Пише: Јелена Контић
Петровачко Друштво за културни развој “Бауо” објавило издање посвећено културолошким маркерима Паштровића
Монографија “Паштровићи: баштина и сцена”, објављена је недавно у издању петровачког Друштва за културни развој “Бауо” које од оснивања 2016. истражује, популаризује и афирмише културу и заоставштину Паштровића у савременом контексту, отварајући о томе шири дијалог.
Иницијатор објављивања издања, главни и одговорни уредник је мр Душан Медин, извршни директор Друштва, а он потписује и ликовно уређење монографије.
Аутори заступљени у монографији су: Љиљана Гавриловић, Јелена Ђукановић, Злата Марјановић, Татјана Рајковић, Давор Седларевић, Душан Медин, Љубица Радовић Миличић, Милица Радовић, а рецензенти су: проф. др Драгица Панић Кашански, проф. др Слободан Јерков, др Мила Медиговић Стефановић, др Кораљка Кузман Шлогар, др Ана М. Зечевић, др Бранко Бановић и др Срђан Радовић.
“Три сегмента традиције и културног насљеђа, игре/плесови, музика и ношње, својеврсни су културолошки маркери према којима се, наравно поред још неких, ова невелика приморска заједница неријетко (само)идентификовала у односу на друге. И данас, уосталом, говорећи о идентитетским особеностима Паштровића, управо се истичу ови елементи “народне културе”, истовремено и међусобно различити, али и слични културама осталих микрорегија ближег и даљег окружења”, наводи се у саопштењу.
Књига је конципирана у четири дијела, односно почиње поглављем “Ношња”, наставља се сегментом “Плес/игра”, затим слиједи “Музика” на крају се поново враћајући ношњи “И опет ношња”, али из посве другачијег угла, пружајући фокус и на баштину и на њену сценску адаптацију.
“Овим издањем, које на 336 страна сажима научне и стручне студије, бројне документарне и умјетничке илустрације и реферише на велики број раније објављених текстова, настојали смо да допунимо иначе опсежну библиографију о Паштровићима и њиховој баштини. Такође и да, колико знамо, први пут креирамо информативне каталошке прегледе комада сачуване историјске одјеће Паштровића и њихових копија у музејским фундусима, што може бити од користи будућим истраживачима и локалној заједници. Нарочито смо жељели да укажемо на потенцијале и изазове с којима се сусреће приликом адаптације елемената традиције и културног насљеђа за потребе умјетничког дјела, односно онда када баштину покушамо да транспонујемо на сцену”, пише у саопштењу.
Свети Стефан већ трећу сезону под кључем, Паштровићи имају визију како опет да буде звијезда туризма
Послове прелома обавио је визуелни умјетник Срђа Драговић, а дизајн корица Мила Медин. За лектуру и коректуру биле су задужене Станка Јанковић Пивљанин и Милена Давидовић. Тираж од 500 примјерака одштампала је штампарија “Про Филе” из Подгорице.
Монографија је штампана у оквиру пројекта “Реконструкција и ревитализација традиционалних игара/плесова, музике и ношњи Паштровића” који Друштво “Бауо” током 2024. спроводи у партнерству са Центром за изучавање и ревитализацију традиционалних игара и пјесама ЦИРТИП из Колашина и Женском вокалном групом “Хармонија” из Будве, уз подршку Министарства културе и медија Црне Горе путем Јавног конкурса за расподјелу средстава за финансирање пројеката/програма невладиних организација у областима културе и умјетности “Култура спаја: од аматера до професионалаца”.
Поред монографије, као саставни дио пројекта, урађен је и дугометражни документарни филм “Паштровићи: баштина и сцена” Славена Вилуса, приређена документарна изложба старих фотографија “Паштровићи на сцени: XX вијек”, израђено 15 реплика паштровских костима за сцену (рад Јелене Ђукановић), те постављено музичко-сценско дјело “Игре и пјесме из Паштровића” аутора Давора Седларевића, које изводе Женска пјевачка група “Ђуде” и КУД “Мијат Машковић” из Колашина.
Извор: Вијести