У оквиру манифестације Септембарски дани културе, ЈУ Музеји и галерије Никшић уприличила је промоцију књиге „Мушовићи од бегова и капетана до збјегова и свјетских метропола“ аутора Улвије Мушовића.
Жеља да о својим прецима остави запис који би потомцима био својеврстан свјетионик и извор поузданих информација усмјерила је Улвију Мушовића да годинама трага и прикупља податке за монографију свог гласовитог братства, казао је мр Веселин Коњевић, публициста и рецензент књиге.
„Мушовићи су једно од најзначајнијих бошњачко-муслиманских братстава у Црној Гори. О Мушовићима се има шта написати. Све оно чојско и сојско у прошлости Црногораца, које данас његујемо као врхунске принципе и путоказе наше моралности, изграђено је и исклесано у садејству, управо, са Мушовићима као достојним и часним противницима. Ниједно бошњачко-муслиманско братство у Црној Гори није оставило толико трага, нити је тако тијесно испреплијетано са судбином Црногораца и Црне Горе као што су то Мушовићи“ – истакао је Коњевић.
Својом историјском улогом и траговима који су иза њих остајали, а и данас остају, Мушовићи су одавно заслужили да о њима буде написана једна обимна историографска студија која би била не само трајни споменик њиховој свијетлој прошлости, већ довољно озбиљно научно дјело које би их оцијенило са историјске стајне тачке и смјестило у контекст збивања у којима су учествовали, којима су давали снажан печат и обликовали их у различитим погледима људског дјеловања, казао је др Саит Шаботић, историчар и рецензент књиге.
„У свом обимном рукопису обогаћеном мноштвом фотографија, илустрација, историјских карата и сличног материјала аутор је детаљно анализирао политичке, војне и друге друштвене околности које су обликовале братство Мушовића. Описао је и читаоцима дочарао њихов утицај на локално становништво и подручја којима су управљали: Никшићка, Колашинска, Џисри-тарска капетанија, уз које се помиње и Бјелопољска, али није пропустио прилику да нагласи догађаје и личности из новије историје у којој су Мушовићи такође јасно показали да дуга и историјски дубока породична традиција и челна улога коју су имали чланови ове породице не може остати само у домену памћења, већ се испољава и у домену дјелатног“ – казао је Шаботић.
Промоција, уприличена на градској Тврђави, била је уједно и први сусрет уживо два књижевника и ризничара сјећања на братство Мушовића, Улвија Мушовића и Чедомира Чеда Баћовића. Наиме, Баћовић је недавно објавио књигу “Капетанска кућа Мушовића“.
„Улвија је у наслову књиге сажео читаву судбину свога опјеваног и гласовитог братства Мушовића и љепши споменик својем братсву и себи није могао подићи од овога!“ – нагласио је Баћовић.
Књига Улвије Мушовића конципирана је тако да кроз неколико поглавља доноси податке о историјском контексту настанка братства, миграцијама, капетанијама и учешћу у друштвено-политичком животу. У поглављу „Мушовићи у историјским документима и објављеним причама, анегдотама и пјесмама“ дат је сиже оног што су други аутори забиљежили о Мушовићима кроз аутентичне описе одређених личности и историјских догађаја. С обзиром на то да у књизи нијесу поменути сви истакнути појединци и изданци овог данас разуђеног братства, остаје нада да се овом монографијом не завршава прича о Мушовићима, казао је аутор.
„Срећан сам због завршетка једног дуготрајног и мукотрпног посла и чињенице да је ова књига коначно угледала свјетлост дана. То је за једну причу и, уопште што човјек ради, најважније. Наравно, свјестан сам и недостатака, па и грешака, којих сигурно има. Али, ако није нескромно рећи, задовољан сам књигом, са свим њеним недостацима“ – истакао је Мушовић.
Гости Програма, који је организовала ЈУ Музеји и галерије Никшић у оквиру Септембарских дана културе, били су музичар Амел Мушовић и гуслар Стеван Мишо Поповић.
Извор: РТНК