионе. Међутим, није само стадион оно што је неопходно за једно овакво такмичење. Имамо случајеве отказивања међународних утакмица и њиховог премештања из Лознице за Београд зато што не испуњавају услове УЕФА. Предалеко је од аеродрома, нема довољно квалитетног хотелског смештаја, нема довољно фудбалских терена за тренирање и кампове, тако да је то тренутно једна спорна прича око једне лепе приче које би требало да нам се догоди “, каже за Инсајдер Михајло Тодић, новинар Спортског журнала.
Неизвесна кампања
Тодић додаје да би ово било прво велико фудбалско такмичење у Србији од 1976. године, када се у Београду играла завршница ондашњег Купа нација, пандана данашњем Првенству Европе, али и да се нада да Фудбалски савез Србије зна шта ради.
“Надам се да знају шта раде, јер колико видим последња вест гласи да су Србија и Албанија једине доставиле кандидатуру, али то није довољно јер имају рок до краја недеље да доставе и детаљан план такмичења. Тако да то је за сада једна неизвесна кампања у коју су се упустили наши званичници фудбалског савеза и видећемо куда ће она да одведе”, истиче он.
Да ли се заједничком организацијом оваквог спортског догађаја шаље политичка порука, како је то рекао председник Фудбалског савеза Албаније и потпредседник УЕФА Арманд Дука?
“Ја не видим разлог да мешамо политику и спорт на тај начин. Оно што знам је да се Албанија тренутно много брже фудбалски развија. Саградила је свој национални стадион донацијама УЕФА, Манчестер сити је отворио свој камп у Албанији за регион. Европа се полако окреће Албанији на тај начин. Можда би и са те стране требало да гледамо не те тензије, зашто смо ми заобиђени, па да почнемо да завидимо Албанцима како они имају то а ми немамо”, закључује у разговору за Инсајдер Михајло Тодић, новинар Спортског журнала.
Милан Вуковић, портпарол Фудбалског савеза Србије, за Инсајдер је данас потврдио да је заједничка кандидатура Србије и Албаније за организацију Европског првенства прихваћена и да постоји велика вероватноћа да ће домаћинство бити добијено, али да се коначна одлука очекује 16. децембра на састанку Извршног комитета УЕФА.
Званична навијачка група Косова против заједничке организације Србије и Албаније ЕП за младе
Званична фудбалска навијачка група Косова „Дардани“ успротивила се јучерашњој заједничкој организацији Србије и Албаније, који би требало да буду домаћини Европског првенства за младе фудбалере 2027. године.
Кандидатура Фудбалског савеза Албаније и Фудбалског савеза Србије једина је која је испунила рокове Европске фудбалске уније (УЕФА), тако да је остало једино да се одлука озваничи.
Према речима навијача Косова, „неко је одлучио да двема ногама згази емоције, крв и свеже ране Албанаца Дарданије (Косова)“.
„Косовским Албанцима није потребно морално и емоционално понижење, већ помоћ и подршка. Догађај ће бити организован, али срамота ће вечно живети и неће се опростити. Косово неће опростити“, наводи се у саопштењу навијачке групе „Дардани“.
Извор: KoSSev