Инфраструктуре железнице Србије тражиле су фирму која ће оценити стање конструкције на згради Железничке станице у Новом Саду, али је тај поступак обустављен јер се на њега нико није јавио. Инфраструктуре су донеле одлуку о спровођењу преговарачког поступка без објављивања јавног позива како би се утврдило стање зграде после обрушавања надстрешнице 1. новембра, у ком је погинуло 15 особа, а две су тешко повређене. Таква одлука донета је 27. новембра, а потом је допуњена 3. децембра. Рок за подношење пријава био је 9. децембар, али, пошто се нико није јавио, поступак је обустављен дан касније.
Према наводима Инфраструктуре железница Србије објављеним у документацији на Порталу јавних набавки, поступак без објављивања јавног позива расписан је због „изузетне хитности проузроковане догађајима које наручилац није могао да предвиди у складу са строгим условима наведеним у закону“, што је законска могућност. Та изузетна хитност је чињеница да није познато на који начин је обрушавање надстрешнице, која је била утекама причвршћена за кров зграде, утицало на статичку безбедност целог објекта.
„Републички грађевински инспектор Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, због рушења дела објекта уз чињеницу да постоји основана сумња да је угрожена конструктивна безбедност преосталог дела објекта, који представља непосредну опасност за безбедност људи, саобраћаја, околине и животне средине, донео је Решење о затварању градилишта на коме се изводе радови на реконструкцији, адаптацији и доградњи објекта ‘Станична зграда у Новом Саду'“, наводи се у образложењу због чега је отворен поступак.
Како се додаје, после ванредног инспекцијског надзора, који је обављен 8. новембра, републички грађевински инспектор „из разлога неопходности предузимања хитних мера ради отклањања опасности“ наложио је проверу статичке стабилности објекта Железничке станице.
Наложено је да статичку стабилност мора да провери правно лице које поседује решење о испуњености услова за пројектовање такве врсте објеката, а које „није учествовало у изради техничке докуменатације и техничке контроле пројекта за грађевинску дозволу, као и на извођењу радова, односно вршењу стручног надзора на изградњи предметног објекта“.
Позвана два понуђача
Инфраструктуре железнице наводи да је „угрожена конструктивна безбедност преосталог дела објекта“ и наводи да је процењена вредност радова ове јавне набавке 30 милиона динара, без ПДВ-а. Инфраструктуре су позвале на преговоре два могућа понуђача како би добила информативну понуду о цени. Позвани су били Департман за грађевинарство и геодезију Факултета техничких наука у Новом Саду, као и београдска фирма Машинопројект копринг, једно од наших најстаријих предузећа у тој области, основано 1950, сада у власништву Слободана Лалића.
Међутим, на позив упућен преко Портала јавних набавки, ниједан од могућих понуђача није одговорио, до истека рока. Будући да је решењем о обустављању остављен рок од 10 дана за жалбу, који истиче 21. децембра, статички преглед Железничке станице у Новом Саду тешко да ће бити урађен до краја ове године.
НИН је упутио питања Инфраструктури железница Србије у вези са овом темом, али до закључења текста, одговори нису стигли.
Извор: НИН