Пише: Соња Кнежевић
Узбуђена сам. О овој књизи прича, како ми се чини, цели интернет. Спремам се за савршено читалачко искуство док стављам слушалице у уши да преслушам своју прву #Booktok књигу. Међутим што радња даље одмиче, књига ми се све мање допада. Дешава се. Након што сам прочитала још пет препоручених књига, пуних неразвијених ликова и неразрађених тема, закључила сам да нешто није у реду.
Како је Booktok променио читање
Љубитељи књига се већ вековима удружују у читалачке клубове, јер је дискутовање књига и размена мишљења многима омиљени део читалачког искуства. На интернету је та пракса популарна годинама: од рецензија на Goodreads, преко Tumblra, до
Youtube видеа, али Тикток нам је донео нови, бржи формат књишких рецензија. Његов алгоритам је омогућио да књиге пронађу своју праву публику, а #BookTok, који је у септембру 2020. године имао око 30 милијарди прегледа, је давно пресегао 150 милијарди и наставља да расте. Астрономска раст популарности BookToka је утицала и на продају књига. Како напомиње Business Insider, Тикток је довео до раста продаје од чак 96% у децембру 2022. године у поређењу са децембром 2021., а истраживања показују да продаја књига наставља да расте. Занимљиво и помало иронично је то што нам Тикток због свог формата скраћује пажњу, али видимо да нас истовремено наводи и на читање, које је дефиниција концентрације. Док старије генерације не престају да напомињу младе на телефонима, подаци показују да млади заправо читају више него пре.
#BookTok је такође препородио посао писца, који је годинама био у затону, учинивши најдраже писце ове апликације милионерима. Међу њима се свакако истакла
Coleen Hoover, која је 2022. године само у САД продала 12,2 милиона штампаних књига, надмашивши и Библију. Ове године је дочекала и екранизацију књиге It Ends With Us, која је, иако објављена 2016., популарност стекла на Booktoku.
Ако BookTok популаризује књиге и повећава читаност, у чему је онда проблем?
Данас је немогуће ући у књижару и не видети посебан део са књигама обележен као “BookTok”. Ако обратите пажњу, видећете да се тај део ретко много мења – ако се не врте исте књиге, врте се исте теме и исти писци. Разноврсност дефинитивно није јача страна #BookToka, тако да ћете на овим полицама врло тешко пронаћи књиге чији аутори нису из САД и које жанровски одступају од тренутних хитова (углавном романси и фантастичних књига, а комбинација ова два жанра је добитна за успех на #Booktoku). Када BookTok открије новог омиљеног писца, тада почиње опсесија његовим радом, што, истина, на почетку доводи до славе и продаје књига, али убрзо прераста у комерцијализацију, јер се јавља притисак за бржим објављивањем књига. Бунили смо се против пребрзог, непровереног новинарства, брзе моде, а сада смо добили и брзу књижевност. Квалитет књиге опада пропорционално са временом које је уложено у писање, уређивање, лектуру и ревизије.
Џорџ Р. Р. Мартин је почео да пише Game of Thrones још 1991., а серија књига још увијек није комплетирана. Некада је било сасвим нормално чекати по пар година на нову књигу, а данас желимо да видимо резултате одмах, док узбуђење не замре, за максималан профит.
Barry Pierce, која је некада објављивала своје рецензије књига на BookTube-y (неспорној претечи BookToka), је за GQ написала: “Престала сам да снимам BookTybe видее јер је заједницу преплавио комерцијализам. Крајем 2010-их, многи од главних BookTubera су у суштини постали марионете у рукама издавачких кућа”. Додала је да су “праве рецензије постале реткост” и да јој се чини да “је BookTok стигао на исто место, само много брже”.
Моје искуство са #BookTok књигама је било условљено тиме што сам на почетку већином читала романе који су излазили након што је аутор већ постао популаран, који су, врло евидентно, написани у журби. Не морате бити књижевни критичар да препознате да се ликови нису развили на 300 страница и да је у књигу убачено мноштво различитих тематика, само да би била проглашена као актуелна, без да је ишта заправо разрађено. Штета је заправо у томе што већина ових књига заправо има потенцијал, који није недостижан.
#BookTok наилази на још један проблем, карактеристичан за друштвене мреже и свет у којем нас разни трендови наводе на импулзивне куповине – важније је да се означите као читаоца него да нешто заправо прочитате. Читање није више хоби, постало је
lifestyle, естетика, а књига хит аксесоар са којим се шећу и највеће звезде. Одређене књиге се везују са одређеном естетиком, те књижевност постаје само још један начин за показивање припадности интернет култовима.
Временом сам, не одустајући од BookToka, пронашла креаторе чији је укус за књижевност сличнији мом и чије рецензије ме ретко разочарају и тако открила да је кључ успешног кориштења #BookToka курација савршеног алгоритма, који вам неће пласирати ПР. Ипак, уколико успете да испливате из комерцијализма и наменски почнете да тражите разнолику књижевност, #BookTok, баш као и BookTube, постаје одлична платформа за размену мишљења и рецензија са другим људима.
Извор: Vouge