Piše: Nebojša Popović
Američki list „Volstrit džurnal“ napisao je, pozivajući se na neimenovane izvore, da je Centralna obavještajna agencija SAD (CIA) tražila od Vladimira Zelenskog da otkaže naređenje o izvođenju diverzija na gasovodima „Sjeverni tok 1“ i „Sjeverni tok 2“.
Zelenski je navodno na to pristao, ali je ukrajinski general Valerij Zalužni navodno odbio to da posluša. „Volstrit džurnal“ razgovarao je sa četiri visoka predstavnika ukrajinskih bezbjednosnih snaga, koji su, kako se navodi u članku, „ili učestvovali u dizanju u vazduh gasovoda, ili imali neposredni pristup informacijama o toj operaciji“.
Američki medij dalje spekuliše da bi dobijeni dokazi mogli bi da poremete odnose između Kijeva i Berlina, koji Ukrajinu obilato pomaže i finansijski i vojno. Ideja da se „Sjeverni tok“ digne u vazduh nastala je navodno spontano, u maju 2022. godine, tokom razgovora ukrajinskih oficira i biznismena, koji su tobože bili pod dejstvom alkohola u nekom baru. Nad ovom verzijom priče koja iako djeluje poprilično naivno, zasigurno su se već ozbiljno zamislili i Zelenski i Zalužni.
Činjenica da se ukrajinski rukovodioci dovode u vezu sa dizanjem u vazduh Sjevernog toka od strane vodećih američkih medija ne sluti na dobro.
Takođe, činjenica da njemački mediji prenose da je Berlin izdao nalog za hapšenje ukrajinskog ronioca osumnjičenog za umiješanost u teroristički napad na „Sjeverni tok“, samo podgrijava zebnje da Zapad namjerava da svali na Kijev odgovornost za pomenuti akt.
Nebojša Popović: Šta Maskovo ponižavanje EU komesara znači za Evropu
Njemačka diskretno optužuje i Poljsku
Bivši šef njemačke Federalne obavještajne službe, August Haning, u izjavi za „Velt“ otišao je čak korak dalje optuživši pored Zelenskog i poljskog predsjednika Andžeja Dudu, za koje je kazao da su se vjerovatno dogovorili da dignu u vazduh gasovode „Sjeverni tok“.
Za njemačkog obavještajca nema dileme da ovaj „teroristički akt“ nije mogao da bude izveden u okviru privatne inicijative – ukratko bez učešća resursa i logistike pojedinih država. „Takve odluke se donose na najvišem političkom nivou, mislim da je postojao dogovor između predsjednika Zelenskog i predsjednika Dude“, rekao je Haning. Iako je dvije godine gromoglasno ćutala, Njemačka je sada odlučila da progovori jer privreda te zemlje sve vidljivije tone pod teretom previsoke cijene energenata.
Svakako, Kijev je požurio da odmah demantuje bilo kakvu umiješanost. Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihail Podoljak je saopštio da se „sabotaža „Sjevernog toka“ može izvesti samo ako postoje obimni tehnički i finansijski resursi, koje Ukrajina nema“.
Moskva suzama ne vjeruje
U Moskvi su takođe podozrivi. „Zadatak Zapada je da se oslobodi odgovornosti za teroristički napad na ‘Sjeverni tok’“, kazala je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova. Za Kremlj je od manje važnosti ko je izvođač radova od toga – ko su stvarni organizatori i nalogodavci.
Elem, činjenica da su evropski saveznici počeli da za sabotažu Sjevernog toka optužuju jedni druge vrlo je znakovita. Sjeverni tok je projekat u koji su Rusija i Njemačka uložile na milijarde dolara i koji ima enormnu, ne samo ekonomsku već i geopolitičku težinu. U Berlinu očigledno polako popuštaju kočnice usled potisnutog bijesa što je ta država postala možda i najveća žrtva rata u Ukrajini. Sa druge strane – Moskva suzama ne vjeruje. Rusija je trenutno zaokupljena drugim problemima, ali odgovornost za Sjeverni tok je tema koja će neminovno doći na dnevni red.