Пише: Небојша Поповић
Црна Гора сада мора да се фокусира на реформе и затварање преговарачких поглавља до 2026. године и не треба да постоје питања која јој скрећу фокус са тог циља, поручила је амбасадорка Сједињених Америчких Држава (САД) у Подгорици Џуди Рајзинг Рајнке.
Она је на „To be secure“ (2БС) форуму у Будви, казала да САД вјерују да је Црна Гора прва наредна чланица Европске уније (ЕУ), потенцирајући значај добијања Извјештаја о процјени испуњености привремених мјерила (ИБАР).
„Сада када држава(Црна Гора) треба да се фокусира на затварање поглавља до 2026. године, не треба да постоје питања која јој скрећу фокус са тог циља“, поручила је Рајнке, уз опаску да Црна Гора – „сада мора, више него икада, да се фокусира на реформе“.
Дакле порука Сједињених држава Црној Гори након избора у Подгорици је више него јасна – Црна Гора нема ни времена ни луксуза да се фокусира на ишта друго осим ка уласку у ЕУ. За то тренутно постоји расположење како у Вашингтону тако и у Бриселу, и тај посао мора да заврши актуелна Влада у Подгорици. С тим у вези, никакво расипање времена и енергије на пријевремене парламентарне изборе не долази у обзир.
У овом тренутку то је веома снажна порука како ДПС-у и опозицији, једнако тако и предјседнику Милатовићу, али и властима у Црној Гори.
Небојша Поповић: Украјина као житница Европе и геополитика хране
ДПС- у стога што та партија, иако тобоже егзалтирана резултатом на локалним изборима у Главном граду, за Запад у овом тренутку није прихватљив партнер на кога се рачуна по питању евентуалног повратка у Владу Црне Горе. Та чињеница се већ извјесно вријеме не мијења, и разлог је више него јасан – за Америку ДПС је политичка стуктура која је и даље под снажним утицајем организованог криминала.
За предсједника Црне Горе Јакова Милатовића ово је такође веома важна порука и опомена Америке, која укратко гласи да – изазивање кризе у Подгорици и креирање политичке нестабилности у тренутку када постоји пријека геополитичка потреба да се Црна Гора дословце угура у ЕУ, баш и није најпаметнија правац дјеловања за једног државника.
На концу, порука америчке амбасадорке је веома важна и за владајућу већину. Прво као израз подршке да Влада настави путем реформи ка ЕУ, али и такође уз благу опомену партнера, која се с времена на вријеме стално наново саопштава, а која по ријечима амбасадорке гласи да су – „САД забринуте због укључивања у Владу чланова који су познати по ставовима који нијесу у складу са ставовима партнера“.
Наравно, и птице на грани знају да укључивање у Владу политичких стуктура на које се алудира уопште не би било могуће без макар прећутне подршке америчке адимистрације на Балкану. Оно што се заиста хтјело рећи јесте да актуелна Влада у Подгорици и даље има снажну подршку да настави своје путовање ка Бриселу, али да се на том путу окане било каквих егзибиција, резолуција, таласања… Но, тога би већ требало да су у владајућој већини и те како свјесни. Посебно у контексту чињенице када су захваљујући њиховом несналажењу грађани почели да зебу од повратка ДПС-а…