Пише: Питер ван Бјурен
Превод: Журнал
Рат је почео. То су Трамп, Илон, Вивек Рамасвами и њихово ново Министарство за ефикасност владе против федералне бирократије у борби без правила, у „кејџ-дедмахту“. Први ударци су већ задати; ко ће побиједити? У питању су ваши порески долари.
Ноћ избора у Сједињеним Државама 2024. године била је суморна у Европи, пошто су амерички званичници у већини европских пријестолница одустали од уобичајених забава поводом праћења избора. Ове забаве биле су дугогодишња америчка дипломатска традиција, организованих у амбасадама које су укључивале локалне госте како би пратили изборне резултате и тиме представили нашу демократију. Велика пажња посвећивала се томе да забава буде патриотска, али не и пристрасна; оба кандидата би била представљена, а обично би се одржавали и симболични избори на којима би званичници из земље домаћина гласали на овај или онај начин. Једини лошији дио тих вечери био је слушање нас, америчких дипломата, како се мучимо да објаснимо систем електорског колегијума на лошем мандаринском или шпанском језику из средње школе.
Али ове године је било мало забава, захваљујући ономе што неки називају „Трамповим ефектом.“ Многи званичници још увијек носе ожиљке од избора 2016. године, који су оставили велики број највиших чланова америчког дипломатског кора на удару, док су пред новинарима, страним дипломатама и локалним званичницима доживљавали шок због исхода избора. „Мислим да није постојала воља да се преноси још једна Трампова побједа,“ рекао је један високи амерички дипломата са базом у Европи, додајући да су догађаји у амбасадама 2016. године били „катастрофални.“ „Одлука да се укину свечаности поводом ноћи избора такође може одражавати неуобичајено политизовану природу америчког дипломатског кора. У дипломатским круговима влада дубока нелагода у вези са снагом америчког демократског система, нарочито након спорова око резултата избора 2020. године који су довели до напада Трампових присталица на Капитол,“ наводи Политико.
С тим контекстом у виду, вашингтонска бирократија се припрема за рат. Неколико мјесеци прије избора, у априлу 2024. године, Канцеларија за управљање људским ресурсима (Office of Personnel Management, OPM) издала је нове заштитне смјернице агенцијама које спроводе прописе за јачање „заштитних механизама“ против пребацивања државних службеника из каријерне јавне службе у изузетну службу. Ово се односи на озлоглашени Распоред Ф, који је Трамп планирао као једну од својих иницијатива првог дана на власти. OPM-ови прописи утврђују дефиницију „позиција повезаних са политиком,“ сводећи их на ужу дефиницију која избегава Трампове изборне планове, ограничавајући их искључиво на непрофесионалне политичке поставке. Такође прописују да, ако се позиција запосленог „присилно“ пребаци из цивилне службе, он задржава „статус и заштите јавне службе које је већ стекао,“ што би нова правила Распореда Ф учинило неефикасним.
OPM-ова верзија такође даје федералним радницима право да уложе жалбу на било коју преквалификацију посла која резултира губитком заштите јавне службе пред Одбором за заштиту система заслуга (Merit Systems Protection Board), агенцијом која функционише изузетно споро, што би могло блокирати Трампове промјене годинама, случај по случај.
Али упркос напорима Бајденове Канцеларије за управљање људским ресурсима (OPM) да заштити федералну радну снагу од потенцијалних промјена везаних за Распоред Ф, аналитичари тврде да бирократија можда неће имати много начина да их заустави. Чак би и правило из априла 2024. године могло лако бити укинуто, било након периода од 90 дана за примједбе и коментаре, или одмах, доношењем новог привременог коначног правила. Очекује се да ће борбе око Распореда Ф дубоко загазити у компликованости функционисања америчке владе – или њеног нефункционисања – због гомиле прописа и закона. Заборавите на заустављање ракета у повратку из орбите или аутономна возила; Илон Маск ће се суочити с најкомплекснијим изазовом свог времена. Помозите Илону тако што ћете се и сами упустити у разматрање густих OPM-ових смјерница о Распореду Ф.
Па шта је уопште Распоред Ф? Иако није заживио у пракси, током свог првог мандата Трамп је донио извршну уредбу која би многим државним службеницима укинула заштиту од отказа. Ова иницијатива је названа „Распоред Ф“ зато што је то био назив нове категорије запослења коју је извршна уредба створила (Распореди од А до Е већ су постојали). Администрација је креирала Распоред Ф на основу језика који изузима позиције „повјерљиве, политички одлучујуће, политички креативне или политички заступничке природе“ из заштита везаних за запошљавање. Претходне администрације и Конгрес увијек су тај језик тумачили као примјењив само на мањи број позиција које су традиционално попуњавали политички именовани службеници, Распоред Ц, а не на каријерне државне службенике.
Државна служба је некада, барем у теорији, била добра идеја како би се радници заштитили од политичког утицаја и осигурало да пошта буде разврстана, а царине прикупљене. Али, када дођемо до данашњице, све више запослених, укључујући и оне у органима као што су Савјет за националну безбједност и Стејт департмент, сада су државни службеници. Њихова заштита од политичког утицаја годинама је само јачала, до те мјере да је скоро немогуће отпустити их, чак и уз добар разлог. То је довело до легендарних „доживотних послова“ које већина државних службеника ужива.
Проблем је у томе што неки од тих државних службеника заузимају позиције с којих могу да се супротставе иницијативама предсједника. Они могу релативно безбједно блокирати акције, заштићени чињеницом да их није могуће отпустити. Управо то Трамп жели да промијени током свог другог мандата. Он жели да добије могућност да по властитој вољи отпусти неке од тих службеника. Они, међутим, неће отићи лако. Услови су компликовани; Вивек је обећао да ће смањити број запослених у федералној администрацији за 75 одсто. „Ово ће проузроковати шок у систему који ће погодити све које су укључене у расипање државних ресурса, а таквих је много,“ изјавио је Илон.
Илон и Вивек не боре се сами.
Неки у Конгресу већ размишљају унапријед, очекујући отпор од погођених државних службеника. Закон под називом „Акт о заустављању активности отпора федералних службеника“ (Stop Resistance Activities by Federal Employees Act – STRAFE) предвиђа санкције за федералне запослене који обустављају законита наређења званичника администрације. Закон захтијева од агенција да сваких шест мјесеци подносе извјештаје Бијелој кући о наводним кршењима. Акт који је предложио конгресмен Аугуст Флугер (Републиканац из Тексаса) упућује Канцеларију за управљање људским ресурсима (OPM) да припреми обавезну обуку за високе федералне службенике о казнама које их могу задесити уколико се успротиве, блокирају или ометају директиве предсједника, потпредсједника или било ког другог политичког именованика.
„Каријерни, неизабрани бирократи не могу добити дозволу да поткопавају агенду било ког будућег предсједника,“ изјавио је конгресмен Флугер. „Морамо осигурати да мрежа федералних запослених која је дрско спроводила активности отпора током прве Трампове администрације не буде поново активирана.“ STRAFE акт је осмишљен како би ублажио отпор унутар федералних агенција и осигурао сарадничку и послушну федералну радну снагу.
Ерик Марголис: Хоће ли се Трамп окренути против заговарача рата?
STRAFE има четири кључне компоненте:
- обука за федералне запосленике која јасно наводи забрањене активности усмјерене на опструисање или поткопавање директива тренутне администрације;
- казне, сличне онима предвиђеним за кршење Hatch Act-а, за федералне запосленике који учествују у активностима отпора (цивилне казне могу достићи и 1.000 долара);
- процес за спољно пријављивање жалби, који заобилази традиционалне канале Инспектората унутар агенција, како би се обезбиједио транспарентнији систем;
- периодични извјештаји сваке федералне агенције предсједничкој канцеларији, са ажурирањима о жалбама и статусу поступака против оних који учествују у активностима отпора.
Како се могло очекивати, групе које заговарају права државних службеника противе се STRAFE акту, тврдећи да су STRAFE и Распоред Ф само прикривени покушаји политизације федералне радне снаге. „Избор Доналда Трампа за сљедећег предсједника Сједињених Држава није резултат којем се наш синдикат надао,“ изјавио је Еверет Кели, национални предсједник Америчке федерације државних запослених (American Federation of Government Employees).
Мет Бигс, национални предсједник Међународне федерације професионалних и техничких инжењера (International Federation of Professional and Technical Engineers), рекао је: „Овога пута осјећај је другачији – 2016. године он је још увијек био донекле непозната фигура. Сада имамо Трампове извршне наредбе против синдиката из његовог првог мандата, Распоред Ф као додатак томе, и Пројекат 2025, који је мапа њихових намјера. Дакле, није тешко замислити шта тачно планирају. Као синдикат који представља федералне запосленике, морамо бити спремни да бранимо наше чланове.“
Игра почиње, Илон и Вивек.
Питер Ван Бјурен провео је годину дана у Ираку као службеник Стејт департмента у спољној служби, радећи као вођа тима за два Покрајинска реконструкциона тима (Provincial Reconstruction Teams, PRTs). Сада, у Вашингтону, пише о Ираку и Блиском истоку на свом блогу We Meant Well.
Извор: ronpaulinstitute.org