Пише: Небојша Поповић
Амерички лист „Волстрит џурнал“ написао је, позивајући се на неименоване изворе, да је Централна обавјештајна агенција САД (ЦИА) тражила од Владимира Зеленског да откаже наређење о извођењу диверзија на гасоводима „Сјеверни ток 1“ и „Сјеверни ток 2“.
Зеленски је наводно на то пристао, али је украјински генерал Валериј Залужни наводно одбио то да послуша. „Волстрит џурнал“ разговарао је са четири висока представника украјинских безбједносних снага, који су, како се наводи у чланку, „или учествовали у дизању у ваздух гасовода, или имали непосредни приступ информацијама о тој операцији“.
Амерички медиј даље спекулише да би добијени докази могли би да поремете односе између Кијева и Берлина, који Украјину обилато помаже и финансијски и војно. Идеја да се „Сјеверни ток“ дигне у ваздух настала је наводно спонтано, у мају 2022. године, током разговора украјинских официра и бизнисмена, који су тобоже били под дејством алкохола у неком бару. Над овом верзијом приче која иако дјелује поприлично наивно, засигурно су се већ озбиљно замислили и Зеленски и Залужни.
Чињеница да се украјински руководиоци доводе у везу са дизањем у ваздух Сјеверног тока од стране водећих америчких медија не слути на добро.
Такође, чињеница да њемачки медији преносе да је Берлин издао налог за хапшење украјинског рониоца осумњиченог за умијешаност у терористички напад на „Сјеверни ток“, само подгријава зебње да Запад намјерава да свали на Кијев одговорност за поменути акт.
Небојша Поповић: Шта Масково понижавање ЕУ комесара значи за Европу
Њемачка дискретно оптужује и Пољску
Бивши шеф њемачке Федералне обавјештајне службе, Аугуст Ханинг, у изјави за „Велт“ отишао је чак корак даље оптуживши поред Зеленског и пољског предсједника Анджеја Дуду, за које је казао да су се вјероватно договорили да дигну у ваздух гасоводе „Сјеверни ток“.
За њемачког обавјештајца нема дилеме да овај „терористички акт“ није могао да буде изведен у оквиру приватне иницијативе – укратко без учешћа ресурса и логистике појединих држава. „Такве одлуке се доносе на највишем политичком нивоу, мислим да је постојао договор између предсједника Зеленског и предсједника Дуде“, рекао је Ханинг. Иако је двије године громогласно ћутала, Њемачка је сада одлучила да проговори јер привреда те земље све видљивије тоне под теретом превисоке цијене енергената.
Свакако, Кијев је пожурио да одмах демантује било какву умијешаност. Савјетник украјинског предсједника Михаил Подољак је саопштио да се „саботажа „Сјеверног тока“ може извести само ако постоје обимни технички и финансијски ресурси, које Украјина нема“.
Москва сузама не вјерује
У Москви су такође подозриви. „Задатак Запада је да се ослободи одговорности за терористички напад на ‘Сјеверни ток’“, казала је портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова. За Кремљ је од мање важности ко је извођач радова од тога – ко су стварни организатори и налогодавци.
Елем, чињеница да су европски савезници почели да за саботажу Сјеверног тока оптужују једни друге врло је знаковита. Сјеверни ток је пројекат у који су Русија и Њемачка уложиле на милијарде долара и који има енормну, не само економску већ и геополитичку тежину. У Берлину очигледно полако попуштају кочнице услед потиснутог бијеса што је та држава постала можда и највећа жртва рата у Украјини. Са друге стране – Москва сузама не вјерује. Русија је тренутно заокупљена другим проблемима, али одговорност за Сјеверни ток је тема која ће неминовно доћи на дневни ред.