Пише: Драган Максимовић
Оно што је некада био дом за породицу Беговић у Доњој Јабланици, месец дана након поплава стравичан је призор. Глава куће Емир кроз сузе се присећа кобне ноћи када је са породицом једва избегао трагедију.
„Ја, жена, син и унука од две године…. Кад је кренуло, одмах вода метар и по, бежимо уз степенице. Можда нас је унука спасила, сви смо трчали према њој.“
„Нисмо ни знали да нам је у том тренутку однело пола куће. Да смо знали искакали би напоље и ко зна како би завршили“, прича Емир док крчи остатке које је бујица нанела на руину куће која је сада предвиђена за рушење.
„И куд сад, шта, никог више нема. Видите ли ви ово зло које нас окружује. Никог нема да нам каже шта ће бити са нама. Помоћи нема, пара нема, као и све у овој држави. Милионе приказују да су добили, а ми још чекамо да нам неко поправи канализацију да се не потрујемо“, огорчено прича Емир.
Након 15 дана сви нестали
Сличну судбину деле и остали мештани Доње Јабланице. Од 19 погинулих, чак 13 је страдало на простору од тек хиљаду квадрата.
Они који су преживели сами покушавају колико-толико да осигурају условне просторије како би могли презимити, али све иде сувише споро. Огорчени су на све нивое власти.
„На почетку је све било на добровољној бази од свих служби из свих земаља региона. И то је трајало можда 15 дана. А сви они који су долазили са уштирканим кошуљама, нико није дао никакву помоћ, већ су били само због избора“, каже Сабина Бегановић.
„Долази комисија и пита колико вам је дугачка кућа. Муж пита где вам је метар, каже немамо. Кренућемо ми мерити корацима. Тако су пописали и сви су нестали“, каже Сабина, која је на своју иницијативу почела са обновом.
„Мени није јасно, толики је прилив новца био првих дана, милиони су се слили. Где су ти новци? Кивни смо на нашу владу, све иде преко њих, организација, распоред, где је стизао новац, нико не зна“, огорчена је Сабина.
А цифре се врте у десетинама милиона марака. Друштво Црвеног крста Босне и Херцеговине одмах је након несреће покренуло хуманитарни апел како би се прикупила средства за одговор на потребе погођених домаћинстава.
До краја октобра, дакле за мање од месец дана, само путем овог друштва прикупљено је милион и по марака директних донација позивом на хуманитарни број или уплатама. Ово је како кажу у Друштву Црвеног крста само врх леденог брега.
Транспарентност
„Укупан очекивани износ значајно је већи, имајући у виду да је у току одобрење додатних пројектних предлога у сегменту хуманитарног одговора и опоравка“, наводе из Црвеног крста.
Напомињу да се прво радило на ургентној помоћи становништву што је подразумевало храну, воду и хигијенска средства.
„Део средстава биће пласиран у оквиру опоравка од катастрофе, што подразумева и олакшавање повратка у нормалан живот погођеног становништва“, рекли су нам из Друштва Црвеног крста Босне и Херцеговине.
Упит о прикупљеном новцу послали смо и хуманитарној организацији Помози.ба, са питањима колико је новца до сада прикупљено, какав је план расподеле и да ли су нека од тих средстава до сада распоређена и како.
Одговоре нисмо добили. Умјесто тога, хуманитарна организација Помози.ба, издала је саопштење свим медијима неколико дана након нашег упита у којем наводе да је „породицама уплаћено више од милион марака“.
„Остадосмо сами, јаране“
Помози.ба је у саопштењу навела да је до сада уплаћено 1.134.500 марака за 70 породица са поплављених подручја, те да се ради само о првој фази помоћи.
„У овој фази предност смо дали породицама које су имале смртне случајеве тј. изгубиле своје највољеније у овој трагедији, затим неколико породица које су имале потпуну штету на стамбеним објектима, те породице које су претрпеле мању штету, као што је 46 породица са подручја Фојнице којима смо овим донацијама у већини случајева у потпуности намирили насталу штету.“
„Наредна фаза је већ у процесу и ту су у фокусу остале породице којима су у потпуности уништени стамбени објекти“, саопштено је из Помози.ба,, не наводећи колико је новца до сада уплаћено на име донација.
Међутим, од десетак породица са којима смо разговарали у Доњој Јабланици, а који су претрпели потпуну штету попут Емира Беговића са почетка приче, нико до сада није говорио о новцу, нити они имају сазнања да је било коме уплаћена једна марака.
„Остадосмо сами, јаране, нигде никога“, прича он. „Не очекујем ништа, све ће то у испарити. Ето.“
„Веруј ми, човек био из Сплита неки дан. Каже да су прикупили 480 хиљада евра и да ће јавно изаћи у медије да каже да ништа нисмо добили. Не да није дошло ништа него нас нико ништа није питао“, каже Емир.
Елис Бекташ: Федерација БиХ и њена Цивилна заштита као лош примјер
Могуће одуговлачење због резултата избора
Након локалних избора који су у БиХ одржани само пар дана након катастрофалних поплава, а у погођеним подручјима након двадесетак дана, дошло је и до промене власти.
Тако је Јабланица добила новог начелника из редова СДА који не жели да даје изјаве док не преузме власт. Досадашњи начелник Дамир Шабановић, каже да ће уплата средстава зависити од процене штете, а да тих милиона у Јабланици нема.
„Биће услови за расподелу, а милиони неће само тако доћи у Јабланицу. Грађани су разочарани пругом, магистралом, али урађено је пуно. Сва питања су у овом тренутку за федералну владу“, каже Шабановић, који је недавно објавио колико је средства уплаћено на рачун општине.
„Кад су у питању донаторска средства, Општина Јабланица је отворила наменски рачун на који је до 30. октобра уплаћено 820.083 марке. Од тог износа на санацију је утрошено нешто више од 114 хиљада марака.“
Занимљиво, саветница за медије премијера Федерације БиХ Нермина Никшића, који се иначе на кашичицу оглашава по питању Јабланице, објавила је одмах након избора неколико реченица које би могле значити и одуговлачење целог посла, с обзиром да губитник избора долази из Никшићевог СДП-а БиХ.
„У три ујутро зовете Неку (Нермина Никшића) и Нека уз вас, Нека помаже. Нека све за Јабланицу. Све за вас Јабланичане. Баш лијепа захвала. Уз дужно поштовање, ето вам хоџа, сад таман ћете за два дана све завршити. Потпуно разочарење. Дадо, главу горе, свако бира како заслужују“, написала је Никшићева саветница Јасенка Тица Исовић на Инстаграму.
Двадесет милиона евра одмах?
„Одмах ћемо активирати 20 милиона евра за поплављена подручја у БиХ, а у другом кораку ћемо вас подржати кроз Фонд солидарности ЕУ“, рекла је током посете Јабланици крајем прошлог месеца председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
Из Савета министара БиХ тек крајем ове седмице стигле су информације да су формирали тим за припрему апликације за Фонд солидарности Европске уније. Саопштавају да је тим формиран како би правовремено реаговали.
Више од месец дана требало је само за формирање тима, а рок за подношење апликације је наредни месец.
Треба рећи да је ова апликација одвојена од 20 милиона које је Фон дер Лајен одмах „активирала“ за БиХ, а чија се судбина још не зна.
Такође, не зна се ни судбина десет милиона евра које је влада Републике Хрватске уплатила Савету министара БиХ, с обзиром да власт на државном нивоу готово да више и не постоји и да је било каква реализација пројеката, укључујући и оних према ЕУ, за сада упитна.
Према грубој процени, за сада је на располагању око 40 милиона евра за погођена подручја, а тај износ ће бити вишеструко увећан након повлачења новца из Фонда солидарности ЕУ.
Новац од донација ЕУ, хрватске владе, домаћих власти, дијаспоре и појединачних уплата, требало би у међувремену да постане оперативан, како становништво ових крајева не би дочекало зиму под ведрим небом.
Због тога протестују два пута седмично тражећи од власти да им коначно помогну и донесу коначну одлуку да ли је Доња Јабланица безбедно место за живот.
Извор: Дојче Веле