Piše: Piter van Bjuren
Prevod: Žurnal
Rat je počeo. To su Tramp, Ilon, Vivek Ramasvami i njihovo novo Ministarstvo za efikasnost vlade protiv federalne birokratije u borbi bez pravila, u „kejdž-dedmahtu“. Prvi udarci su već zadati; ko će pobijediti? U pitanju su vaši poreski dolari.
Noć izbora u Sjedinjenim Državama 2024. godine bila je sumorna u Evropi, pošto su američki zvaničnici u većini evropskih prijestolnica odustali od uobičajenih zabava povodom praćenja izbora. Ove zabave bile su dugogodišnja američka diplomatska tradicija, organizovanih u ambasadama koje su uključivale lokalne goste kako bi pratili izborne rezultate i time predstavili našu demokratiju. Velika pažnja posvećivala se tome da zabava bude patriotska, ali ne i pristrasna; oba kandidata bi bila predstavljena, a obično bi se održavali i simbolični izbori na kojima bi zvaničnici iz zemlje domaćina glasali na ovaj ili onaj način. Jedini lošiji dio tih večeri bio je slušanje nas, američkih diplomata, kako se mučimo da objasnimo sistem elektorskog kolegijuma na lošem mandarinskom ili španskom jeziku iz srednje škole.
Ali ove godine je bilo malo zabava, zahvaljujući onome što neki nazivaju „Trampovim efektom.“ Mnogi zvaničnici još uvijek nose ožiljke od izbora 2016. godine, koji su ostavili veliki broj najviših članova američkog diplomatskog kora na udaru, dok su pred novinarima, stranim diplomatama i lokalnim zvaničnicima doživljavali šok zbog ishoda izbora. „Mislim da nije postojala volja da se prenosi još jedna Trampova pobjeda,“ rekao je jedan visoki američki diplomata sa bazom u Evropi, dodajući da su događaji u ambasadama 2016. godine bili „katastrofalni.“ „Odluka da se ukinu svečanosti povodom noći izbora takođe može odražavati neuobičajeno politizovanu prirodu američkog diplomatskog kora. U diplomatskim krugovima vlada duboka nelagoda u vezi sa snagom američkog demokratskog sistema, naročito nakon sporova oko rezultata izbora 2020. godine koji su doveli do napada Trampovih pristalica na Kapitol,“ navodi Politiko.
S tim kontekstom u vidu, vašingtonska birokratija se priprema za rat. Nekoliko mjeseci prije izbora, u aprilu 2024. godine, Kancelarija za upravljanje ljudskim resursima (Office of Personnel Management, OPM) izdala je nove zaštitne smjernice agencijama koje sprovode propise za jačanje „zaštitnih mehanizama“ protiv prebacivanja državnih službenika iz karijerne javne službe u izuzetnu službu. Ovo se odnosi na ozloglašeni Raspored F, koji je Tramp planirao kao jednu od svojih inicijativa prvog dana na vlasti. OPM-ovi propisi utvrđuju definiciju „pozicija povezanih sa politikom,“ svodeći ih na užu definiciju koja izbegava Trampove izborne planove, ograničavajući ih isključivo na neprofesionalne političke postavke. Takođe propisuju da, ako se pozicija zaposlenog „prisilno“ prebaci iz civilne službe, on zadržava „status i zaštite javne službe koje je već stekao,“ što bi nova pravila Rasporeda F učinilo neefikasnim.
OPM-ova verzija takođe daje federalnim radnicima pravo da ulože žalbu na bilo koju prekvalifikaciju posla koja rezultira gubitkom zaštite javne službe pred Odborom za zaštitu sistema zasluga (Merit Systems Protection Board), agencijom koja funkcioniše izuzetno sporo, što bi moglo blokirati Trampove promjene godinama, slučaj po slučaj.
Ali uprkos naporima Bajdenove Kancelarije za upravljanje ljudskim resursima (OPM) da zaštiti federalnu radnu snagu od potencijalnih promjena vezanih za Raspored F, analitičari tvrde da birokratija možda neće imati mnogo načina da ih zaustavi. Čak bi i pravilo iz aprila 2024. godine moglo lako biti ukinuto, bilo nakon perioda od 90 dana za primjedbe i komentare, ili odmah, donošenjem novog privremenog konačnog pravila. Očekuje se da će borbe oko Rasporeda F duboko zagaziti u komplikovanosti funkcionisanja američke vlade – ili njenog nefunkcionisanja – zbog gomile propisa i zakona. Zaboravite na zaustavljanje raketa u povratku iz orbite ili autonomna vozila; Ilon Mask će se suočiti s najkompleksnijim izazovom svog vremena. Pomozite Ilonu tako što ćete se i sami upustiti u razmatranje gustih OPM-ovih smjernica o Rasporedu F.
Pa šta je uopšte Raspored F? Iako nije zaživio u praksi, tokom svog prvog mandata Tramp je donio izvršnu uredbu koja bi mnogim državnim službenicima ukinula zaštitu od otkaza. Ova inicijativa je nazvana „Raspored F“ zato što je to bio naziv nove kategorije zaposlenja koju je izvršna uredba stvorila (Rasporedi od A do E već su postojali). Administracija je kreirala Raspored F na osnovu jezika koji izuzima pozicije „povjerljive, politički odlučujuće, politički kreativne ili politički zastupničke prirode“ iz zaštita vezanih za zapošljavanje. Prethodne administracije i Kongres uvijek su taj jezik tumačili kao primjenjiv samo na manji broj pozicija koje su tradicionalno popunjavali politički imenovani službenici, Raspored C, a ne na karijerne državne službenike.
Državna služba je nekada, barem u teoriji, bila dobra ideja kako bi se radnici zaštitili od političkog uticaja i osiguralo da pošta bude razvrstana, a carine prikupljene. Ali, kada dođemo do današnjice, sve više zaposlenih, uključujući i one u organima kao što su Savjet za nacionalnu bezbjednost i Stejt department, sada su državni službenici. Njihova zaštita od političkog uticaja godinama je samo jačala, do te mjere da je skoro nemoguće otpustiti ih, čak i uz dobar razlog. To je dovelo do legendarnih „doživotnih poslova“ koje većina državnih službenika uživa.
Problem je u tome što neki od tih državnih službenika zauzimaju pozicije s kojih mogu da se suprotstave inicijativama predsjednika. Oni mogu relativno bezbjedno blokirati akcije, zaštićeni činjenicom da ih nije moguće otpustiti. Upravo to Tramp želi da promijeni tokom svog drugog mandata. On želi da dobije mogućnost da po vlastitoj volji otpusti neke od tih službenika. Oni, međutim, neće otići lako. Uslovi su komplikovani; Vivek je obećao da će smanjiti broj zaposlenih u federalnoj administraciji za 75 odsto. „Ovo će prouzrokovati šok u sistemu koji će pogoditi sve koje su uključene u rasipanje državnih resursa, a takvih je mnogo,“ izjavio je Ilon.
Ilon i Vivek ne bore se sami.
Neki u Kongresu već razmišljaju unaprijed, očekujući otpor od pogođenih državnih službenika. Zakon pod nazivom „Akt o zaustavljanju aktivnosti otpora federalnih službenika“ (Stop Resistance Activities by Federal Employees Act – STRAFE) predviđa sankcije za federalne zaposlene koji obustavljaju zakonita naređenja zvaničnika administracije. Zakon zahtijeva od agencija da svakih šest mjeseci podnose izvještaje Bijeloj kući o navodnim kršenjima. Akt koji je predložio kongresmen August Fluger (Republikanac iz Teksasa) upućuje Kancelariju za upravljanje ljudskim resursima (OPM) da pripremi obaveznu obuku za visoke federalne službenike o kaznama koje ih mogu zadesiti ukoliko se usprotive, blokiraju ili ometaju direktive predsjednika, potpredsjednika ili bilo kog drugog političkog imenovanika.
„Karijerni, neizabrani birokrati ne mogu dobiti dozvolu da potkopavaju agendu bilo kog budućeg predsjednika,“ izjavio je kongresmen Fluger. „Moramo osigurati da mreža federalnih zaposlenih koja je drsko sprovodila aktivnosti otpora tokom prve Trampove administracije ne bude ponovo aktivirana.“ STRAFE akt je osmišljen kako bi ublažio otpor unutar federalnih agencija i osigurao saradničku i poslušnu federalnu radnu snagu.
Erik Margolis: Hoće li se Tramp okrenuti protiv zagovarača rata?
STRAFE ima četiri ključne komponente:
- obuka za federalne zaposlenike koja jasno navodi zabranjene aktivnosti usmjerene na opstruisanje ili potkopavanje direktiva trenutne administracije;
- kazne, slične onima predviđenim za kršenje Hatch Act-a, za federalne zaposlenike koji učestvuju u aktivnostima otpora (civilne kazne mogu dostići i 1.000 dolara);
- proces za spoljno prijavljivanje žalbi, koji zaobilazi tradicionalne kanale Inspektorata unutar agencija, kako bi se obezbijedio transparentniji sistem;
- periodični izvještaji svake federalne agencije predsjedničkoj kancelariji, sa ažuriranjima o žalbama i statusu postupaka protiv onih koji učestvuju u aktivnostima otpora.
Kako se moglo očekivati, grupe koje zagovaraju prava državnih službenika protive se STRAFE aktu, tvrdeći da su STRAFE i Raspored F samo prikriveni pokušaji politizacije federalne radne snage. „Izbor Donalda Trampa za sljedećeg predsjednika Sjedinjenih Država nije rezultat kojem se naš sindikat nadao,“ izjavio je Everet Keli, nacionalni predsjednik Američke federacije državnih zaposlenih (American Federation of Government Employees).
Met Bigs, nacionalni predsjednik Međunarodne federacije profesionalnih i tehničkih inženjera (International Federation of Professional and Technical Engineers), rekao je: „Ovoga puta osjećaj je drugačiji – 2016. godine on je još uvijek bio donekle nepoznata figura. Sada imamo Trampove izvršne naredbe protiv sindikata iz njegovog prvog mandata, Raspored F kao dodatak tome, i Projekat 2025, koji je mapa njihovih namjera. Dakle, nije teško zamisliti šta tačno planiraju. Kao sindikat koji predstavlja federalne zaposlenike, moramo biti spremni da branimo naše članove.“
Igra počinje, Ilon i Vivek.
Piter Van Bjuren proveo je godinu dana u Iraku kao službenik Stejt departmenta u spoljnoj službi, radeći kao vođa tima za dva Pokrajinska rekonstrukciona tima (Provincial Reconstruction Teams, PRTs). Sada, u Vašingtonu, piše o Iraku i Bliskom istoku na svom blogu We Meant Well.
Izvor: ronpaulinstitute.org