Пише: Ратко Контић
Декларацијом Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање и Црне Горе у Стразбуру посебно је указано на важност обезбјеђивања „пуног приступа архивама бивше југословенске Службе државне безбједности /УДБА/ и Контраобавјештајне службе /КОС/ ЈНА, укључујући архиве које се налазе у Подгорици. Наравно да ову иницијативу треба проширити до архива и у каснијем периоду, па све до 2020. године. Истовремено, амерички предсједник Доналд Трамп је наложио надлежним службама да почну са објављивањем владиних докумената о ванземаљцима. Прије тога је бивши предсједник Барак Обама изјавио да су ванземаљци „стварни“ али је критикован да „није имао право да дијели тако повјерљиве информације“.
У међувремену је актуелни амерички предсједник ипак одлучио да објави досијеа о ванземаљцима јер је, како сам наводи, током прегледа тајне документације „пронађен велики број занимљивих докумената“ па је потпуно оправдано интересовање јавности. И црногорска и америчка јавност су пред великим изазовом.
Ми, који тежимо да докажемо достигнути степен „демократизације друштва, слободе међусобног опхођења, солидарности и разумијевања“ и одлуке да се обрачунамо са свим нашим предрасудама из протеклих времена. Америчкој влади, која је то добрим дијелом урадила, остаје само да још објави досијеа о феномену ванземаљског живота и да нам приближи профил ванземаљаца који су, наводно, већ одавно међу нама. Потпредсједник САД Џеј ди Венс је чак предочио да су,,ванземаљци у ствари демони и да се ради о небеским бићима која лете около и раде чудне ствари људима“.
Потпуно је нормално што су америчке службе безбједности, вјероватно у дугом временском интервалу, формирале досијеа ванземаљских бића и биће веома интересантно када се почну објављивати конкретни подаци о њима. Било би, и више него занимљиво, да Црна Гора одлучи да објави тајна досијеа о свим овоземаљским бићима која су била предмет обраде наших тајних служби у последњих више десетина година и имала су заведена тајна досијеа у њиховим архивама.
Да ли су,током примјене тајних мјера према овоземаљским бићима, успјели да региструју и активности ванземаљаца и код нас, било би такође занимљиво знати. Није могуће да се ванземаљци налазе само у Америци и да су само њихове службе имале привилегију да их идентификују. Тајно праћење, тајно прислушкивање,тајни претреси, стална или повремена сарадничка мрежа и још неке тајне мјере су се спроводиле једнако у Америци и Црној Гори, на исти или сличан начин, и на основу резултата примјене тих мјера су формирани досијеи овоземаљских и вјероватно ванземаљских бића. Које су све мјере примјењиване према ванземаљским бићима нека остане тајна.
Није проблем у самом термину тајног досијеа већ у томе зашто, како и када је настао или када је заведен. Ствар је у томе ко је, на основу чега и за чије потребе, у одређеном тренутку процијенио да треба завести оперативну обраду и формирати базу података или тајни досије за одређено лице или више лица, по неком основу. Упоредо се одређује сврха примјене тајних мјера и њихово трајање, а посебно је важно ко је све корисник тајних података који се прикупљају и чине тајни досије. Како смо ми живјели скоро у истом типу организације друштва дуго година, тајне службе су спроводиле устаљене методе рада и прикупљања података о овоземаљским бићима која су била предмет њиховог интересовања.
И никада нијесмо смогли снаге да отворимо за јавност ту врсту докумената. Уколико смо имали податке и о ванземаљцима могло би се разумјети ћутање наших тајних служби. Како се ипак ради, све до недавних дешавања, о примјени тајних мјера и формирању тајних досијеа о грађанима Црне Горе, било би веома корисно да се суочимо са тим феноменом. Ако се велика Америка може одлучити да отвори досијеа за ванземаљце, може и мала Црна Гора да отвори своја досијеа за овоземаљска бића и тако потврди да смо спремни да се суочимо са нашим менталитетом и карактером и свим нашим оправданим или неоправданим понашањима једних према другима. Ако се у нашем архивском фонду нађу подаци да смо дугогодишњом и обимном примјеном тајних мјера и формирања тајних досијеа према сопственим грађанима идентификовали и ванземаљце и можда их визуелно или звучно документовали, придружићемо се настојањима да се отклоне дилеме о њиховом присуству на планети.
Питао сам давно једног свог пријатеља, који на жалост више није жив, зашто није остварио увид у тајна досијеа чланова своје породице који су били означени као „унутрашњи непријатељи“ у Црној Гори и због тога, неосновано, претрпјели много муке. Рекао ми је „не могу, страх ме је да ћу сазнати да нас је оцрнио неко наш и ето бруке“. Морамо се, што прије, суочити са демонима из прошлости и са садржајима тајних досијеа.
Извор: Дан
