
Ових дана смо добили ново истраживање ЦЕДЕМ-а које ће свако тумачити на свој начин, свакако учитавајући да се ради о организацији блиској, некад моћном режиму Ђукановића а сада темељно оронулом систему политичког сатанизма који се упорно и без остатка топи пред нашим очима.
Наиме, по том истраживању ДПС би са својим сателитима СД/СДП/БС/ЛП/ХГИ освојио 39 одсто гласова што у пракси значи њихов одлазак у вјечну политичку прошлост. Даље ће се ти проценти само снижавати, отићи ће убрзо испод трећине гласачког тијела јер одлазак с власти значи трајни губитак мјеста за ухљебљење а већина тих партија је егзистирала само на основама личне и партијске користи.
Симпатично је у том истраживању што би организација „ГИ 21. мај“, у којој обитавају Љуша Филиповић и његов „труст идеолошких мозгова“, све самих, умишљених „генијалаца и највећих патриота“ на изборима имала 0,6 одсто гласача што значи да им је „грош цијена“ на политичком тржишту Црне Горе. Тих 0,6 одсто је показатељ величине њихове политичке аудиторије, односно проценат оних које Љуша и екипа умију «напалити и зажарити» својим агресивним изјавaма и патриотским опервацијама.
Послије „ГИ 21. мај“, највећи шамар овог истраживања је «залијепљен» Милу Ђукановићу који би на евентуалним предсједничким изборима добио 24,4 одсто гласова што значи да нема шансе да уопште уђе у други круг. Давањем ДПС- у 27,7 одсто гласова на ванредним парламентарним изборима ЦЕДЕМ је указао на бесмисленост ултиматума Ђукановића за расписивањем нових избора, на којима ће трагично „погинути“ скупа са свим својим сателитима. Опет, знаковито је и то што је рејтинг Ђукановића много гори од катастрофалног рејтинга његове партије, што значи да његово даље политичко егзистирање значи даље угробљавање странке којој је вјечни, доживотни лидер, што је одлична тенденција.
На концу, Ђукановићеву политичку катастрофу је показао последњи, недавни митинг под називом: „Има нас“, којег је Подгорица игнорисала тако да је диригент Јевто Ераковић једва успио окупити 2.000 -3.000 протестујућих на том „тужном скупу“. То што су медијске структуре блиске Ђукановићу објавиле да је на скупу учествовало десет пута више грађана, изазвало је смјехотресну реакцију јавности јер ту процјену нико не узима за озбиљно.
Што се тиче процената које је ЦЕДЕМ дао партијама: ЕС, ДФ, Демократе, а они иду у распону од 13-15 одсто, очита је била идеја да се пројектују сопствене жеље, тако да ти „резултати“ нису толико битни. Вријеме и избори ће показати тенденције и праву тежину сваке од тих партија. У смислу политичке реализације циљева литијског покрета, сигурно је била одлична изненадна, силовита појава новог покрета- „Европа сад“ на последњим локалним изборима. Европа сад је к себи привукла потенцијалне апстиненте, односно оне гласаче који су разочарани политичким грешкама ДФ-а, Демократа и ГП УРА планирали да бојкотују изборе.
Партија Спаића и Милатовића је својим успјехом омогућила побједу и обезбједила даље нестајање Ђукановићевих партије и његових сателита.
То потврђују резултати на надавно завршеним изборима у Подгорици који су били врло лоши за групацију ДФ/Демократе/ ГП УРА који су, добивши 21. одборника условно поражени од ДПС-а и сателита који су добили 24 одборника.
Ситуацију је спасила Европа сад повукавши незадовољне гласаче бивших условних побједника, на основу чијих гласова је добила 13 одборника и тиме коначно ријешила политичку судбину Ђукановића. Послије свега, било би политички сврсисходно да се лидери ДФ, Демократа и ГП УРА врате временски уназад и пажљиво погледају све грешке, на које су им указивали: огирчена јавност и критичари који су били ехо те јавности, а које су резултирале негативним тенденцијама сопственог рејтинга на изборима. Јер, политичка критика није „акт непријатељски“, како је они тумаче, већ правовремена, оштра „сугестија“ чијим игнорисањем, што су радили, се само могу добити озбиљни проблеми којима коначни печат дају избори.Када схвате да је коректна критика, макар они била изузетно оштра, изузетно политички корисна у смислу могућности правовремене, лагане корекције своје политике, тада се могу надати новим политиким успонима, које ће сви поздравити: и гласачи и критичари.
Војин Грубач
Извор: Фејсбук