Funta je dostigla najniži nivo, u odnosu na američki dolar, u istoriji

Iako je nova britanska vlada pod vođstvom Liz Tras trebalo da započne eru ekonomskog rasta, pokrenula je krizu.
Objavljujući nefinansijska smanjenja poreza u iznosu od 45 milijardi funti (48 milijardi dolara), zajedno sa privremenim merama za pomoć oko računa za energiju, ministar finansija Kvasi Kvarten doveo je do turbulencija na finansijskom tržištu.
Većina smanjenja poreza i hitne potrošnje je bila signalizirana, ali hvaljene reforme na strani ponude koje su bile potrebne da bi se platile, bile su nejasne, a pristup nove vlade javnim finansijama bio je neoprezan, piše ugledni list „Ekonomist“.
Rušenje budžeta dovelo je do pada tržišta obveznica koji je povećao troškove zaduživanja čak i za kreditno najsposobnije vlade.
Banka Engleske 28. septembra izlazi sa saopštenjem da je spremna da kupi neograničene količine dugoročnih obveznica kako bi uspostavila red na finansijskim tržištima.

Ranije je funta u odnosu na dolar pala na najniži nivo ikada. Iako se sterling od tada oporavio, tržišta i dalje impliciraju 40 odsto šanse da će dostići paritet sa dolarom.
U međuvremenu je i MMF osudio plan britanskog ministra finansija Kvartenga.
Posle najgoreg početka nove administracije u sećanju, ljudi se već pitaju koliko bi mogla da izdrži nova premijerka Liz Tras, navodi se u analizi lista „Ekonomist“ koji je na svojoj naslovnoj strani objavio karikaturu na kojoj su Liz Tras i Kvasi Kvarten prikazani kako veslaju čamcem „Velika Britanija“ koji tone.
Sunovrat funte
Vrednost britanske funte je 1.0384 dolara, čime je probijen istorijski minimum od 1.054 dolara iz 1985. godine.
Funta je do sada izgubila više nego ikada od svoje vrednosti u odnosu na dolar, pogođena istovremeno trenutnom snagom dolara i sumornim ekonomskim izgledima
Izvori: Politika