Процјене Еуростата доносе фрапантне податке – Црну Гору је за деценију, тачније од 2011. до 2021. године напустило 74.000 грађана

Подаци Еуростата рачунају се на основу одобрених боравишних дозвола за земље Европске уније, казала је демографкиња Милева Брајушковић Поповић, гостујући у Јутарњем програму РТЦГ.
“Еуростат добија те податке на основу добијених дозвола за боравак у одређеним земљама Европске уније. Тако је од 2010 до 2019. године учетворостручен број тих дозвола, са око 900 на 4.000. До 2021. године одобрено је 24.000 боравишних дозвола само за државе ЕУ. У овој студији на основу укупног кретања становништва израчунали су да је миграција од 2011. до 2021 износила 74.000. Наравно, то су само процјене”, појаснила је Брајушковић Поповић.
Она је казала да је миграциони салдо на нивоу државе у том периоду био негативан.
“Износио је – 7.662, дакле више одсељених него досељених, што се тиче наше државе. Спољашње миграције су увијек изазовне теме, јер ми тих података немамо и не постоји цјеловитији механизам за праћење становништва, осим података Еуростата који су једини мјеродавни и званични извор”, додала је Брајушковић Поповић.
Подсјетимо, у посљедње три године, Црна Гора биљежи негативан природни прираштај, што значи да број умрлих превазилази број рођених.
Само седам од 24 општине је у 2022. години забиљежило позитиван природни прираштај, а то су Подгорица, Плав, Тузи, Будва, Рожаје, Тиват и Улцињ.
Највећу стопу смртности у 2022. године биљежи сјевер Црне Горе и то Плужине са 20 одсто, Шавник са 20,1 одсто, Мојковац са 20, 7 одсто, Колашин и Андријевица са 18 одсто и Пљевља са 17, 8 одсто.
Високу стопу морталитета од општина средишњег региона Црне Горе има Цетиње – 16,9 одсто.
Извор: Press.co.me
